Aplinkos ministras Artūras Paulauskas surengtoje konferencijoje pranešė, kad Aplinkos ministerija ketina Seimui pateikti įstatymo projektą, pagal kurį aiškiai savavališka statyba, kai žmogus neturi nei leidimo statyti, nei patvirtinto namo projekto, galėtų būti griaunama nelaukiant teismo sprendimo. Nugriauti pastatą ar jo dalį užtekto tik atitinkamų pareigūnų nutarimo.
Aurelija Stancikienė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
Prieš įžūlią statybą valdininkai bejėgiai

Anot ministro, tai padėtų išvengti tokių atvejų, kai valdininkai visą mėnesį, esą sąžiningai atlikdami savo funkcijas, rašo vieni kitiems begalę raštų, o per tą laiką namo pamatai išauga iki gyventi tinkamo būsto. Toks atvejis neseniai nuskambėjo Kuršių nerijoje, Nidoje.

„Kodėl nebuvo sustabdyta įžūli, ciniška, visus įstatymus pažeidžianti statyba, kitą savaitę turėtų atsakyti specialiai sudaryta komisija. Tačiau akivaizdu, kad visą tą mėnesį, nuo tada, kai buvo pastebėti namo pamatai, tarp institucijų vyko susirašinėjimas, net buvo surengtas posėdis savivaldybėje, tačiau statybos vyko toliau“, - teigė A. Paulauskas.

Dėl įvykio buvo kreiptasi ir į prokuratūrą, tačiau pastaroji pareiškė, kad baudžiamosios teisės pažeidimo čia nėra, tad negali būti pradėtas ikiteisminis tyrimas. Pareigūnų į komisariatą atvežti statybininkai apsimetė į talką pakviestais poilsiautojais ir taip pat greičiausiai išvengs atsakomybės.

Anot ministro, kad panašių incidentų nepasikartotų, valdininkai turėtų suprasti, kad pradėta ryžtinga kova su nelegaliomis statybomis nėra vien dokumento rašymas.

Artūras Paulauskas
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

„Valstybinės įstaigos turėtų derinti savo veiksmus. Būtina panaudoti ir jėgos struktūras, policiją, antraip tik bus pažeminimas valstybės autoritetas. Faktas, kad namas pastatytas. O taip formuojasi nebaudžiamumo principas“, - teigė A. Paulauskas.

Nors nuo 2006 m. galimybės pirma pastatyti statinį ir tik vėliau, sumokėjus baudą, jį įteisinti, pagal Lietuvos įstatymus nėra, tačiau juos taikyti esą pritrūksta politinės valios.

„Policija tokiais atvejais galėtų išstatyti postus, apjuosti statybvietę, galėtų įsijungti saugos tarnybos. Mes jau pradėjo tartis dėl bendradarbiavimo su prokuratūra ir komisariatu, kad tokiems atvejams nebūtų vietos. Pažeidėjai turi suprasti, kad valstybė nejuokauja“, - entuziazmo nestokojo ministras.

Anot jo, turėtų būti baudžiami ne tik neteisėtai statomo namo savininkai, bet ir jį projektavę architektai bei statančios bendrovės.

„Penkiems architektams, kurie projektavo statinius Palangoje, jau apribota veikla. Sprendžiamas klausimas dėl licenzijos atėmimo statybos bendrovėms, jei jos vykdys savavališkas statybas. Apskritai, kai Palangoje dingo centrinės miesto dalies planas, pagal kurį buvo keliami ieškiniai, kreipėmės į Vyriausybę, ar nereikėtų čia įvesti tiesioginį valdymą“, - teigė ministras.

Ledai esą nepajudės ir be pokyčių teismų sistemoje. Šiuo metu iš 35 bylų 17 išnagrinėta dėl planavimo dokumentų ir tik 2 – dėl nelegalių pastatų. Abu sprendimai apskųsti, tad kol kas nevykdomi.

„Raštų dėl nelegalių statybų prirašyta tikrai daug, tačiau pasigendu pilietiškumo, nekviečiama visuomenė įsijungti. Gal reikėtų ir „žaliųjų” akcijų. Pilietiškai sustabdyti statybas priemonių yra. Pažeidėjas turi bijoti visuomenės, o ne atvirkščiai, todėl galima naudoti ir drastiškesnius veiksmus. Reikia parodyti ir jėgą, ir visuomenės valią“, - tvirtino ministras.

Valdžia neatlikdavo funkcijų

Aurelija Stancikienė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Šiuo atveju gal ir apskrities valdžiai pritrūko valios. Tarnautoja (Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direkcijos vadovė Aurelija Stancikienė – DELFI) buvo palikta kovoti viena“, - teigė A. Paulauskas. Anot jo, bėda ta, kad nėra vieningos, centralizuotos sistemos, todėl skirtingoms institucijoms pavaldžių įstaigų darbą sunku derinti.

Visus ministerijai skirtus A. Stancikienės kaltinimus, dėl nepakankamo ministerijos dėmesio Kuršių nerijos problemoms bei neoperatyvaus reagavimo ministras atmetė.

Tuo tarpu KNNP direkcijos išplatintame pranešime rašoma, kad A. Paulauskas kol kas nėra atsakęs nei į vieną KNNP direktorės jam siųstą raštą, taip pat iki šiol nepanoro susitikti ir tiesiogiai išgirsti apie problemas Kuršių nerijoje ir pasiūlymus joms spręsti.

„KNNP direktorei kelia nerimą ir tai, kad Aplinkos ministerijos vadovybė ir toliau neatsisako bandymų įteisinti galimai neteisėtas statybas Kuršių nerijoje, dėl kurių yra prasidėję teisminiai procesai ir iš kurių jau net keliolika bylų yra laimėta pirmos instancijos teismuose.

Kaip pavyzdys – liepos 30 d. Aplinkos ministerijoje vykusio pasitarimo metu nutarta leisti užbaigti pirmos instancijos teisme jau pripažintą neteisėtą statybą – druskų sandėlį Gintaro įlankoje. Atkreiptinas dėmesys, kad kaip pastaruoju metu įprasta, į šį pasitarimą nebuvo kviesti nei Saugomų teritorijų tarnybos nei Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos atstovai“, - rašoma pranešime.

Pats A. Paulauskas tikino, kad sprendimas dėl šių sandėlių nepriimtas ir bus pakartotinai svarstomas tik patvirtinus rengiamą naują teritorijos planą.

Paklausta, kaip vertina ministro siūlymą griauti nelegalias statybas be teismo sprendimo, A. Stancikienė DELFI sakė, kad pirmiausiai reikia priversti atitinkamas struktūras vykdyti esamus įstatymus, o tik tuomet galvoti apie jų keitimą.

„Jei apskritis į mūsų informaciją apie nelegalias statybas reaguoja po kelių savaičių ar mėnesio, tai nenormalu. Buvo atvejis, kai pranešėme, kad objektas baigiamas ir tuomet jo nugriovimas valstybei kainuos brangiau. Nesulaukėme jokios reakcijos.

Aišku, įstatymus reikia keisti. Pirmiausiai turėtų būti centralizuota institucija, kuri ir prižiūrėtų statybas, ir baustų pažeidėjus. Šiuo metu šios funkcijos labai išskirstytos“, - teigė pašnekovė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (13)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (381)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (21)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (79)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (225)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (127)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Gyvai / Už „Vytauto“ vairo stojęs LaVaras vadovauja ekipai draugiškame mače su „Dzūkija“ tiesioginė vaizdo transliacija (15)

Nuo 21 val. Prienų-Birštono „Vytautas“ su broliais Ballais žaidžia penktąsias draugiškų...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (104)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (2)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...

Vos 5 minučių darbas prieš miegą gali labai pagerinti jo kokybę (1)

Beiloro universiteto mokslininkai atskleidė, kad vos 5 minutes trunkantis darbas prieš miegą gali...