"Įstatymo projekto nuostatos prieštarauja tiek tarptautiniams, tiek ES teisės aktams", - rašoma ministerijos parengtame Vyriausybės nutarimo projekte.

Dokumente teigiama, kad siūlomos pataisos taip pat prieštarauja Lietuvos konstitucinėmis nuostatoms ir yra diskriminacinės asmenų seksualinės orientacijos pagrindu.

Projektą parengusi Teisingumo ministerija siūlys Vyriausybei pateikti neigiamą išvadą dėl įstatymo projekto, kuris numatytų, jog "viešas homoseksualių santykių propagavimas užtraukia baudą nuo 2 tūkst. iki 10 tūkst. litų".

Šiam projektui Seimas yra pritaręs po pateikimo, kad jis būtų priimtas, reikia dar dviejų balsavimų. Lietuva dėl projekto jau sulaukė tarptautinės kritikos, jį pasmerkė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Projekto autorius parlamentaras Petras Gražulis tvirtina, kad priėmus įstatymą būtų uždraustas jaunimui kenksmingos informacijos skleidimas, įskaitant homoseksualų eitynes. Aiškinamajame rašte Seimo narys teigia, kad "baudžiama būtų ne už kitokią seksualinę orientaciją, bet tik už visuomenės dorovei prieštaraujančių kitų seksualinių orientacijų propagavimą".

Teisingumo ministerijos parengtame dokumente rašoma, kad neaiški įstatymo projekte vartojama "viešo propagavimo" sąvoka, neaptarta, ką ji apima ir už kokias konkrečias veikas turėtų būti baudžiama.

Projekte minimi diskriminaciją draudžiantys tarptautiniai teisės aktai - Tarptautinis pilietinių ir politinių teisių paktas, Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija.

Ministerija pabrėžia, kad pagal Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką, valstybės turi pareigą užtikrinti teisę į įvairius taikius viešus nuomonės reiškimo būdus, taip pat ir demonstracijas, nepaisant to, kad ta nuomonė gali būti erzinanti, šokiruojanti ar net įžeisti asmenis, manančius kitaip.

Be to, nurodoma, kad pernai Europos Tarybos Ministrų Komitetas priėmė rekomendaciją, kurioje valstybės įpareigojamos užtikrinti seksualinėms mažumoms galimybes veiksmingai įgyvendinti jų teisę į saviraiškos laivę ir teisę į taikius susirinkimus.

Ministerija pabrėžia, kad Lietuvai ratifikavus ES Lisabonos sutartį, tapo privaloma laikytis ES pagrindinių teisių chartijos, kuri draudžia bet kokią diskriminaciją, įskaitant dėl seksualinės orientacijos.
"Įstatymo projekte siūlomi Administracinių teisės pažeidimų kodekso pakeitimai, nustatantys administracinę atsakomybę už viešą homoseksualių santykių propagavimą, prieštarauja tiek tarptautiniams, tiek Europos Sąjungos teisės aktams, tiek Lietuvos Respublikos konstitucinėms nuostatoms ir laikytini diskriminaciniais asmenų seksualinės orientacijos pagrindu", - rašoma dokumente.

Klausimas dėl Lietuvos Seime svarstomo įstatymo projekto turėtų būti iškeltas ir šį mėnesį vyksiančioje Europos Parlamento sesijoje Strasbūre, kur savo poziciją turėtų išdėstyti ir Europos Komisijos atstovas.