Dvidešimt keturi Lietuvos menininkai atviru laišku kreipėsi į Seimo pirmininką Artūrą Paulauską ir premjerą Rolandą Paksą, atkreipdami valdžios dėmesį į unikalų Lietuvos ir pasaulio kultūros objektą - Orvidų sodybą.
Pasirašiusieji laišką apgailestauja, kad per devynerius metus, praėjusius nuo sodybos įkūrėjo skulptoriaus Viliaus Orvido mirties, "nė viena valdžia nesugebėjo suvokti ir įvertinti šios sodybos vertės bei sugalvoti mechanizmą, kaip jai toliau funkcionuoti".

Šiuo metu sodybą tvarko Orvidų šeima, įkūrusi Viešąją įstaigą "Orvidų sodyba". "Tačiau išnykstantys paminklai, griūvančios medžių konstrukcijos ir mėgėjiškas kišimasis, pertvarkant V.Orvido paliktus meno šedevrus, leidžia manyti, kad į šį procesą skubiai turėtų įsikišti Lietuvos valdžia ir rasti tinkamiausią būdą sodybai toliau egzistuoti", - rašoma kreipimesi.

Pats skulptorius interviu yra sakęs, kad visą sodybą su joje esančiomis skulptūromis ir jo sodintais medžiais jis palieka toliau formuoti gamtai. Savo kreipimesi menininkai teigia, kad neprofesionalus sodybos tvarkymas gali išardyti šį, anot Jono Meko, vieną reikšmingiausių XX amžiaus pasaulio meno stebuklų.

"Manome, kad naujoji Lietuvos valdžia galėtų rasti politinės valios ir priimti teisinius aktus, nusakančius tolesnio sodybos egzistavimo principus", - teigiama menininkų kreipimesi.

Tarp jį pasirašiusiųjų - Romualdas Granauskas, Jurga Ivanauskaitė, Eimuntas Nekrošius, Donatas Katkus, Pertas Repšys, Alfredas Bumblauskas, Bronius Kutavičius, Osvaldas Balakauskas, Andrius Mamontovas ir kiti.

Prieš porą metų pareiškimą prezidentui ir Vyriausybei išplatino J.Mekas ir pagal Prancūzijos revoliucijos šūkį pavadino jį "Aš kaltinu". Pareiškime valdžia kaltinama neveiklumu ir abejingumu dėl šio unikalaus Lietuvos kultūros reiškinio išsaugojimo.

Pareiškimą pasirašė nemažai Lietuvos ir užsienio menininkų ir visuomenės veikėjų, tarp jų - garsus kompozitorius Phillipas Glassas (Filipas Glasas), Johno Lennono (Džono Lenono) našlė, kultūros veikėja Yoko Ono (Joko Ono) bei žymus "Fluxus" judėjimo vaizdo instaliacijų menininkas Nam June Paikas (Nam Džun Paikas). Iki šiol jokios konkrečios reakcijos iš oficialiųjų sluoksnių į šį kreipimąsi sulaukta nebuvo.

Orvidų sodybą, esančią Kretingos rajone, kartu su V.Orvidu kūrė jo tėvas. Sovietmečiu ji buvo tapusi siauro Lietuvos intelektualų ir menininkų rato oaze bei rezistencinės dvasios išraiška. Sovietinės armijos tankas, važiavęs griauti sodybos, įklimpo jos neprivažiavęs.

Akmenis, kurie buvo pradėti ardyti, aplink gyvenantys žmonės sunešdavo atgal. Orvidų sodyba, kaip vienas didžiausių pasaulio globotinų objektų, yra įrašytas į Didžiosios Britanijos geografų draugijos sąrašą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1895)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Siunčia žinią žemę pirkusiems neteisėtai – nori ją atimti (188)

Kai paaiškėjo, kad realiai žemės saugikliai neveikia ir agroverslo grupės sėkmingai superka...

Dalijosi idėjomis, kaip švęsti Lietuvos jubiliejų: tai patirsime tik kartą gyvenime pildoma (61)

Lygiai po mėnesio – Vasario 16-ąją Lietuva švęs atkurtos Lietuvos 100-ąjį gimtadienį. Ta...

Lietuvos banką papiktino kai kurios automobilių draudimo kainos (15)

Draudimo bendrovių veiksmus, transporto priemonių valdytojams pasiūlant išskirtinai aukštas...

Rusijos kaime – 62 laipsnių šaltis papildyta (77)

Čia sausį neretai atšąla iki 50 laipsnių šalčio, o vos išėjus į lauką apšerkšnija vietos...

Juknevičius: tikrai nesiruošiu miegoti specialiai DELFI iš Saltos

Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis vis dar yra tas ekipažas, kuris Dakaro ralyje pasiekė...

Naujasis Skvernelio kancleris startuoja su algos priedu už net nepradėtą darbą (212)

Nuo trečiadienio, sausio 17 dienos, Sauliaus Skvernelio vadovaujamos Vyriausybės kancleriu pradeda...

Neįtikėtina nuojauta: dingusį sužeistą sūnų surado pasamdęs sraigtasparnį (3)

Australijoje vieno nepilnamečio, kuris pateko į avariją ir 30 valandų praleido įstrigęs savo...

Kaip metų spalvą prisijaukinti namuose? (1)

„ Pantone Color Institute“ kasmet paskelbia spalvą, kuri bus dažniausiai matoma mados...

Skausmo draskomą moterį medikai gydė tarsi akli (14)

Jungtinės Karalystės gyventoja po 6 metus kęsto skausmo nutarė nepaklusti gydytojų...