aA
Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos pas gydytojus išleistas nuteistasis ne tik kad neapsilankė medicinos įstaigoje, bet ir nesugrįžo atgal į įkalinimo įstaigą, o kai po daugiau kaip trijų mėnesių buvo sulaikytas, pareiškė, jog taip pasielgė bijodamas kitų kalinių susidorojimo.
Tadeušas Višnevskis
Tadeušas Višnevskis
© DELFI montažas

„Man zonoje buvo „uždėta bauda“, kurią turėjau atidirbti“, – prisipažino anksčiau penkis kartus teistas Vilniaus gyventojas Tadeušas Višnevskis (Tadeuš Višnevski).

Vyras teigė, kad atlikdamas laisvės atėmimo bausmę atvirojoje kolonijoje pateko į nepavydėtiną situaciją – kartą aukštesnės kastos nuteistieji jam nurodė stebėti aplinką ir įspėti, jeigu į gyvenamąsias patalpas ateitų prižiūrėtojai. T. Višnevskis negalėjo nesutikti – įkalinimo įstaigoje galioja nerašytos kalinių taisyklės, kurioms privaloma paklusti.

Kai T. Višnevskis stebėjo teritoriją, netikėtai pasirodė pareigūnai – nuteistasis nespėjo įspėti jį „ant striomio“ pastačiusių kalinių, kurie tuo metu pakavo narkotikus. Ir nors prižiūrėtojai kvaišalų nesurado, tačiau supanikavę nuteistieji dalį jų išbarstė.

„Tada man pasakė, kad privalau atlyginti žalą – nurodė, jog esu skolingas 300 eurų“, – teigė kalinys.

Pinigų T. Višnevskis neturėjo, todėl nuteistieji nusprendė, kad šis „skolą“ galės sugrąžinti iš laisvės į pataisos namus atnešdamas narkotikų. Iš karto buvo parengtas planas – kaliniui buvo nurodyta užsiregistruoti vizitui pas Rumšiškių pirminės sveikatos priežiūros centre dirbantį gydytoją. T. Višnevskis taip ir padarė – pataisos namų administracija kaliniui išdavė leidimą keturioms valandoms išvykti į gydymo įstaigą.

T. Višnevskis išvyko, bet į pataisos namus nesugrįžo – tą pačią dieną buvo paskelbta jo paieška, tačiau surasti nuteistojo pareigūnams nepavyko net tris mėnesius. Vis dėlto, policijos pareigūnai jį sulaikė Kaune.

Atgal į įkalinimo įstaigą sugrąžintas nuteistasis teisinosi, kad bijojo sugrįžti atgal – jeigu būtų įnešęs narkotikų ir juos būtų suradę atvirosios kolonijos darbuotojai, jam būtų grėsusi griežta laisvės atėmimo bausmė. O be narkotikų jis negalėjo grįžti – esą su juo būtų susidorota.

Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
© DELFI / Orestas Gurevičius

Nuteistasis teigė, kad pasišalinęs iš pataisos įstaigos beveik visą laiką buvo namuose, į kuriuos buvo atvykę ir jo ieškoję pareigūnai, tačiau tąkart jo tuo metu nebuvo. Kur gali slapstytis T. Višnevskis, pareigūnai bandė sužinoti ir iš kartu su juo kalinčių nuteistųjų, tačiau šie tikino, jog nieko apie jį nežino.

„Žinojau, kad esu ieškomas, apie tai buvo paskelbta žiniasklaidoje, bet savo noru nenorėjau grįžti atgal į Pravieniškes – bijojau, kad grįžus atgal vėl turėsiu problemų su nuteistaisiais, dėl jų man yra „užrašytos skolos“, aš esu vienas, o jų – daug“, – po sulaikymo aiškino T. Višnevskis.

Apie tai, kad yra verčiamas sumokėti „skolą“ ir netgi į įkalinimo įstaigą įnešti narkotinių medžiagų, nuteistasis niekam nepasakojo. Paklaustas, kodėl, nuteistasis buvo nešnekus: „Nežinau“.

Būtent todėl, kad apie grasinimus nebuvo pranešęs įkalinimo įstaigos pareigūnams, T. Višnevskiui iškeltą baudžiamąją bylą dėl pasišalinimo iš įkalinimo įstaigos išnagrinėjusi teisėja Audra Kriščiūnienė nusprendė jo pasakojimą apie skolą ir vertimą į zoną įnešti narkotikų vertino kritiškai – esą taip jis siekia palengvinti savo kaltę.

„Kaltinamasis kaltu prisipažino ir neginčijo faktinių aplinkybių, taip pat nenurodė jokių svarbių priežasčių, galėjusių jam objektyviai sutrikdyti laiku sugrįžti į įkalinimo įstaigą“, – pažymėjo teismas.

Baudžiamąją bylą išnagrinėjusi teisėja pabrėžė, kad T. Višnevskis nusikalto būdamas recidyvistu, dėl jo pasišalinimo iš atvirosios kolonijos sunkių pasekmių nebuvo sukelta.

„Tačiau nusikaltimas nėra atsitiktinio pobūdžio, nusikaltimą padarė neatlikęs paskirtos bausmės, jos atlikimo metu“, – teismas pabrėžė, kad pataisos įstaiga T. Višnevskį charakterizuoja neigiamai, šiuo metu taip pat yra atliekamas dar vienas ikiteisminis tyrimas dėl narkotinių medžiagų įgijimo savo reikmėms.

Už tai, kad laiku nesugrįžo į atvirąją koloniją, T. Višnevskiui teismas skyrė keturių mėnesių laisvės atėmimo bausmę, bet kadangi iki bausmės pabaigos jam buvo likęs mėnuo, šią bausmę pridėjo prie paskirtosios ir nurodė, jog jis turės kalėti penkis mėnesius.

Kalėjimų departamentas informavo, kad nuo kitų metų sausio keisis teisinis reglamentavimas, leidžiantis atviro tipo įkalinimo įstaigose esančius nuteistuosius grąžinti į uždaro tipo įkalinimo įstaigas, jeigu jie neatitinka tam tikrų sąlygų arba padaro tam tikrus nusižengimus – pavyzdžiui, jeigu nuteistasis niekur nedirba ir nesimoko, jeigu kelia pavojų įstaigos darbuotojams arba turi tam tikrų nuobaudų.

„Tokiu būdu siekiama užkardyti nuteistųjų pasišalinimus iš atvirųjų kolonijų, tokių pasišalinimų skaičiuojama kone kiekvieną savaitę“, – departamento teigimu, vien šiemet dėl pasišalinimo iš įkalinimo įstaigų buvo pradėta apie 80 ikiteisminių tyrimų, šiuo metu vis dar ieškoma apie 20 į pataisos įstaigas negrįžusių nuteistųjų.

Asociatyvi nuotrauka
Asociatyvi nuotrauka
© DELFI / Orestas Gurevičius

Kalėjimų departamentui pavaldžiose atviro tipo įkalinimo įstaigose iš viso yra per 600 nuteistųjų.

Atvirosiose kolonijose, pusiaukelės namuose bausmę atliekantys nuteistieji turi teisę išeiti už įkalinimo įstaigos teritorijos ribų vykdami į darbą, apsipirkti, pas medikus, mokslo, įsidarbinimo, pasimatyti su artimaisiais ir kitais reikalais.

„Nuo 2020 metų, kai ėmė veikti atvirosios kolonijos, vis aštresnė problema, kad kai kurie bausmę šiose įstaigose atliekantys asmenys laiku nesugrįžta po išvyko arba iš viso nesugrįžta, pasišalina iš pačios įstaigos teritorijos, kuri paprastai apsaugota kur kas paprastesnėmis priemonėmis ir pareigūnų priežiūra lyginant su uždaro tipo įkalinimo įstaigomis“, – nurodė departamento atstovai.

Anot jų, dažnai bausmę atliekantys nuteistieji negrįžta į atvirąsias kolonijas dėl to, kad būna apsvaigę nuo narkotikų arba alkoholio, taip pat dėl tos pačios priežasties – priklausomybės svaiginimuisi – ryžtasi neteisėtam pasišalinimui.

Kalėjimų departamento pareigūnų nuomone, vienas būdų, kaip būtų galima suvaldyti nuteistųjų pasišalinimus iš pataisos įstaigų, galėtų būti apykojių uždėjimas: „Jas būtų galima uždėti turintiems priklausomybių, linkusiems pabėgti arba jau praeity pasišalinusiems nuteistiesiems juos išleidžiant į laisvę.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.1250

Top naujienos

Ko iš valdžios tikėtis kitąmet: ministrė pranešė, kiek augs pensijos, bet didės ne tik jos (2)

Kitais metais vidutinė pensija turėtų augti apie 65 eurus, sako socialinės apsaugos ir darbo...

Kaunas apėjo žiurkėmis: kauniečių užfiksuotame įraše didžiuliai graužikai laksto tiesiog po senamiestį

Norėjo vietos statyti automobiliams, bet rezultatas – smarvė, šiukšlės ant žemės ir dar...

Iškalbingi Vakarų svarstymai, kaip reaguoti į Rusijos branduolinį smūgį: kas iš tikrųjų jau aišku Kremliui (16)

Pajudėjo branduolinis traukinys. „Dingo“ atominis povandeninis laivas. Ar Rusija panaudos...

Į Širinskienės pasiūlymą dėl privalomo išsilavinimo sureagavo Vyriausybės nariai – turi papildomų minčių (2)

Susirūpinusi dėl ministrų kabineto narių išsilavinimo, Seimo Lietuvos regionų frakcijos narė...

Neredaguoti vaizdo įrašai parodo, kas iš tiesų vyko per Putino surengtą šou (2)

Penktadienį Vladimiro Putino pasakytos aneksijos kalbos TV transliacijoje, buvo girdimi netikri...

Verslas PliusJulija Leimonė

„Maximos“ personalo vadovė Ihnatovich – apie atlyginimus įmonėje, premijas ir darbuotojų trūkumo sprendimus

Tyrimai rodo, kad kad įvairioms organizacijoms priklausantys darbuotojai dažniausiai yra...

SuTaupyk

Marijampoliečio idėja išgirdus, kiek miestai žada mokėti už Kalėdų egles, susprogdino internetą: sprendimas rastas per kelias valandas

Lieka kiek mažiau nei du mėnesiai iki šventiškiausio laikotarpio metuose ir savivaldybės pradeda...

Kreivys: kitąmet elektros kaina verslui galėtų mažėti iki 35 centų

Kitų metų pirmąjį pusmetį Lietuvos verslui elektra be Vyriausybės subsidijų galėtų kainuoti...

Karas Ukrainoje. Zaporižią atakavusi Rusija vos po kelių valandų smogė vėl Zelenskis be užuolankų kreipėsi į okupantus

Prieš mėnesį įvykęs greitas Ukrainos proveržis Charkivo srityje lėmė tai, kad į Ukrainos...

Policija paskelbė ieškomiausių Lietuvos nusikaltėlių pavardes: pareigūnai prašo pagalbos sąraše 6 lietuviai (1)

Europos Sąjungoje tarp ieškomiausių nusikaltėlių net šeši lietuviai. Policija prašo...