aA
Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė informavo, kad perdavė medžiagą iš pernai birželį atlikto tyrimo dėl juridinių asmenų skirtos paramos mecenatu įvardijant Ramūną Karbauskį Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT), kuri to paprašė.
© DELFI / Karolina Pansevič

Tai ji patvirtino atsakydama į VRK nario Viliaus Semeškos klausimą. V. Semeška pasipiktino, kodėl apie komisijos nariai apie tai nieko nežinojo.

„Iš STT tarnybos, mano žiniomis, gauti prašymai komisijos vardu pateikti medžiagą, ir komisijos vardu jau atsakyta STT. Kyla logiškas klausimas, kodėl nebuvo paviešinta, ir kodėl nebuvo supažindinti komisijos nariai su paklausimu ir atsakymu“, – žurnalistams sakė V. Semeška.

L. Matjošaitytė patikino, kad atsakymas įkeltas į vidinę duomenų valdymo sistemą. Kaip parodė tyrimo dėl juridinių asmenų skirtos paramos mecenatu įvardijant R. Karbauskį istorija, pažymas toje sistemoje ne visada pavyksta be sekretoriato pagalbos rasti ir patyrusiems VRK nariams.

Seimo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis praėjusią savaitę kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl galimos VRK pirmininkės nusikalstamos veikos padarymo.

2016 m. pavasarį, prasidėjus Seimo rinkimų politinės kampanijos laikotarpiui, VRK pradėjo tyrimą dėl paslėptos politinės reklamos ir rinkėjų papirkimo su Ramūnu Karbauskiu susijusiuose renginiuose.

Tyrimo duomenys parodė, jog „Agrokoncernas“ 2013–2016 m. laikotarpiu iš viso šiai paramos veiklai skyrė net 798 978,95 Eur. Nors VRK darbo grupė, įvertinusi surinktą medžiagą, nenustatė, kad buvo pažeisti Seimo rinkimų ar Finansavimo įstatymai, tačiau įvertino, kad taip galimai buvo pažeistos Lietuvos Respublikos mokesčių įstatymų nuostatos dėl paramos skyrimo.
Buvo rekomenduojama dėl šių pažeidimų VRK perduoti surinktą medžiagą Valstybinei mokesčių inspekcijai, tačiau išvada niekados nebuvo svarstyta VRK posėdyje ir dėl jos nebuvo priimti jokie kiti procesiniai veiksmai, teigiama G. Landsbergio pranešime spaudai.

„Kalbama apie skundą, kurį G. Landsbergis perdavė Generalinei prokuratūrai, o ji perdavė tirti STT. Mano žiniomis, STT domisi šia byla, išsiuntė paklausimus, išsiųsti iš VRK atsakymai, tačiau VRK nariai apie tai nieko nežino“, – sakė V. Semeška.

Teigia, kad čia įprastinė procedūra

VRK pirmininkės teigimu, STT prašymas yra „įprastinio pobūdžio procedūra“.

„Kol kas paprastai pagal jų bendrą tvarką kreipiamasi, kadangi yra gautas raštas, ir prašoma pateikti atsakymus į gautus klausimus, tai yra įprastinio pobūdžio procedūra“, – sakė L. Matjošaitytė.

Ji informavo, kad į VRK kreipėsi STT su prašymu pateikti 2017 m. birželio 14 d. išvadą. „Ta išvada buvo pateikta. Buvo prašomo atsakyti, kodėl išvada nebuvo pateikta svarstyti, ir kodėl nebuvo kreiptasi į Valstybinę mokesčių inspekciją“, – sakė L. Matjošaitytė.

VRK pirmininkė kol kas nemato pagrindo trauktis arba tikrintis pasitikėjimo Seime.

Kilo maištas ir dėl kreipimosi į VMI

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nariai sukilo prieš siūlymą perduoti Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) pernai birželį parengtą pažymą dėl juridinių asmenų skirtos paramos mecenatu įvardijant Ramūną Karbauskį, kurios jie nenagrinėjo, nes komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė neįtraukė jos į darbotvarkę.

VRK sekretoriato Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja Lina Petronienė pristatė siūlymą perduoti VMI darbo grupės išvadą kartu su tyrimą atlikusių asmenų surinkta informacija ir 2018 m. vasario 26 d. gautomis UAB „Agrokoncernas“ paramos teikimo metinėmis ataskaitomis.

Pasak L. Petronienės, toks siūlymas pateiktas, kadangi buvo išreikštos abejonės, kad „Agrokoncernas“ teikė paramą įvairiems projektams, ir jų rėmėju buvo R. Karbauskis. Darbo grupė nebuvo tikra, ar nebuvo bandoma apeiti Paramos įstatymo nuostatų.

Toks siūlymas sukėlė VRK narių pasipiktinimą. Aistė Žilinskienė išreiškė norą susipažinti su pažyma, nes, pasak jos, pritarti siūlymui net nemačius originalaus dokumento nėra atsakinga.

Svajonė Šaltauskienė stebėjosi, kad siūloma patvirtinti sprendimą, kuris buvo išvadoje, kuri buvo nepatvirtinta.

„Reiškia mes svarstome klausimą dėl dalinio pažymos tvirtinimo“, – sakė S. Šaltauskienė.

VRK pirmininkė pažymėjo, kad nesiūloma vertinti turinio. Esą visus atsakymus pateiks nauja darbo grupė, kuri savo išvadas pristatys kovo 22 dieną.

Pažymos ieškojo su kolegų pagalba

L. Matjošaitytė, atsakinėdama į klausimus, taip pat patikino, kad praėjusios darbo grupės pažyma 2017 m. birželio 22 d. buvo paskelbta duomenų valdymo sistemoje. Esą nuo to laiko į darbotvarkę ją įtraukti galėjo ne tik ji, bet ir bet kuris kitas VRK narys.

„Mes nežinojome, ir negalėjome žinoti, kad yra sistemoje“, – sakė Svetlana Misevičienė.

VRK narė pasakojo, kad pažymą buvo sunku surasti. Jos ji ieškojo su kitų VRK narių pagalba, bet nerado, kol nepadėjo Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja L. Petronienė.

L. Petronienė paaiškino, kad pažymą buvo sunku rasti dėl to, kad nebuvo tarp raktinių žodžių žodžio „Naisiai“, o reikėjo ieškoti pagal Karbauskio pavardę.

Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vedėja pažadėjo persiųsti komisijos nariams dokumentus.

L. Petronienė svarstė, ar nusišalinti iš tyrimą atliekančios darbo grupės, nes ji priklausė ir buvusiai, ir baiminasi galimų spekuliacijų dėl to. Patyrusi VRK sekretoriato narė sulaukė plataus VRK narių palaikymo ir pagyrimų už profesionalumą. Po to L. Petronienė persigalvojo, ir sutiko likti darbo grupėje.

Klausimo dėl medžiagos perdavimo VMI nagrinėjimas VRK nukeltas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (98)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės, priversti lipti per kaimynų tvoras (2)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (1)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...

Kova įsisiūbuoja: Skvernelis į Lietuvą vilioja 12 užsienio prekybos tinklų (360)

Jau kitą savaitę Vyriausybėje bus praskleistas paslapties šydas ir įvardintos konkrečios...

DELFI nufilmavo, kas vyksta Labanoro girioje: prieš įsigalint draudimui kirsti griūva aukščiausios pušys (193)

Pastarosiomis dienomis Labanoro girioje daugiau miškavežių nei grybautojų. Šiuo metu šioje...

Lietuviai nuo alkoholio priklausomybės gydėsi ir prieš 200 metų: vaistų atsigabendavo net iš Nikaragvos (32)

Priklausomybės ligos ir jų gydymas Lietuvoje – apipintas diskusijomis, mitais ir baime, o...

Indrė Makaraitytė. Karšta žarijų duobė Gitanui Nausėdai – tylioji dauguma, kuri prieš gėjų teises (257)

Gitanas Nausėda net pačiam sau turbūt netikėtai sugalvojo, kad vienos lyties asmenų...

Ko neparodė TV kameros: po viešo Gražulio atsiprašymo sekė kitas susitikimas, po kurio palangiškė negali ramiai miegoti (86)

Nuo pat pirmosios skandalo dienos žinomas politikas Petras Gražulis ir palangiškė Birutė...

Suvalkiečiai kasa bulves – pirmosios vagos džiugina, bet yra ir baimių

Vilkaviškio rajone prasidėjo bulviakasis. Pirmasis derlius džiugina, tačiau baiminamasi, kad...

Žvilgsnis į dabartinių pradinukų ateitį: profesijos, kurių visi vaikysis 2030-aisiais (4)

Moksleivių profesinio orientavimo projektas būsiu_ tęsia straipsnių ciklą apie ateities...