aA
Piktnaudžiavimas ar sistemos spraga? Tokį klausimą kelia ekonomistai, stebėdami, kaip per pastaruosius metus auga išrašomų nedarbingumo lapelių skaičius. „Sodra“ dėl tiek susirgimų išmoka beveik dvigubai daugiau lėšų, nei turi savo biudžete – trūkumą dengia pensininkų pinigais. Bet Socialinės apsaugos ir darbo ministerija sako, kad sistemos tobulinimo ar permainų nereikia.
© Augustas Didžgalvis

Skaičiuojama, kad bent 10 dienų per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas nedirba dėl ligos. Gautas nedarbingumo lapelis tampa tarsi čekiu valstybei – reikia mokėti išmokas.

Vien per šių metų 8 mėnesius į ligos draudimo kišenę sukrito beveik 117 milijonai, bet išmokėta kone dvigubai – 206 milijonai eurų. Laisvosios rinkos institutas pastebi, kad skirtumas paimamas iš pensininkų kišenių, o jeigu kiltų krizė – nebūtų iš ko mokėti kompensacijų.

„Iš pensijų draudimo daugiausiai yra dengiamos ligos ir nedarbo išmokos, o ta sistema taip pat yra nelabai tvari. Ji neatlaikytų artimiausios ekonominės recesijos ir tada reikėtų ieškot, iš kur paimti reikalingus pinigus“, – pastebi Laisvosios rinkos instituto ekspertas Vytautas Mitalas.

Krizės metais Lietuvoje ligų išmokos buvo sumažintos. Tą sykį statistika rodė, kad žmonės nedarbingumo lapelių reikalavo taip pat mažiau. 2015-aisiais grąžinus išmokas į prieškrizinį lygį norinčiųjų sirgti ir gauti kompensacijas skaičius vėl šoktelėjo. Auga iki pat dabar.

Medikai sako, kad tuo naudojasi išmokų siekiantys gyventojai – esą pacientai prašo nepagrįstai pratęsti nedarbingumo dienas, arba siūlo kyšius, kad būtų nustatytas nedarbingumas.

„Sodros“ atstovas sako, kad sukčiavimą užkardyti gali tik medikai. Esą jie sprendžia, ar žmogui skirti nedarbingumą. Pati „Sodra“ su sukčiais kovoja pasitelkusi stebėjimo sistemą – ji įvertina ligos istoriją, diagnozę ir laiką, kurio turėtų pakakti išgyti.

„Pateikia signalą – šie atvejai gali būti nepagrįsti. Tuomet mes po tokios atrankos turime galimybę tuos atvejus patikrinti. Sistema yra labai veiksminga, nes tokių atvejų pasitvirtina daugiau nei 80 proc.“, – teigia „Sodros“ atstovas Saulius Jarmalis.

Tačiau sugaudyti visų sukčiaujančių „Sodrai“ neapsimoka. Vien tik komisijos siuntimas į patikrinimą atsieitų gerokai daugiau nei išmokos vertė.

Užsienio šalys į tokius sukčiavimo atvejus pažvelgė mažindamos išmokas arba keisdamos mokėjimų terminus. Pavyzdžiui, išmoka skiriama tik jeigu sergama ilgiau nei savaitę.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija aiškina, kad išmokų neketina mažinti. Esą kitąmet socialinio draudimo biudžetas bus subalansuotas.

„Nuo 2019 m. „Sodra“ nebeperveda 2 proc. punktų privatiems pensijų fondams, o tai reiškia, kad mes turime papildomą likutį, mokesčiai auga. Iš tų 2 proc. rezervo mes padidiname ligos socialinio draudimo mokesčio tarifą, įvykdome perskirstymą ir planuojame, kad 2019 m. išmokos dengs įmokas“, – aiškina socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėjas Liutauras Vičkačka.

Ekonomistai pastebi, kad toks biudžeto balansas tebus vienus metus, o kitąmet tiek „Sodrai“, tiek Socialinės Apsaugos ministerijai teks vėl iš naujo ieškoti būdų kaip jį sustyguoti. Pati „Sodra“ sako, kad esama išmokų sistema labai palanki sergantiesiems, tad pasipelnyti valstybės sąskaita ir kitąmet gali suskubti ne vienas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Verslininkas Saulius Karosas amžinojo poilsio atgulė Menininkų kalnelyje: atsisveikinimo kalbą tarė ir 18-metis sūnus (305)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (71)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (82)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Nori atšaukti Nacionalinę premiją Ivaškevičiui – partizanų vaizdavimas sukėlė tikrą audrą Lietuvos rašytojų sąjunga gina (63)

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba šeštadienį paskelbė rašytoją Marių Ivaškevičių...

Jevgenijus Kiseliovas: praėjus 28 metams, Lietuvoje žmonės gyvena taip, kaip mums net sapne nesisapnavo (566)

Sausio 13-oji – diena, kai prisimenami žmonės, kuriuos 1991 metais Vilniuje nužudė mūsų...

Močiutės kiaulienos kepsnys nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko (14)

Močiutė iškepė kiaulienos kepsnį , kuris nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko....

Medžiaga, visiems laikams pakeitusi architektūrą: kodėl be jos statybos dabar neįmanomos

Betonas (tiksliau – gelžbetonis ) yra viena universaliausių, dinamiškiausių ir labiausiai...

Kauno centre, prie ligoninės, mirė vyras: liudininkė negalėjo patikėti personalo abejingumu (1122)

Penktadienį grupelė kauniečių su mirtimi susidūrė tiesiog vienoje miesto centro gatvių. Čia...

Geriausias NBA atsarginis: žaidėjai pastebi Sabonį, bet serga už buvusį MVP specialiai DELFI iš Londono (1)

Domantas Sabonis žaidžia geriausią karjeros sezoną, o jam nė kiek netrukdo ir tai, jog jis...

Apskaičiavo, kur Dakaro ralis lietuviams galėtų kainuoti pigiau (5)

Jau kone pusmetį netylančios kalbos apie sunkiausio pasaulyje maratono migraciją pradeda priminti...