Seimo nariui socialdemokratui Mindaugui Basčiui leidimas dirbti su slapta informacija neišduotas, įvertinus jo asmeninius ryšius su Rusijos energetikos kompanijų, nusikalstamo pasaulio atstovais ir Kremliui palankiu žurnalistu, rodo Valstybės saugumo departamento raštas, skelbia BNS.
Mindaugas Bastys
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

Seimo pirmininkui pateiktoje medžiagoje aprašomi M. Basčio ryšiai su atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ atstovu vadinamu Jevgenijumi Kostinu, buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika, Rusijos valstybinio kanalo RTR žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku ir neteisėta veikla įtariamu verslininku Vadimu Pachomovu.

VSD vertinimu, šie ryšiai daro M. Bastį pažeidžiamu ir keltų grėsmę jam patikėtos valstybės paslapties saugumui.

Šią informaciją gavęs Seimo vadovas Vikoras Pranckietis paragino M. Bastį trauktis iš parlamento vicepirmininko pareigų.

„Rosatom“ interesai Lietuvoje

Septynių puslapių VSD rašte, su kuriuo susipažino BNS, daugiausia dėmesio skiriama M. Basčio ryšiams su J. Kostinu.

Anot VSD, J. Kostinas atstovauja Rusijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ interesams Lietuvoje, rūpinosi Baltarusijoje netoli Lietuvos sienos statomos Astravo atominės elektrinės įvaizdžiu.

Rašte teigiama, kad J. Kostino prašymu M. Bastys 2012-2013 metais suorganizavo „Rosatom“ atstovų susitikimą su tuometiniu Seimo pirmininku Vydu Gedvilu, tarpininkavo dėl leidimo keliems Rusijos piliečiams gyventi Lietuvoje.

J. Kostinas Seimo nario taip pat prašė pasidomėti žemės grąžinimo Trakų rajone procesu ir galimybių apgyvendinti jo motiną senelių namuose, teigia VSD.

VSD pabrėžia, kad J. Kostino veikla atstovaujant „Rosatom“ interesams kertasi su Lietuvos valstybės pozicija dėl Astravo AE. Lietuvos Vyriausybė teigia, kad jėgainė statoma nesilaikant saugumo standartų, pasinaudodama ja Rusija gali mėginti sukliudyti Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijai su Vakarais.

Anot VSD, su 1950 metais Ukrainoje gimusiu J. Kostinu M. Bastys pažįstamas maždaug nuo 2001-2002 metų, jų santykiai gana artimi - Seimo narys netgi vyko į J.Kostino knygos pristatymą Maskvoje.

KGB darbuotojai ir nusikaltėliai

VSD vertinimu, pavojų valstybės paslapties saugumui kelia ir M. Basčio ryšiai su buvusiu KGB darbuotoju Piotru Vojeika.

Pastarasis, kaip teigiama rašte, prašė M. Basčio paramos sprendžiant „Gazprom“ tarpininkės „Dujotekanos“ bei su ja susijusios Kauno termofikacinės elektrinės problemas.

VSD nurodo, kad M. Bastys 2013 metais yra prašęs finansinės paramos jo pažįstamiems asmenims, o P. Vojeika patvirtino, kad „jam yra skirta finansinė parama ir kad pinigai į jo nurodytą sąskaitą bus pervesti artimiausiu metu“, tačiau paaiškinimų VSD metu M. Bastys teigė negavęs finansinės paramos.

Anot žvalgybos, M. Bastys asmeninius ryšius palaiko ir su lietuvių kilmės rusų žurnalistu Ernestu Mackevičiumi, kurio laidose RTR kanale skleidžiama Lietuvą niekinanti dezinformacija, bei buvusiu Kauno mafijos autoritetu įvardijamu Saturnu Dubininku, pastarasis atstovauja Rusijos ir Baltarusijos verslininkų interesams strateginiuose Lietuvos ūkio sektoriuose.

VSD rašte taip pat atkreipiamas dėmesys į M. Basčio bendravimą šeimomis su verslininku Vadimu Pachomovu, kuris buvo teisiamas dėl kyšio ėmimo ir kitų korupcinių nusikaltimų.

Anot VSD, M. Bastys pripažįsta žinantis apie galimai nelegalią V. Pachomovo veiklą ir jo ryšius su Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybomis.

V. Pranckietis ragina trauktis

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ketvirtadienį paragino iš Seimo vicepirmininko pareigų atsistatydinti socialdemokratą M. Bastį.

V. Pranckietis tokį raginimą išsakė, susipažinęs su Valstybės saugumo departamento (VSD) pateikta informacija apie parlamentarą, praneša BNS.

„Vertindamas gautą informaciją iš VSD, raginu Seimo narį trauktis iš Seimo vadovybės. Turima informacija kenkia ne tik Seimo darbui, bet ir įvaizdžiui. Tolimesnius sprendimus dėl M. Basčio turės priimti socialdemokratų frakcija. Turime užtikrinti stabilų Lietuvos žmonių pasitikėjimu grindžiamą Seimo ir valdančiosios koalicijos darbą“, – pranešime spaudai teigė V. Pranckietis.

VSD atstovė spaudai Aurelija Katkuvienė DELFI sakė, kad M. Bastys kreipėsi prašydamas išduoti leidimą dirbti su įslaptinta informacija.

Pasak A. Katkuvienės, VSD atliko tyrimą ir priėmė neigiamą sprendimą.

„VSD pagal Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymą atliko tyrimą ir priėmė neigiamas išvadas dėl grėsmės įslaptintos informacijos saugumui. Visos išvados ir atsakymas yra pateiktas Seimo pirmininkui V. Pranckiečiui ir pačiam Seimo nariui M. Basčiui", - sako VSD atstovė.

M. Bastys BNS sakė esąs supažindintas su VSD pažyma ir teigė, jog savo sprendimą priims tik pasitaręs su frakcija.

„Su VSD pažyma esu susipažinęs ir sprendimus, susijusius su mano galimybe eiti pareigas aš viduje jau turiu, tik dar turėsiu aptarti tą klausimą su frakcija, jos vadovybe ir priimti galutinius sprendimus“, - sakė Seimo vicepirmininkas M. Bastys.

Jis neatskleidė, kokius motyvus nurodė VSD, atsisakęs suteikti jam leidimą dirbti su slapta informacija.

„Tai turėtų aiškinti VSD. Šiuo atveju iš tiesų ten nieko tokio nėra, dėl ko būtų galima reikšti man nepasitikėjimą. Tik tiek, kad VSD galimai vadovaujantis įstatymais turi tokią subjektyvią teisę priimti tokį sprendimą. Jie jį ir priėmė. Šiuo atveju matau sistemines problemas dėl leidimų dirbti su slapta informacija, jas ateityje reikės analizuoti aiškintis“, - kalbėjo M. Bastys.

Paklaustas, ar VSD pažymoje minimi jo galimi ryšiai su užsienio valstybių verslo grupių atstovais, M. Bastys sakė to nesąs pasirengęs komentuoti. Visus atsakymus jis žadėjo pateikti spaudos konferencijoje.

M. Basčiui teko aiškintis prieš kelerius metus buvusios kadencijos Seime dėl organizuoto neskelbto tuometinio Seimo pirmininko Vydo Gedvilo susitikimo su Rusijos valstybės valdomo branduolinės energetikos koncerno „Rosatom“ atstovu Aleksandru Mertenu. Šį susitikimą tąkart inicijavo M. Bastys.

VSD atliko patikrinimą dėl galimybės dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, kai ji žymima žyma „visiškai slaptai“, ir priėmė neigiamą išvadą, rašoma Seimo pranešime spaudai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dar neregėtas naujos kartos nusikaltėlių žiaurumas: po kraują stingdančios egzekucijos – slaptos laidotuvės (110)

Prieš mirtį ypatingai dideles kančias patyręs 39 metų Vilniaus rajono gyventojas neturėjo jokių...

Dėl meilės išvyko į JAV, tačiau pateko į kalėjimą: jie negalėjo patikėti, kad europietė pasirinko tokį kelią (61)

Dabar Aušra Kazlauskienė – sėkminga verslininkė, mylima žmona ir dviejų nuostabių vaikų...

Populiarėja vardiniai automobilio numeriai: kiek kainuoja, kas užsako ir ko negalima užrašyti (78)

Lietuvoje automobiliams, motociklams ir priekaboms nuo 2001 m. galima įsigyti vardinius transporto...

Kokiais lėktuvais skraidysime po 10 ar 20 metų (34)

Nors aviacijos entuziastai svajoja apie danguje dominuosiančius viršgarsinius, bepiločius ar...

Sveikosios čija sėklos turi ir šalutinį poveikį – kai kuriems net mirtiną (23)

Ispaninio šalavijo sėklos, liaudyje dar vadinamos „ čija “ (angl. chia), yra ypač maistingas...

Vokietijoje renkamas parlamentas (40)

Rugsėjo 24 dieną, sekmadienį, Vokietijoje vyksta rinkimai į parlamentą. Ir nors šiuose...

Pasaulio vietos, kurios neslepia priešiškumo turistams (57)

Kaip keliautojai mes mėgstame manyti, kad visas pasaulis yra mums po kojomis, kad yra daugybė...

Keisčiausios garsenybių grožio procedūrų: nuo lakštingalų mėšlo iki kraujo nuleidimo (3)

Nuolat girdime ir skaitome, kaip garsenybės išleidžia daugybę pinigų įvairioms grožio...

Miegamojo paslaptys: kiek dažniausiai trunka meilės žaidimai? (75)

Būgštaujate, kad jūsų naktiniai išdykavimai lovoje nėra pakankamai ilgi? Dauguma porų tai daro...

Orai: mėgausimės šiltais ir sausais orais (7)

Artimiausiomis dienomis išvengsime lietaus, vyraus gana šilti orai . Taip LRT RADIJUI sako...