aA
„Moterų pareiga – skleisti grožį, meilę, gerumą; tikėti vyru; rūpintis namais“, – tai vienas iš teiginių, kuriuos teigė 11-12 klasių mokiniams lytinio ugdymo pamoką surengęs lektorius.
Lytinio ugdymo pamoka
© DELFI montažas

Ir nors šis teiginys užvirė diskusiją, į kurią sureagavo net Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, šiuo metu nagrinėjanti informaciją ir svarstanti, ar pradėti tyrimą, su šiuo lektoriumi bendradarbiaujantis Telšių rajono visuomenės sveikatos biuro direktorius žarstė jam komplimentus.

Tiesa, pats lektorius DELFI griežtai uždraudė viešinti jo pavardę ir nors paaiškino, kad esą frazė yra tiesiog ištraukta iš konteksto, nenorėjo net būti cituojamas. Jis teigė, kad norėtų su žurnalistais kalbėti tik susitikus ir tik žurnalistams pateikus darbo pažymėjimus.

Mokinė užvirė diskusiją dėl galimos diskriminacijos

Diskusija dėl lytinio švietimo pamokoje teigto teiginio apie moteris užvirė po to, kai pamokoje dalyvavusi mokinė „Facebook“ tinkle paviešino vienos skaidrės nuotrauką. Skaidrėje buvo užrašytas toks lektoriaus parinktas teiginys: „Moterų pareiga – skleisti grožį, meilę, gerumą; tikėti vyru; rūpintis namais“.

Lytinio ugdymo pamoka
Lytinio ugdymo pamoka
© DELFI montažas

„Kokia jūsų nuomonė į tai? Čia 11-12 klasėms skirta lytiškumo paskaita. Be viso šito paskaitoje buvo paminėti tokie dalykai, kad vyras šeimoje turi priimti sprendimus, jam reikia duoti pailsėti po darbo, o moterys turi visada palaikyti vyrą ir moterys vadovaujasi tik jausmais, emocijomis“, – paviešinusi skaidrę klausė mergina.

DELFI susisiekus su mokine, ši pasakojo, kad dauguma mokinių į tokias mintis reagavo ramiai bei paaiškino ir daugiau paskaitos detalių.

„Buvo kalbama apie kiekvieną punktą atskirai. Jis minėjo, kad tai taikoma santykiuose ir pateikė pavyzdžių. Būtent punktas „rūpintis namais“ buvo aiškinamas, kad „vyrui parėjus iš darbo duokite bent 10 minučių pailsėti“. Buvo pasakojama, kad vyras yra teoriškai protingesnis ir jis racionaliai mąsto, o moteris vadovaujasi jausmais, emocijomis. Bet jos gali daryti daug darbų vienu metu ir pateikė pavyzdį, kad moterys važiuodamos dažosi“, – teigė mokinė.

Gina lektorių ir žarsto jam komplimentus

Vardo viešinti nenorintis lektorius paskaitas veda įvairiose mokyklose. Paieškojus apie jį informacijos internete, matyti, kad dažniausiai jis veda paskaitas berniukams, nors minimu atveju jo klausė ir vaikinai, ir merginos.

Tiesa, viename iš pranešimų teigiama, kad po lektoriaus paskaitos visų grupių berniukai „atliko psichologinius ir fizinius pratimus, padedančius stiprinti psichinę ir fizinę sveikatą bei spręsti brendimo laikotarpiu iškylančius sunkumus“.

Prie kai kurių pranešimų apie lektoriaus paskaitas nurodoma, kad jas inicijavo Telšių rajono visuomenės sveikatos biuras.

Biuro direktorius Aurelijus Laurinavičius DELFI patvirtino, kad bendradarbiauja su minimu lektoriumi bei pridūrė, kad nemato problemos paviešintoje situacijoje. Direktorius net neabejoja, kad lektorius turi pakankamai kompetencijų dirbti tokį darbą.

„Telšiuose jokių nusiskundimų nebuvo. Visi buvo patenkinti, kad jis moka šnekėti su jaunimu, moka papasakoti jaunuoliams ir jokių problemų nebuvo. Jis – komunikabilus, baigęs visuomenės sveikatą, ne iš gatvės kažkoks. Nesklandumų ir bėdų su juo nebuvo. Kiti biurai jį irgi samdėsi, – tvirtino direktorius. – O jei panelei kažkas užkliuvo, kad atseit vyras parėjęs turi pailsėti, nežinau, jau kažkokie kiti niuansai. Aš tame problemos nematau. Aš ir pats parėjęs namuose nesėdžiu ir neguliu, jei man būtų kas parašęs, kad aš parėjęs dešimt-penkiolika minučių pagulėčiau ir pažiūrėčiau į lubas, priimčiau tą mokymą ir taip daryčiau. Nežinau, čia kažkam kitam asmeninės problemos.“

Lytinio švietimo paskaitoje išgirstos frazės sutrikdė mokinę: lektorių samdęs direktorius bėdų neįžvelgia
© DELFI / Tomas Vinickas

Į klausimą, ar visuomenės sveikatos biuro specialistai, prieš leisdami lektoriui dėstyti paskaitas, patikrina jų turimą medžiagą, direktorius atsakė: „Jis baigęs visuomenės sveikatą, jis pagal savo išsilavinimą gali atitinkamomis sveikatos temomis šnekėti. Visi išsilavinimo dokumentai buvo pas mus, o kiekvienas specialistas gali atitinkamai specializuotis su tuo, kas susiję su visuomenės sveikata“.

Jis pridūrė, kad Lietuvoje nėra vieningos programos, pagal kurią turėtų būti ugdomas lytiškumas. „Atskirų aprašų niekur nėra. Yra ministerijos patvirtinta tvarka, kad mokyklose turi būti vykdomas lytinis švietimas, bet tų lektorių Lietuvoje daug nėra, – kalbėjo direktorius A. Laurinavčius ir pridūrė, kad jokių blogų atsiliepimų apie lektorių nėra girdėjęs. – Jei būtų atėjęs iš gatvės žmogus, aišku, niekas nebūtų leidę (skaityti paskaitas vaikams – DELFI).“

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba šiuo metu svarsto, ar pradėti tyrimą. Jei tyrimas bus pradėtas, bus tiriama, ar informacija yra tinkama skleisti, ar ne. Direktorius teigė, kad jei bus rasta pažeidimų, atsisakys lektoriaus paslaugų: „Jei gausime informacijos iš atitinkamų tarnybų, kad kažkas buvo pažeista, tai aišku, kad jo nebesamdysime“.

Direktoriaus teigimu, šis lektorius dėsto tik berniukams, tai jo specializacija. Nors paskaitoje, dėl kurios užvirė diskusija, vyko ir mergaitėms. To paaiškinti direktorius negalėjo.

„Jis skaito (paskaitas – DELFI) berniukams, nes yra vyras. Jis pasirinko pagal save. Nežinau, kur ten galėjo nuklysti, tų lektorių Lietuvoje nėra daug. Vieni skaito panelėms, o kiti – berniukams“, – kalbėjo A. Laurinavičius.

Direktorius piktinosi, kad Lietuvoje nėra vieningos lytinio švietimo programos, nors tą mokyklose mokyti privaloma: „Lektorių, kurie būtų pasiruošę ir įdomiai, profesionaliai pasakotų jaunimui... Arba yra „YouTube“, arba tie keli lektoriai“.

„Nėra lengva su lytiniu švietimu. Aš pats vaikus auginu ir aš galiu savaip papasakoti, o jei kitas tėvas nemoka papasakoti savo vaikui, mokykloje jam niekas nieko nepapasakos. Automatiškai reikia kažko iš išorės, samdyti žmones, kurie galėtų papasakoti. Net mokytojos specialistės kai kurios tikrai negali šnekėti“, – tvirtino visuomenės sveikatos biuro direktorius.

Pats lektorius tai vadina nesusipratimu

DELFI susisiekus su lektoriumi, šis kalbėjo maloniai ir paaiškino, kad tai tiesiog nesusipratimas, kuris įvyko ištraukus šį teiginį iš konteksto.

Jis patvirtino visuomenės sveikatos biuro direktoriaus žodžius, kad dažniausiai veda paskaitas tik berniukams, o šis kartas, kai užsiėmime dalyvavo ir mergaitės, esą buvo atsitiktinis.

Lektorius dėstė, kad negali bendrauti su žurnalistais telefonu, nes nėra tikras su kuo bendrauja. Kvietė susitikti akis į akį, parodyti darbo pažymėjimą ir tada kalbėti apie jo dėstomas programas.

Lytinio švietimo paskaitoje išgirstos frazės sutrikdė mokinę: lektorių samdęs direktorius bėdų neįžvelgia
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Pokalbio pabaigoje lektorius pareiškė, kad nenori būti cituojamas, taip pat nenori, kad jo pavardė būtų viešinama. Beje, galbūt būtų padaręs išimtį, tačiau su viena sąlyga – norėjo, kad straipsnis būtų suderintas su juo.

Lektorius teigė, kad lauks išvadų ir pridūrė, kad jau ne pirmą kartą institucijos aiškinasi ir dar niekada nenustatė pažeidimų.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba jau reaguoja į situaciją

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės skyriaus vyr. patarėjas Vytis Muliuolis DELFI teigė, kad skundo dėl šios situacijos negavo, tačiau pati institucija sureagavo į „Facebook“ tinkle kilusią diskusiją ir spręs, ar pradėti tyrimą.

V. Muliuolis DELFI teigė, kad paviešintoje skaidrėje yra diskriminacijos požymių.

„Mus pasiekė informacija ir bandome nustatyti aplinkybes, kad galėtume sureaguoti“, – teigė V. Muliuolis bei pridūrė, kad net ir skundo teikti neprivalu, nes tarnyba reaguoja ir tiesiog pastebėdama galimus pažeidimus. Sprendimas, ar pradėti tyrimą, paaiškės kitą savaitę.

Jei tyrimas bus pradėtas ir bus nustatyta, kad buvo pažeidimų, atsakomybė kris ant mokyklos pečių. „Atsakomybė tektų mokyklos vadovui, kuris atsako už dėstomų dalykų programų ir priemonių turinį, – teigė V. Miliuolis. – Šiuo atveju tos mokyklos vadovas turėtų imtis priemonių, kad tai nepasikartotų, jei būtų nustatytas pažeidimas.“

Ministerijos teigimu, už viską atsakingos mokyklos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija DELFI pateikė komentarą, kuriame teigia, kad vienas iš lytinio švietimo tikslų – ugdantis išvengti stereotipų.

„Ko turi išmokti mokiniai kiekvienoje klasėje, nustatyta ministerijos patvirtintos Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrosios programos prieduose. Vienas iš programos uždavinių – pasiekti, kad mokiniai suprastų ir žinotų socialinių veiksnių, tarpasmeninių santykių, lyčių lygiavertiškumo, tarpusavio pagarbos ir paramos vienas kitam esmę ir svarbą. Pačioje programoje užkoduota, kad moterų ir vyrų stereotipų būtina išvengti“, – teigiama ministerijos atsakyme.

Ministerijos atstovų teigimu, lektorius gali parengti ir individualią programą. „Mokytojas ar kitas specialistas, dėstantis šias temas, atsižvelgdamas į klasės poreikį, iškylančius klausimus, problemas, gali pasikoreguoti turinį ir ugdymo tikslą, nenutoldamas nuo programoje nužymėtų ugdymo principų. Jis gali pasirengti savo modulį ar specialią programą mokyklos prioritetinei sveikatos ugdymo sričiai pagal Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendrąją programą ir pateikti ją mokyklos vadovams“, – teigiama atsakyme.

Ministerija taip pat pabrėžia, kad mokyklos, kviesdamos lektorius, turėtų pasidomėti, kokią medžiagą jie pateiks mokiniams, kaip tai atitiks programą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(85 žmonės įvertino)
2.5647

Top naujienos

Karbauskio ir koalicijos ultimatumas Žemaitaičiui – teks pasitraukti papildyta 10.19 (48)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) lyderis Ramūnas Karbauskis antradienį po...

Pinigai teka į NT: įspūdingai išaugo turinčių 5 ir daugiau butų skaičius (255)

Lietuvoje daugėja gyventojų, kurie turi ne po vieną butą, bet ir po du, tris ar net penkis ir...

Metų seklys: žemaičių „teroristas“ nekentė savo „kolegos“, vyrai konfliktavo dėl tuštybės (1)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

1000 eurų išmoka perkant automobilį – paaiškino, kodėl dyzeliams kompensacijų nebus (28)

Dyzelinu varomi automobiliai pasižymi didesniu azoto oksidų kiekiu, palyginti su kitomis degalų...

NT mokesčio mokėtojų paieškos parlamente: mokėsiu, ir daug (141)

Dalis tarp turtingiausių šalies politikų patenkančių Seimo narių net nebando išsisukinėti ir...

Kaip su vaikais susitarti dėl saldumynų: šios taisyklės pravers jau viską išbandžiusiems (2)

Retas iš vaikų gali atsispirti ryškiam, kvepiančiam saldainiui, šokolado plytelei ar ledų...

Dvejų metukų mergaitei gresia deportacija, nors abu tėvai turi britiškus pasus (9)

Vos dvejų metukų amžiaus mažylė Lucy Dutton Jungtinėje Karalystėje nėra pragyvenusi 7 metų,...

Prieš oficialią JAV sąjungininkę Trumpas ėmėsi neįprastų veiksmų Pence'as: Trumpas Erdogano prašė sustabdyti invaziją (168)

JAV iždo departamentas, reaguodamas į Ankaros puolimą Sirijos šiaurėje, pirmadienį įvedė...

Darbo rinkos laukia esminiai pokyčiai

Šalies ir užsienio ekspertai antradienį Lietuvos banko surengtoje ekonomikos konferencijoje...

Chuliganizmas tribūnose: dėl rasizmo rungtynės tarp Bulgarijos ir Anglijos buvo sustabdytos du kartus (48)

2020-ųjų Europos futbolo čempionato atrankos rungtynėse Anglijos rinktinė 6:0 išvykoje sudorojo...