aA
Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos atstovas Raimundas Lopata sako, kad prezidentas turėtų imtis lyderystės spręsti, ką daryti su Lietuvoje verslą vykdančiais, tačiau ryšių Kremliuje turinčiais asmenimis. Dėl to parlamentaras šalies vadovui Gitanui Nausėdai, Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybai (FNTT) ir Valstybės saugumo departamentui (VSD) uždavė viešus klausimus.
Romanas Abramovičius ir Vladimiras Putinas
Romanas Abramovičius ir Vladimiras Putinas
© AP / Scanpix

Rusija kaip teroristinė valstybė pripažinta Latvijoje. Apie tai rimtai kalbama ir JAV. Lietuva irgi atranda, kad ji buvo pirmoji, su Ukraina, ir dabar pradeda galvoti, ką su tuo daryti.

Netikėtumo ištikti dalis politikų pradeda sumenkinimo procesą – nieko svarbaus neįvyko, leiskime verslą su Rusija toliau. Prezidentas, kaip ir su apdovanojimų atėmimu čiuožėjams, galėtų imtis lyderystės. Bet, kaip sakė Prezidento patarėjas Kęstutis Budrys, kovai su terorizmu tam yra sukurta Jungtinių Tautų sistema. Per daug nieko naujo nereikia, strateginės įmonės apgintos, daugiau nesistenkime.

Gabrielius Landsbergis taip pat yra beveik patenkintas dabartine padėtimi, ir viską vertina kaip politologinę diskusiją. „Kol kas aš tai vertinu kaip teorinę, politologinę diskusiją dėl to, kad nežinau, kaip tai praktiškai būtų įgyvendinama. Labai daug klausimų yra“, – interviu Eltai teigė G. Landsbergis.

Užsienio reikalų ministras sutinka su Prezidentūra, kad Lietuva pakankamai gerai yra nuo Rusijos įtakos apsaugojusi savo strateginius sektorius. „Mes turime tikrai gerą bazę susikūrę, ir tai yra teisingas pastebėjimas“, – sako jis“, – pirmadienį feisbuke rašė R. Lopata.

Jo teigimu, kai bombarduojami civiliai ukrainiečiai, kova su terorizmu nebėra „vien klausimas apie Lietuvos strateginių sektorių teisinį apsaugojimą.“

„Viena iš esminių teisinių ir moralinių klausimų tebelieka, kiek atskiri Lietuvos piliečiai dar finansuoja karą Ukrainoje ir ką su tuo daryti. Jei svarstome atimti pilietybę ledo čiuožėjams, tai tas verslas, kuris susikrovė sau milijonus iš patarnavimo Rusijos režimui, ir tuo finansavo ar finansuoja karą, turėtų būti atsakingas ne mažiau.

Ypač ta dalis Lietuvos piliečių, kurie dirbo ar tebedirba su sankcionuotomis Rusijos įmonėmis ar asmenimis. Dalis tų asmenų yra žinomi ir gerbiami Lietuvos žmonės, mecenatai“, – tęsė Seimo narys.

Lopata užsipuolė įtakingą Kauno dinastiją: ar šie asmenys dabar tapo neliečiami?
© DELFI / Karolina Pansevič

Jis priminė, kad Romanas Abramovičius taip pat buvo žymus mecenatas Didžiojoje Britanijoje.

„Tačiau nuo šiol yra persekiojamas, jo sąskaitos ieškomos, jo turtas areštuojamas. O kaip yra Lietuvoje su mūsų, mažesniais „abramovičiais“?

Štai vienas pavyzdys iš keleto.

Jonas Garbaravičius 2007 m. su Švedijos verslo partneriais Lietuvoje įkūrė investicinę bendrovę „Scaent Baltic“, buvo jos vadovas ir valdybos pirmininkas. „Scaent Baltic“ veikė energetikos, nekilnojamojo turto, finansų, žiniasklaidos, maisto pramonės sektoriuose. 2007 m. „Scaent Baltic“ įsigijo 82 proc. „Inter RAO Lietuva“ (IRL) akcijų. 2011 m. įmonė pasiekė 1 mlrd. litų apyvartą, įkūrė padalinius Estijoje, Latvijoje ir Lenkijoje, grupei priklausė Vydmantų vėjo jėgainių parkas. 2007–2012 m. IRL akcininkams išmokėjo daugiau nei 53 mln. eurų dividendų.

AB „INTER RAO Lietuva“ ir UAB „Vydmantai wind park“ yra sankcionuotos, kaip nurodo Lietuvos FNTT, – dėl RYŠIŲ SU PUTINU (nuoroda komentare). Šios įmonės yra susijusios su Garbaravičių šeima (nuorodos komentare). R. Garbaravičius – Sugiharos fondo steigėjas, Liuksemburgo garbės konsulas, ne taip seniai buvo apdovanotas Prezidento Gitano Nausėdos. Ar jam bus atimtas apdovanojimas?“, – rašė R. Lopata.

Politikas uždavė ir viešus klausimus prezidentui, FNTT ir VSD.

„Ar asmenys, per eilę metų praturtėję, nes turėjo specialų ryšį su V. Putino režimu, ir jo parankiniais I. Sečinu, J. ir B. Kovalčiukais, generolu S. Čemezovu ir kitais, šiandien patenkančiais po tarptautinėmis sankcijomis, prisidėję prie Rusijos karinės galios stiprinimo Ukrainos žudymui, dabar Lietuvoje yra „švarūs“, nebepersekiotini, nes yra Lietuvos piliečiai?

Ar tie iš V. Putino režimo uždirbti pinigai, kuriuos jie investavo į gamybą, nekilnojamą turtą, pasidarę mecenatais, tapę žinomais žmonėmis, gavę apdovanojimus – tapo neliečiami? Ar jų sąskaitos bus areštuotos? Koks turtas yra areštuotas šiandien? Kas yra daroma šiuo metu?

Kokia yra tikimybė, kad tas verslas, kuris dirbo tiesiogiai su V.Putino režimu, dabar yra laisvas, neatsakingas, o jų pinigai nėra Putino ar KGB?

Ar jie laisvi nuo įsipareigojimų Putinui? Ar tie pinigai, kurie per investicijas dauginasi yra jų, o ne režimo?

Kai kurie teigia, kad pardavė savo akcijas, pvz., Nyderlandų firmai, pasitraukė iš Rusijos. Ar tai tiesa? Ar tai nėra tik pasislėpimas?

Ar nevertėtų iš tokių piliečių konfiskuoti visą jų (ar V. Putino) turtą ir perduoti Ukrainai?

Ar verta svarstyti pilietybės atėmimą piliečiams bei asmenims, kurie turtas dar „dirba“ Rusijoje?

Kaip V. Putinas per savo verslo atstovus Lietuvoje vykdė mecenavimo veiklą, kaip buvo kuriama tam tikrų asmenų politinė įtaka?

Kiek tokių asmenų yra Lietuvoje, kurie buvo ar yra susiję su V. Putino oligarchais?

Ar iš tiesų jie yra nutraukė verslo ryšius su Kremliaus režimu?“, – dėstė R. Lopata.

„P.S. Nieko asmeniško mano santykiuose su Garbaravičiais.

P.S. Asmeniškas dalykas. Vieno įtakingo valdančios koalicijos politiko (pavardė žinoma) iniciatyva už tranzito problemos nepamiršimą per vieną laikraštį esu gavęs anoniminį klausimą apie savo darbą pas Rusijos garbės konsulą Vidmantą Kučinską, kaip užuominą nutilti. Noriu atsakyti, kad dirbau iki Krymo okupacijos, ir 2014 m. iš ten išėjau. Be to buvau samdomas darbuotojas. Noriu tikėti, kad daugiau užuominų ar bandymų mane nutildyti nebus“, – pridūrė Seimo narys.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(417 žmonių įvertino)
4.5755

Top naujienos

Mobilizacija Rusijoje virsta girta ir kruvina tragedija: o kaip viskas atrodytų Lietuvoje?

Dalinė mobilizacija . Taip vadinamas procesas Rusijoje, kurį įsakė Vladimiras Putinas...

Didžiausi atlyginimai Lietuvoje: vienoje įmonėje – 33 tūkst. eurų vidurkis medianų sąraše ir „Vičiūnų“ įmonė

Rugpjūtį 20 įmonių Lietuvoje mokėjo didesnius kaip 10 tūkst. eurų prieš mokesčius vidutinius...

Perspėja: Putinas ruošia dar vieną skubų kreipimąsi į tautą (1)

Pasibaigus vadinamiems referendumams Rusijos okupuotose Ukrainos dalyse Vladimiras Putinas...

Karo ekspertai: tarp norų ir galimybių veriasi vis didesnė praraja (2)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Pas Putiną atvykęs Lukašenka žarstė patarimus dėl iš šalies bėgančių rusų (11)

Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka pirmadienį prieš derybų...

Liutauras Elkimavičius

Sovietinė vaikystė buvo ne silpniems: prisiminė, kaip tarybinis režimas atrodė vaikams iš po stalo (3)

Čia tik „medinis“ juokelis, tačiau vaikystė SSRS – išskirtinis patyrimas. Tėveliai...

Už blizgaus konfeti debesies – varžovus pasmerkęs antausis ir sena paauglystės svajonė specialiai Delfi iš Kelcų

Du Lietuvos sunkiasvoriai Brigita Gustaitytė ir Eventas Gužauskas pasaulio kiokušin karatė...

Vakarėlio metu Alos Pugačiovos bičiuliai neslėpė nuostabos: 73-jų atlikėja pribloškė savo pasikeitusia išvaizda

Sugrįžusi į Rusiją, rusų estrados primadona Ala Pugačiova susitikusi su savo bičiuliais juos...

Karas Ukrainoje. Dėl „referendumų“ rezultatų jau dabar kelios šalys pasiuntė Rusijai žinią Rusija mobilizuotus šauktinius siunčia tiesiai į frontą

Volodymyras Zelenskis per savo kasdienį vakarinį kreipimąsi paragino rusus priešintis...