aA
Nedidelėms šalims, patiriančioms sunkumų dėl didesnių kaimynų sprendimų, privalu laikytis išvien, pažymėjo Airijos vicepremjeras Saimonas Coveney po susitikimo su Lietuvos užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi. Tuo tarpu L. Linkevičius tikino, kad Lietuva nori artimų Jungtinės Karalystės (JK) ir Europos Sąjungos (ES) ryšių.
Linas Linkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Diskutavome apie solidarumą „Brexit“ kontekste, suprasdami, kad Airijos geografinė ir istorinė situacija santykiuose su JK yra ypatinga. Todėl nenorėtume, kad tarp šių dviejų valstybių atsirastų pasienio patikros postai“, - žurnalistams sakė L. Linkevičius.

Savo ruožtu Airijos vicepremjeras tikino, kad Lietuva ir Airija turi daug panašumų, ypač bendrame požiūryje į ES raidos perspektyvą.

„Mes panašiai suvokiame ES plėtros ir dosnumo klausimus. Tiek Lietuva, tiek Airija nori, kad mažų šalių balsas Bendrijoje būtų aiškiai girdimas. Tai labai svarbu, kuomet jų stabilumui grėsmę kelia kitų šalių sprendimai, kurių negalime kontroliuoti. Mūsų atveju - tai JK pasitraukimas iš ES. Mes norime, kad ES žinotų, kokie klausimai mums svarbiausi“, - sakė Airijos vicepremjeras.

S. Coveney teigė suprantantis, kad, be JK, Bendrija bus kur ekonomiškai ir politiškai silpnesnė. Todėl Europai svarbu ieškoti naujų būdu kurti gerovę visai Europai. Kaip vieną tokios gerovės kūrimo krypčių Airijos politikas nurodė Rytų Europos šalis.

Paklaustas, kokią poziciją dėl sienos su Šiaurės Airija pristatė Lietuvai, S. Coveney teigė, kad Dublinas palaiko vyriausiojo ES derybininko Michelio Barnier poziciją - be teisiškai įgyvendinamo sprendimo ES ir JK negali vaisingai užbaigti derybų.

„Norėčiau priminti, kad praėjusį balandį JK teisiškai įsipareigojo, kad muitinės patikros postai Airijos ir Šiaurės Airijos pasienyje neiškils. Londonas sutiko, kad ši nuostata būtų įtraukta į pasitraukimo iš ES sutartį. Todėl viskas, ko mes prašome, - tai, kad Londonas laikytųsi prisiimtų įsipareigojimų iki galo“, - sakė Airijos vicepremjeras.

L. Linkevičius patikino, kad, nors Lietuva palaiko Airiją derybose dėl JK išstojimo iš ES, tai nereiškia, kad Lietuva ar kuri nors kita ES šalis nori susipriešinti su Londonu. „Kad ir kokie būtų derybų rezultatai, mes norime, kad JK išliktų kuo arčiau vieningos rinkos ir Muitų sąjungos. Labiausiai nenorime, kad JK išstojimas būtų suprantamas kaip kokia nors bausmė“, - žurnalistams sakė ministras.

Paklaustas, ar Airijos salą skiriančios sienos klausimas galėtų sužlugdyti „Brexit“ derybas, L. Linkevičius vengė tiesaus atsakymo. „Teoriškai viskas įmanoma. Tai turėtų padarinių visoms pusėms, todėl yra pakankamai motyvacijos rasti sprendimą, tinkantį abiem pusėms“, - teigė ministras.

ELTA primena, kad Airija ir JK siekia išvengti patikros postų arba vadinamosios „kietosios sienos“, nes tai reikštų 1998 metais pasirašyto „Gerojo penktadienio“ susitarimo, užbaigusio kruviną konfliktą tarp respublikai ištikimų katalikų ir britams ištikimų protestantų, griūtį.

Kol kas nė viena pusė nepateikė aiškaus sprendimo, kaip išvengti muitinės patikrų JK išstojus iš ES ir Muitų sąjungos. Britų pareigūnai kalba apie technologines priemones, kurios leistų patikrinti krovinių ir gyventojų srautą tarp Airijos ir Šiaurės Airijos be patikros postų, tačiau skeptikai abejoja, ar tokias priemones įmanoma įgyvendinti.

Tuo tarpu siūlymai palikti Šiaurės Airiją Muitų sąjungoje yra nepriimtini britams, nes tai reikštų, kad Šiaurės Airija tampa ES teisinės sistemos dalis, taip de facto atsiskirdama nuo JK.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ukrainos kariuomenės karininkas: rusai į Ukrainą važiuoja kaip į safarį – pašaudyti į „chacholus“ (35)

Atskridus į Kijevą tai, kad šalis kariauja, galima įtarti dėl sugriežtintos patikros oro uoste...

Stulbinantis atsitiktinumas: lietuviai sutrumpino darbo laiką – pelnas išaugo kartais (4)

Dvi Lietuvos įmonės „Engineer“ ir „Valandinis“, veikiančios statybų srityje, nuo rugsėjo...

Įstrigusi auklėtinių pažanga Jasikevičiaus mintis sugrąžino į vasarą (41)

„Aš jau kartosiuosi“, – pats žurnalistus perspėjo Šarūnas Jasikevičius. Kauno...

Orai: nesušalkite, atkeliauja šlapdriba (3)

Po žiemiškos šeštadienio nakties kuklios 7 °C šilumos įdienojus sulauks tik pajūrio...

Sunkiai suvokiamas atvejis: penkiametė tapo mama (63)

1939 metais Liną Mediną motina nuvežė į Peru esančio Pisko miesto ligoninę. Iš atokiame...

Apmaudus vakaras Kaune: pratęsimą išplėšęs „Žalgiris“ jame nesulaikė Pangoso ir krito prieš „Barcą“ (579)

Penktadienio vakarą kovos lauke Nemuno saloje susigrūmė dvi šlovingą istoriją turinčios...

Visi rodikliai – į vieną pusę: kodėl moterys Lietuvoje nebenori gimdyti (542)

Visame Vakarų pasaulyje moterys ryžtasi gimdyti vis vėliau. Ne išimtis ir Lietuva . Pernai...

Unikauskas rekomenduoja: valgykite šią košę kasdien – kilogramai tirps, sveikata gerės (120)

Ir žmonės, sergantys virškinimo trakto ligomis, ir moterys, norinčios numesti svorio, ir kareiviai...

Po žvėriško „bachūrų“ išpuolio Alytuje – dar daugiau detalių: kas iš tiesų įvyko kalėjime (104)

Laikinasis Alytaus pataisos namų direktorius neigia, kad kaliniai žiauriai sumušė ir perpjovė...

Pešičius atskleidė, kuriuos „Žalgirio“ žaidėjus medžiojo labiausiai

Atrodė, kad Svetislavui Pešičiui nuo krūtinės nusirito akmuo – į spaudos konferenciją po...