aA
Nedidelėms šalims, patiriančioms sunkumų dėl didesnių kaimynų sprendimų, privalu laikytis išvien, pažymėjo Airijos vicepremjeras Saimonas Coveney po susitikimo su Lietuvos užsienio reikalų ministru Linu Linkevičiumi. Tuo tarpu L. Linkevičius tikino, kad Lietuva nori artimų Jungtinės Karalystės (JK) ir Europos Sąjungos (ES) ryšių.
Linas Linkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Diskutavome apie solidarumą „Brexit“ kontekste, suprasdami, kad Airijos geografinė ir istorinė situacija santykiuose su JK yra ypatinga. Todėl nenorėtume, kad tarp šių dviejų valstybių atsirastų pasienio patikros postai“, - žurnalistams sakė L. Linkevičius.

Savo ruožtu Airijos vicepremjeras tikino, kad Lietuva ir Airija turi daug panašumų, ypač bendrame požiūryje į ES raidos perspektyvą.

„Mes panašiai suvokiame ES plėtros ir dosnumo klausimus. Tiek Lietuva, tiek Airija nori, kad mažų šalių balsas Bendrijoje būtų aiškiai girdimas. Tai labai svarbu, kuomet jų stabilumui grėsmę kelia kitų šalių sprendimai, kurių negalime kontroliuoti. Mūsų atveju - tai JK pasitraukimas iš ES. Mes norime, kad ES žinotų, kokie klausimai mums svarbiausi“, - sakė Airijos vicepremjeras.

S. Coveney teigė suprantantis, kad, be JK, Bendrija bus kur ekonomiškai ir politiškai silpnesnė. Todėl Europai svarbu ieškoti naujų būdu kurti gerovę visai Europai. Kaip vieną tokios gerovės kūrimo krypčių Airijos politikas nurodė Rytų Europos šalis.

Paklaustas, kokią poziciją dėl sienos su Šiaurės Airija pristatė Lietuvai, S. Coveney teigė, kad Dublinas palaiko vyriausiojo ES derybininko Michelio Barnier poziciją - be teisiškai įgyvendinamo sprendimo ES ir JK negali vaisingai užbaigti derybų.

„Norėčiau priminti, kad praėjusį balandį JK teisiškai įsipareigojo, kad muitinės patikros postai Airijos ir Šiaurės Airijos pasienyje neiškils. Londonas sutiko, kad ši nuostata būtų įtraukta į pasitraukimo iš ES sutartį. Todėl viskas, ko mes prašome, - tai, kad Londonas laikytųsi prisiimtų įsipareigojimų iki galo“, - sakė Airijos vicepremjeras.

L. Linkevičius patikino, kad, nors Lietuva palaiko Airiją derybose dėl JK išstojimo iš ES, tai nereiškia, kad Lietuva ar kuri nors kita ES šalis nori susipriešinti su Londonu. „Kad ir kokie būtų derybų rezultatai, mes norime, kad JK išliktų kuo arčiau vieningos rinkos ir Muitų sąjungos. Labiausiai nenorime, kad JK išstojimas būtų suprantamas kaip kokia nors bausmė“, - žurnalistams sakė ministras.

Paklaustas, ar Airijos salą skiriančios sienos klausimas galėtų sužlugdyti „Brexit“ derybas, L. Linkevičius vengė tiesaus atsakymo. „Teoriškai viskas įmanoma. Tai turėtų padarinių visoms pusėms, todėl yra pakankamai motyvacijos rasti sprendimą, tinkantį abiem pusėms“, - teigė ministras.

ELTA primena, kad Airija ir JK siekia išvengti patikros postų arba vadinamosios „kietosios sienos“, nes tai reikštų 1998 metais pasirašyto „Gerojo penktadienio“ susitarimo, užbaigusio kruviną konfliktą tarp respublikai ištikimų katalikų ir britams ištikimų protestantų, griūtį.

Kol kas nė viena pusė nepateikė aiškaus sprendimo, kaip išvengti muitinės patikrų JK išstojus iš ES ir Muitų sąjungos. Britų pareigūnai kalba apie technologines priemones, kurios leistų patikrinti krovinių ir gyventojų srautą tarp Airijos ir Šiaurės Airijos be patikros postų, tačiau skeptikai abejoja, ar tokias priemones įmanoma įgyvendinti.

Tuo tarpu siūlymai palikti Šiaurės Airiją Muitų sąjungoje yra nepriimtini britams, nes tai reikštų, kad Šiaurės Airija tampa ES teisinės sistemos dalis, taip de facto atsiskirdama nuo JK.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kremliaus Trojos arklys Europoje: pavojingas susitarimas su rusais – tik pradžia (448)

Dar 2017-ųjų lapkritį Ispanija kaltino Rusiją dėl kišimosi į referendumą Katalonijoje....

Gali užtekti vienintelio kriterijaus, kad vaikas būtų paimamas iš šeimos (341)

Alkoholis ir vaikų priežiūra - įstatymiškai neuždrausta, tačiau sunkiai suderinama....

Ketvertuko šeimoje po kaltinimų vyrui – skaudūs išbandymai: motina ryžosi prabilti atvirai (197)

Ašaros, pakilęs kraujo spaudimas ir dingstantis pienas – pirmojo Panevėžyje ir šešto Lietuvoje...

Sinoptikai perspėja: šaltukas primins, kad artėja žiema (5)

Pirmadienį Baltijos regiono link savo poveikio sferą plės Skandinaviškas anticiklonas, Lietuva...

Carolinos Herreros patarimai vyresnio amžiaus moterims: ko niekada neturėtumėte vilkėti (61)

Niekas taip nesendina moters, kaip apsimetinėjimas, kad ji vis dar jauna, įsitikinusi Carolina...

Monika Šedžiuvienė – atvirai apie išgalvotas „sužadėtuves“, būsimas vestuves bažnyčioje ir vaikus su naujuoju draugu (142)

Nepaisant keletą metų trukančių viešų skyrybų, šiandien Monika Šedžiuvienė sako esanti...

Turistų spąstai Barselonoje – kosminės eilės ir kišenvagiai nuo šios vietos neatbaido (11)

Jei Barselona būtų draugė, tai būtų draugelka , kuriai nesigėdyčiau 4 valandą ryto...

Po triuškinančios pergalės – Jasikevičiaus juokai apie „snaiperį“ Kavaliauską (29)

„Betsafe – LKL “ čempionate Kauno „Žalgiris“ (10/1) Šiaulių „Šiaulius“ (0/11)...

Karjeros pergalė: Zverevas emocingai triumfavo finaliniame ATP turnyre (27)

Londone (Didžioji Britanija) pasibaigusiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) sezono turnyre...