aA
Prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė sako, kad švietimo reforma yra reikalinga, bet jos įgyvendinimas stringa. Pasak jo, jau tris savaites streikuoja mokyklos, bet esminių susitarimų tarp profsąjungų bei Švietimo ir mokslo ministerijos vis dar nematyti.
„Mokytojai Lietuvai“
© Eglė Marija Želvytė


,,Švietimo reforma yra reikalinga, ji yra pribrendusi, bet jos įgyvendinimas yra stringantis. (...) Pertvarkos buvo įgyvendinamos per skubiai ir nepasiruošus, dėl to matome ir susipriešinimą tarp mokyklų bendruomenių, kylančias įtampas visuomenėje. Streikas - kraštutinė priemonė, kai nebeveikia kitokios formos, kalbėjimosi formos arba negirdima. Viena pusė nenori girdėti, kita pusė nenori nusileisti“, - teigė antradienį ,,Žinių radijui“ M. Lingė.

Pasak patarėjo, ministerijos pagrindinis tikslas - atkurti normalų ugdymo procesą, nuo kurio nekentėtų mokiniai, „tas turi būti užtikrinta“.

„Svarbu pabrėžti, kad abi pusės - tiek Švietimo ir mokslo ministerija, tiek profsąjungos - negeba rasti bendros kalbos, bendro dialogo, tačiau, nepaisant šio negebėjimo, jis privalo būti pasiektas ir turi būti pasiektas nedelsiant. Kas yra pamirštama šioje vietoje, - kad už visa to stovi vaikai (...) kiekviena uždelsta diena rodo, kad tie vaikai nėra valstybei prioritetas, tokį požiūrį galima vertinti (...) Jeigu reikia iš tiesų didesnio pokalbio ne valandos, ne dviejų, gal reikia paros laiko sėdėti prie vieno stalo ir išsiaiškinti, bet sutarimą turi kažkokį pasiekti“, - teigė prezidentės patarėjas.

„Mokinių teisė, lūkesčiai yra į kokybišką švietimą apskritai į ugdymo procesą. Šioje vietoje ministerijos atsakomybė yra atkurti kuo greičiau ugdymą mokyklose. Tam pasiekti reikia įvykdyti tam tikrus susitarimus dėl tolesnės reformos eigos su profesinėmis sąjungomis. Tie reikalavimai nėra kažkokio didelio kosmoso klausimas, kur nebūtų galima ar kažkaip laike išdėlioti atitinkamus dalykus ir kad tas susitarimas nėra neįmanomas, viską įmanoma pasiekti“, - sakė M. Lingė

M. Lingė sako, kad mokytojų streikai kyla ir dėl to, kad valstybės pareigūnai, politikai negerbia švietimo bendruomenės bei negeba su jais bendrauti.

,,Kitas neraminantis signalas, kad vis pasigirsta tose diskusijose netgi tokių epitetų, aukštų pareigūnų pasisakymų, kurie menkina pačių mokytojų ir švietimo darbuotojų autoritetą. Tai toks susipriešinimas, netgi jo gilinimas, jis tikrai neprisideda prie konstruktyvių problemų sprendimo. Jau laikas būtų artėti prie tų susitarimų“, - teigė M. Lingė.

Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos, praėjusią savaitę įvykusiame švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės ir visų mokytojų profesinių sąjungų vadovų susitikime buvo aptarti pagrindiniai mokytojų siūlymai, kaip tobulinti etatinio modelio įgyvendinimą.

Buvo sutarta padidinti maksimalų valandų, skirtų pasiruošti pamokoms, procentą iki 60, sutarta detaliau apibrėžti, kiek nekontaktinių valandų galima skirti už pasiruošimą pamokoms įvairių dalykų mokytojams, priklausomai nuo to, kokį dalyką ir kokiose klasėse jie moko, nustatyti minimalią ribą.

,,Taip pat susitarta nustatyti apatinę ribą, kiek gali būti skiriama valandų už vadovavimą klasei. Siūloma, kad tam galėtų būti skiriama ne mažiau kaip 130 valandų per metus. Mokytojo darbo krūvio sandaroje valandos už vadovavimą klasei būtų skiriamos atsižvelgus į klasės komplekto dydį ir mokinių amžiaus tarpsnio sudėtingumą. Sutarta sukonkretinti veiklų mokyklos bendruomenei kriterijus“, - teigiama Švietimo ir mokslo ministerijos pranešime.

Patikslinta, kokiais atvejais pradinių klasių mokytojams turi būti sudaromas pilnas etatas. Siūloma, kad pradinių klasių mokytojams, kurie per metus turi 756 kontaktines valandas, turėtų būti sudaromas visas etatas (1512 val. per metus).

Numatyta tikslinti specialiųjų mokyklų ar klasių ugdymo, mokymo namuose finansavimo rodiklius, taip pat vienam mokiniui nustatytą švietimo pagalbos lėšų sumą ir pagal galimybes visas šias sumas padidinti.

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, antradienį preliminariai planuoja streikuoti 69 švietimo įstaigos. Streiką tęs 68, ketina prisijungti 1, o nutraukti 2 švietimo įstaigos.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (36)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (2)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (21)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (38)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (201)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (32)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (59)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2411)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (24)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (8)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...