aA
Plečiantis COVID-19 pandemijai, apsaugos priemonių – kaukių, respiratorių bei dezinfekcinio skysčio kainos pakilo iki neregėtų aukštumų. Situacija, kai šių priemonių visiems trūksta naudojasi internete subujojusios juodosios rinkos prekeiviai. Gali būti, jog dalis šių daiktų į šešėlinę prekybą patenka iš gydymo įstaigų, tad jų vadovams tenka ieškoti būdų, kaip saugoti apsaugos priemones.
Ligoninėse – masinės vagystės: vietoje dezinfekcinio skysčio į butelius pilamas vanduo
© DELFI montažas

Vogimo iš ligoninių „tradicija“

„Pacientai Kauno ligoninėse masiškai vagia kaukes ir dezinfekcinį skystį, vietoje jo į buteliukus pripila vandens“, – tokie skaitytojų pastebėjimai pasiekė portalo „Delfi“ redakciją.

Kokia situacija yra iš tikrųjų, kaip pavyksta medikams išsaugoti dabar aukso vertės prekėmis tapusius respiratorius, kaukes, kitas apsaugos priemones?

„Ši problema tikrai egzistuoja, vogimas iš ligoninių – iki šiol neišgyvendinto sovietinio mentaliteto pasekmė. Tiesa, labai abejoju, ar tikrai pacientai vagia dezinfekcinį skystį ir į jo buteliukus pripila vandens. Pagalvokime logiškai, kur ligoniui tą skystį padėti? Išgerti juk negalima... Manau, kad šia veikla, vagiliavimu, užsiima pagalbinis personalas, slaugytojos, valytojos... Tai vyko iki šiol, vyksta ir dabar, o esant dabartinei situacijai šie procesai ko gero dar labiau suintensyvėjo“, – portalui „Delfi“ sakė vienos Kauno ligoninės chirurgas.

Tai, kad egzistuoja įvairių priemonių vogimo problema, minėjo ir Kauno poliklinikos vadovas Paulius Kibiša.

Jis prisiminė, jog kelias Kauno poliklinikas sujungus į vieną, centralizuotą įstaigą, jose labai ženkliai skyrėsi įvairių apsaugos priemonių sunaudojimas. Pradėjus jas išduoti centralizuotai, kontroliuoti sunaudojimą, šie skaičiai ženkliai sumažėjo.

Tualetinis popierius ir popierinės nosinaitės
Tualetinis popierius ir popierinės nosinaitės
© Shutterstock

Vagia ir tualetinį popierių, muilą bei rankšluosčius

Kauno poliklinikos vadovas sakė, jog dabartinėje situacijoje, kai stringa apsaugos priemonių tiekimas, o jų reikia kasdien, tenka itin preciziškai skaičiuoti turimas atsargas.

„Situacija kinta kiekvieną dieną, todėl mes įsivedėme tvarką, jog apsaugos priemonės kiekvieną dieną inventorizuojamos. Kiekvieną rytą per susirinkimus mes matome, kiek ko turime“, – sakė P. Kibiša.

Jis minėjo, kad apsaugos priemonių panaudojimas kartais gali būti labai sunkiai prognozuojamas. Sunku nuspėti kiek viena ar kita gydymo įstaiga sulauks karščiuojančių pacientų.

„Vagysčių pasitaikydavo ir ramiuoju laikotarpiu. Dingsta tualetinis popierius, muilas, rankšluosčiai. Kartais sulaukiame priekaištų, jog tualetuose jų tiesiog nėra...

Dabar pacientų žymiai mažiau, tai mažiau šių priemonių ir sunaudojama. Nors ne vien pacientai tai daro, kartais „prasisuka“ ir personalas. Stengiamės tai kontroliuoti, kad mastai būtų kuo mažesni“, – sakė Kauno poliklinikos vadovas P. Kibiša.

Jis patikslino, kad apsaugos priemonės pasirašytinai išduodamos skyrių vyr. slaugytojoms, kurios ir atsako už jų panaudojimą.

Ligoninėse – masinės vagystės: vietoje dezinfekcinio skysčio į butelius pilamas vanduo
© DELFI / Karolina Pansevič

Po kaukių vagysčių bumo suprato – ligoninė liks be atsargų

Kauno klinikinėje ligoninėje, kur gydomi COVID-19 infekuoti pacientai dirbanti rezidentė pasakojo, kad apsaugos priemonių – kaukių bei respiratorių dingimas prasidėjo dar nepaskelbus visuotinio karantino.

„Padalinyje, kuriame dirbu, regis jų buvo užtektinai, tad buvome pakankamai ramūs. Vadovai nusprendė, jog kaukės turi būti laikomos taip, kad bet kuris darbuotojas jomis galėtų lengvai pasinaudoti, bet situacija pasikeitė po vieno savaitgalio“, – sakė jauna medikė.

Rezidentė minėjo, kad pirmadienį į darbą atvykę medikai pastebėjo, jog beveik nebeliko kaukių. Anot jos, savaitgalis buvo ramus, pacientų visai nedaug, tad tapo akivaizdu – jas galėjo pasiimti personalo darbuotojos. Ji nesiryžo spėlioti, kas konkrečiai „pasidarbavo“, tik užsiminė, jog medikų akys krypo link slaugytojų ir valytojų.

„Tada buvo pasakyta, jog nuo šiol griežtinamas apsaugos priemonių išdavimas. Nes su tokiais sunaudojimais, o tiksliau vogimo mastais, kurie buvo užfiksuoti tik per vieną savaitgalį, atsargos pasibaigs labai greitai ir jų visai neturėsime“, – prisiminė rezidentė.

Ligoninėse – masinės vagystės: vietoje dezinfekcinio skysčio į butelius pilamas vanduo
© DELFI / Kotryna Dagenytė

Ligoninė ruošiasi infekcijos šuoliui

Tai, kad ligoninėje sugriežtinta apsaugos priemonių išdavimo tvarka bei jų apskaita patvirtino Kauno klinikinės ligoninės atstovas spaudai Saulius Tvirbutas.

„Apsaugos priemonių turime nemažai, daug jų perkama, taip pat paaukojama medikams. Tačiau nemažai ir sunaudojama, todėl kasdien akylai stebime, kiek atsargų turime“, – sakė S. Tvirbutas.

Visiems ligoninės darbuotojams nurodyta darbe dėvėti apsaugines kaukes, o kontaktuojantys su infekuotais ar įtariamais pacientais turi kur kas rimtesnes, specialias apsaugos priemones.

„Šiuo metu personalo turime nedaug, nes tie darbuotojai, kuriems nereikia būti ligoninėje, į darbą neina, dirba iš namų. Dirbame trečdaliu pajėgumų, priimami tik pacientai su ūmiais susirgimais, nevyksta planinės operacijos ir konsultacijos“, – minėjo S. Tvirbutas.

Jis taip pat pat minėjo, kad ruošiantis galimam COVID-19 protrūkiui, reorganizuotas ligoninės darbas: įrengtas izoliuotas reanimacijos skyrius, kuriame tektų gydyti infekuotus pacientus. Tai pat ruošiamasi atvejams, kai tektų priimti COVID-19 užsikrėtusias gimdyves.

Kauno klinikos
Kauno klinikos
© DELFI / Rafael Achmedov

Kauno klinikose norima visus aprūpinti būtinomis apsaugos priemonėmis

Kauno klinikų atstovė spaudai Eglė Audickaitė minėjo, jog su apsaugos priemonių dingimo problema dar nėra susidurta.

„Asmens apsaugos priemonės ligoninėje laikomos darbuotojams prieinamose vietose, kuriose pašaliniai asmenys nesilanko. Kita vertus, tikime pacientų sąmoningumu ir noru bendradarbiauti šiuo visiems – ir sveikatos priežiūros specialistams, ir pacientams – sudėtingu laikotarpiu.

Dabar mūsų pagrindinis tikslas – kad visi Kauno klinikų darbuotojai būtų aprūpinti visomis būtinomis asmens apsaugos priemonėmis“, – sakė Kauno klinikų atstovė E. Audickaitė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(84 žmonės įvertino)
4.3095

Top naujienos

„Perlas Energija“ stabdo veiklą: klientams svarbiausia data – rugpjūčio 28-oji

Bendrovė „ Perlas Energija “ stabdo veiklą: elektrą klientams tieks iki rugpjūčio 31 d., o...

Delfi PliusVladimiras Laučius

Butkevičius: rudenį galime sulaukti naujos „bombos“ (27)

Liberalizavus elektros rinką, žmonės buvo tarsi suvaryti į dykumą ir palikti joje mokytis...

Po Kinijos pareiškimų, kol kas – tyla: Lietuvą išgąsdinti nebe taip paprasta, tačiau silpna vieta yra (8)

Po praėjusią savaitę plačiai nuskambėjusių Kinijos pareiškimų dėl planų sustabdyti mainus ir...

Rusija reikalauja vizos Lavrovui (5)

Rusija reikalauja, kad Jungtinės Valstijos išduotų vizas Rusijos užsienio reikalų ministro...

Rusams sprunkant iš Krymo, pasiekiami net rekordai

Fronto linija – visame Donbase. Pasak Ukrainos pajėgų, rusai per dieną juos apšaudo iki 800...

Po skandalo prabilusi Margarita Drobiazko: mums labai malonu dovanoti savo meną tiems, kuriems jo labiausiai reikia (1)

Po Margaritos Drobiazko ir Povilo Vanago pasirodymo Kremliaus atstovo žiniasklaidai Dmitrijaus...

Lietuvoje buvo pagerintas 33 m. karščio rekordas: temperatūra artėja prie dar įspūdingesnio skaičiaus (2)

Remiantis preliminariais duomenimis, vakar Ventės rage buvo išmatuota net 32,0 °C, o Vilniaus oro...

Karas Ukrainoje. Žiniasklaida: Krymo „vadovybė“ staiga paliko pusiasalį, perkeliami orlaiviai Rusija vėl smogė Charkivui (2)

Ketvirtadienio naktį Rusijos pajėgos galingai atakavo Charkivą – smogta bendrabučiui, kurio...

Didelė cheminė avarija Vilkaviškio rajone: išsiliejo apie 200 t amoniako salietros

Vilkaviškio r. prakiurus rezervuarui, į aplinką išbėgo apie 200 t skystų azoto trąšų....

Gavusi žinutę iš banko apstulbo: ką reiškia šis mokestis? (3)

Atsiskaitymas banko mokėjimo kortelėmis nėra naujiena. Jomis naudojamės jau seniai ir dažnai....