aA
Lenko korta, kurią įgijo du lenkų tautybės Lietuvos parlamentarai Valdemaras Tomaševskis ir Michalas Mackevičius, su priesaika Lenkijos valstybei neturi nieko bendra. Tokios nuostatos laikosi Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM), kurios valstybės sekretorius Deividas Matulionis Seimo vadovams ir Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkui surašė raštą.
Lietuvos URM: Lenko korta su priesaika Lenkijai neturi nieko bendra
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
Jame konstatuojama, kad norint gauti Lenko kortą, pasižadėti Lenkijos valstybei nereikia, o tolesnis klausimo eskalavimas esą gali pakenkti dvišaliams Lietuvos-Lenkijos santykiams bei lietuviams svarbių projektų įgyvendinimui.

DELFI primena, kad Lietuva, kartu su Latvija, Estija ir Lenkija planuoja statyti naują atominę elektrinę. Kaip vienas svarbiausių strateginių tikslų įvardijama ir elektros tiltų statyba į Švediją ir Lenkiją.

„Užsienio reikalų ministerija išnagrinėjusi Lenkijos parlamento priimtus įstatymus, priėjo išvadą, kad joje nėra pasižadėjimo Lenkijos valstybei reikalavimo“, - rašoma ankstesniam Seimo pirmininkui Česlovui Juršėnui, pavaduotojui Andriui Kubiliui bei VRK vadovui Zenonui Vaigauskui adresuotame rašte.

Dokumentas datuotas lapkričio 15 d., o tuo metu naujasis Seimas dar nebuvo susirinkęs ir išsirinkęs pirmininko, kuriuo tapo Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderis Arūnas Valinskas. Dėl šios priežasties raštas adresuotas senojo parlamento vadovams.

D. Matulionio rašte sakoma, kad, URM žiniomis, priimant Lenko kortos įstatymą buvo siekiama palengvinti lenkų kilmės užsienio piliečių atvykimą į Lenkiją bei suteikti tam tikras ekonomines lengvatas kortelės turėtojams.

„Lenko kortelės išdavimą suprantame kaip Lenkijos siekį puoselėti lenkų kilmės asmenų tautinę tapatybę. Manome, kad siekis užtikrinti glaudesnį kiekvienos valstybės ryšį su savo tautiečiais užsienyje, yra suprantamas ir natūralus. Laikomės pozicijos, kad šalys turi teisę pasirinkti būdus šiam tikslui įgyvendinti, kurie neprieštarautų ES ir tarptautinei teisei“, - teigiama dokumente.

Lietuvos URM, be kita ko, perspėja, jog „skuboti ir neapgalvoti veiksmai“ gali sukurti įtampą tarp Lietuvos piliečių, neigiamai atsilieptų strateginei Lenkijos ir Lietuvos partnerystei bei pakenktų Lietuvai svarbių projektų įgyvendinimui su Lenkija.

Kaip DELFI jau skelbė, į Seimą išrinktas konservatorių-krikdemų atstovas Gintaras Songaila suabejojo, ar Lenko korta, kurią prieš keletą mėnesių gavo du Lietuvos lenkų rinkimų akcijos nariai V. Tomaševskis ir M. Mackevičius, neužkerta jiems kelio tapti parlamentarais.

Lietuvos Konstitucija draudžia į Seimą išrinktiems politikams būti susijusiems priesaika su kita valstybe, o minimi asmenys laimėjo mandatus per spalį vykusius Seimo rinkimus, davė Seimo nario priesaiką ir pradėjo eiti savo pareigas.

VRK šiuo klausimu nepriėmus konkretaus sprendimo, galvosūkį pasiūlyta perduoti nagrinėti Konstituciniam Teismui, bet nutarimą į jį kreiptis turi priimti Seimas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Ruošia staigmeną Putinui: NATO Rusijai paliko du pasirinkimus ir abu jie – pražūtingi (4)

Vakarų sankcijos ne tik nustums į prarają Rusijos ekonomiką, bet ir paralyžiuos gynybos...

Drastiškai išaugus grūdų kainoms, ūkininkai nebeišgali auginti vištų: kiaušiniai galėtų kainuoti ir 5 eurus (2)

Miestą į kaimą išmainę Kaišiadorių rajono ūkininkai Rasa ir Andrius Prusakovai džiaugiasi...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje dėl rusų puolimo 350 tūkst. gyventojų raginami evakuotis mūšiuose dėl Lysyčansko žuvo baltarusių bataliono vadas

Didžiojoje Ukrainos dalyje penktadienio vakarą buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus. Vietos...

Augant sergamumui koronavirusu, primena SAM pasiūlymus: 4 rekomendacijos

Nauja koronaviruso banga grįžta anksčiau nei tikėtasi. Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM )...

Ukrainos gynybos ministro pavaduotoja: baigiasi Rusijos kariavimo ištekliai

Rusijos vadovybė svarsto kelis tolesnio karo prieš Ukrainą scenarijus ir orientuojasi į situaciją...

Po Rusijos raketos smūgio žuvo Brazilijos modelis ir snaiperė: kovojo už Ukrainą, anksčiau prieš ISIS Irake

Brazilijos modelis ir snaiperė Thalito do Valle žuvo per Rusijos raketos smūgį Ukrainoje ,...

Oficialu: Juškevičius jungiasi prie „Wolves“ komandos

Naujasis Vilniaus krepšinio klubas „Wolves“ skelbia pirmąjį savo žaidėją – komandos gretas...

Ernestas Naprys

Gyventojai pusę saulės elektrinėms numatytos sumos rezervavo per kelias dienas: paaiškino, dėl ko dalis pinigų negauna

Dar liko 25 dienos, kai galima pretenduoti į paramą saulės jėgainėms, tačiau jau akivaizdu, kad...