aA
Lietuvos pilietybę gavusiam vyrui nepavyko pasiekti, kad ikiteisminis tyrimas dėl jam Rusijoje inkriminuojamų veikų būtų pradėtas Lietuvoje.
© TEISMAI.LT

To jis siekė teigdamas, kad išdavus Rusijai su juo galėtų būti susidorota.

Tačiau jo skundus išnagrinėję dviejų instancijų teismai nusprendė, jog nėra pagrindo įpareigoti prokuratūrą pradėti ikiteisminį tyrimą.

Kaip nurodoma apeliacine tvarka bylą nagrinėjusio Vilniaus apygardos teismo nutartyje, 2016 metais Rusijoje Aleksandrui Panešui pareikšti kaltinimai dėl melagingo tyčinio pranešimo apie įvykdytą nusikaltimą bei asmens kaltinimo įvykdžius labai sunkų nusikaltimą ir kaltinimo įkalčių suklastojimo, tyčinių melagingų parodymų teikimo bei kaltinimo įvykdžius labai sunkų nusikaltimą, kyšio davimo pareigūnui už asmenų grupės tyčia atliktus neteisėtus veiksmus, įgaliojimų viršijimo ir įkalčių klastojimo baudžiamojoje byloje.

A. Panešas, kuris tuo metu buvo Rusijos pilietis, kreipėsi pirma į Lietuvą, o po to į Prancūziją, kurioje apsigyveno, prašydamas suteikti jam prieglobstį.

2017 metais vykdamas į Daniją jis buvo sulaikytas pagal Rusijos ekstradicijos prašymą. Danija šio prašymo nusprendė nevykdyti, palikusi Prancūzijai nuspręsti, kaip su šiuo prašymu pasielgti.

2018 metų pabaigoje A. Panešas sužinojo apie Rusijoje pradėtą naują baudžiamąjį procesą dėl išdavystės veiksmų ir paprašė iš naujo nagrinėti prieglobsčio suteikimo prašymą ir suteikti išskirtinį leidimą gyventi šalyje.

Ši byla vis dar yra nagrinėjama.

Šių metų kovą A. Panešas atsisakė Rusijos pilietybės, o gegužės mėnesį jam atkurta Lietuvos pilietybė.

Skunde A. Panešo gynėjas teigė, jog Lietuvos institucijos turi jo atžvilgiu pradėti ikiteisminį tyrimą pagal nusikalstamas veikas, kurių padarymu pastarasis yra įtariamas Rusijoje.

Teigiama, kad tokiu būdu bus įgyvendintas atsakomybės neišvengiamumo principas, tuo tarpu A. Panešą perdavus Rusijai jam esant Lietuvos piliečiu, būtų pamintos Lietuvos Konstitucijos normos, be to, Rusijoje su juo galėtų susidoroti fiziškai.

Vilniaus apygardos teismo sprendime pastebima, jog A. Panešas kaltės dėl jam inkriminuojamų nusikalstamų veiksmų neginčija, tačiau nepasitiki Rusijos teisėsaugos institucijomis, manydamas, kad perdavus jį Rusijai, jis bus persekiojimas ir dėl kitų su ekstradicija nesusijusių nusikaltimų.

Tačiau teismas pabrėžia, kad asmuo nepateikė jokių objektyvių tai pagrindžiančių duomenų.

Be to, pasak teisėjų kolegijos, sprendimą dėl ekstradicijos priimsianti Prancūzija taip pat vertins prašymo pagrįstumą, užtikrinant asmens teisių ir laisvių apsaugą, atsižvelgiant į visas reikšmingas aplinkybes, galinčias sudaryti pagrindą asmens neišduoti.

„Esant šioms aplinkybėms, nėra jokio pagrindo sutikti su skundo argumentu, kad atsisakius pradėti ikiteisminį tyrimą dėl A. P. Rusijoje padarytų nusikalstamų veikų, bus pažeistas Konstitucijos 13 straipsnis ar Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija“, – teigia teismas.

Generalinė prokuratūra anksčiau šią savaitę paskelbė šioje situacijoje nuo pat pradžios besilaikiusi pozicijos, kad Lietuvos piliečio teisių gynimas ir saugumo užtikrinimas privalo būti vykdomas tik teisėtomis priemonėmis.

Lapkričio 12 dieną Vilniaus apygardos teismo priimta nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

JAV naujienų agentūra „Associated Press“ 2017 metais A. Panešą sulaikius Danijoje skelbė, jog jis teigia iš Rusijos pabėgęs dėl persekiojimo, tačiau šių teiginių, pasak agentūros, neįmanoma patikrinti.

Rusijos žiniasklaidoje skelbta, jog A. Panešas kaltinamas, kad Rusijoje mėgino sufabrikuoti bylą prieš savo kreditorių, o anksčiau taip pat yra figūravęs teisėsaugos tyrimuose.

Pats A. Panešas tvirtina, kad yra buvęs garsaus Rusijos opozicijos atstovo Aleksejaus Navalno advokatas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
3.0000

Top naujienos

Paluckas: išvados paprastos – lengva nebus (48)

Opozicinės Socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas negaili kritikos ir...

Į „Barclays“ vietą žengę indai: čia atėjome ilgam (30)

„ HCL Technologies “ finansinių technologijų paslaugų centrų vadovas Sudipas Lahiri sako, kad...

Prekybos karui nepavyko: verslininkai rado būdų, kaip apeiti tarifus (20)

Pasak Europos kompanijų , vystančių veiklą antroje pagal dydį pasaulio ekonomikoje, užsitęsęs...

Arti trigubo dublio likęs Sabonis solidžiai prisidėjo prie pergalės prieš „Celtics“ (7)

Trečiadienį naktį Indianos „Pacers“ (16/9) namuose po atkaklios kovos 122:117 (30:32, 31:25,...

The Economist

Pasaulio prekybos organizacija jau nebėra, kokia buvo

„Artėja žiema“ , – lapkričio 22 d. perspėjo Norvegijos atstovas Pasaulio prekybos...

Finikse – kuklus Valančiūnas, fantastiškas naujoko dėjimas per Baynesą ir „Grizzlies“ pergalė

Memfio „Grizzlies“ (8/16) trečiadienį naktį svečiuose 115:108 (27:19, 24:32, 33:28, 31:29)...

9 banalios klaidos, kurios gali sugadinti sriubą (1)

Sriuba dažnoje šeimoje verdama praktiškai kasdien, vis tik daugelis daro klaidų, dėl kurių...

Kodėl lėktuve užsidegusios ličio baterijos įgula bijo taip, kad siunčia bene rimčiausio pavojaus signalą? (10)

Gruodžio 3-ą iš Londono pakilęs kanadiečių oro linijų „Air Canada“ lėktuvas buvo...

Svitojus apie užburtą ratą – didesnė ES parama kuria tik dar didesnes problemas (4)

Gruodžio 12 d. Lietuvos ir kitų Vidurio bei Rytų Europos šalių ūkininkai renkasi protestuoti...