Prie penktadienį vykstančio pedagogų streiko prisijungę dalies Vilniaus mokyklų mokytojai nuogąstauja, kad darbo apmokėjimo sistemos reforma jų padėtį pablogins.

„Etatinio apmokėjimo idėja yra labai gera, pirminis variantas buvo labai geras, bet kol jį suderino su Finansų ministerija, Seimo komitetu, iš jo nieko neliko“, – BNS sakė streikuojanti Vilniaus Simono Daukanto progimnazijos fizikos mokytoja ir profsąjungos vadovė Liuda Ščensnovičienė.

Ji aiškino, kad nuo rugsėjo planuojama įvesti etatinio mokytojų darbo apmokėjimo sistema didelės miesto mokyklos pedagogams tik pakenks.

„Ir dabar mes nuskriausti, o ateity dar labiau būsime nuskriausti“, – įsitikinusi L. Ščensnovičienė.

Mokytojos aiškinimu, asmeniškai jai vietoj dabar 21 valandos per savaitę pamokų vedimui gali už tą patį atlyginimą tekti vesti pamokas 25 valandas.

„Prie to, ką aš dabar turiu, prisidės 4 kontaktinės valandos, tai kodėl jie man sako, kad dabar už viską apmokės? Jie jau dabar man neapmoka 20 proc. darbų, o dar pridės pamokų. Tai kol nepriimta, mes ir streikuojam – atkreipkite dėmesį, žmonės, ką jūs darote. Kaip jie gali tvirtinti, kad už viską man apmokės? Čia paprasta elementarioji matematika“, – piktinosi ji.

Biologijos toje pačioje progimnazijoje mokantis Mindaugas Velmunskis apgailestavo, kad miesto mokyklų mokytojams už tą patį atlyginimą teks vesti daugiau pamokų nei kaimo mokyklų pedagogams.

„Etatinio esmė ir yra perskirstyti, kažkam yra geriau, kažkam yra blogiau. Aš suprantu kaimo mokytojus, aš juos palaikau, labai gerbiu. Bet padarykime taip: meskim tuos pinigus jiems, išsilyginkime per koeficientus ir viskas. Kam čia manipuliuoti tuo etatu?“, – svarstė jis.

Vilniaus Simono Daukanto progimnazijoje dviejų valandų įspėjamajame streike dalyvavo dauguma – keliasdešimt – mokytojų. Taip buvo ne visose streikavusiose įstaigose – pavyzdžiui, Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijoje norą dalyvauti streike pareiškė tik aštuoni mokytojai.

Apie vykstančią protesto akciją Simono Daukanto progimnazijoje skelbė ant lauko durų pakabintas užrašas „Streikas“. Tėvai iš anksto buvo paprašyti vaikus penktadienį atvesti vėliau, bet atėjusieji įprastu laiku buvo užimami nestreikuojančių mokytojų. Streikuojantieji pedagogai nuo ryto laiką leido Mokytojų kambaryje.

„Iš visų, kurie šiandien turėtų, dirba aštuoni – tam, kad užimtų 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ir 8 klasių mokinius“, – teigė profsąjungos atstovė.

Jos aiškinimu, didelė problema yra tai, kad naujas apmokėjimo modelis nepakankamai paaiškintas.

„Kodėl jie nepasako, kiek mokykla turės etatų, čia didžiausia valstybės paslaptis? Koks bus etatų formavimo principas? Tai, ką jie dabar rodo, yra grynas melas ir sukčiavimai“, – BNS kalbėjo L. Ščensnovičienė.

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas tikina, kad šios baimės, jog už tą pačią algą teks daugiau dirbti, yra nepagrįstos.

„Įvedant etatinį mokytojų apmokėjimą, valandiniai mokytojų koeficientai nėra keičiami, tad dirbant tokį patį valandų skaičių pagal naują sistemą, koks dirbamas yra dabar, atlyginimas taip pat nesikeis. Skiriami 95 mln. eurų, kurių dalis (17,4 mln.) mokyklas pasieks jau šį rugsėjį, bus skirti apmokėti papildomas valandas, kurias mokytojai šiuo metu taip pat dirba, bet tie darbai nėra apmokami“, – ministerijos BNS pateiktame komentare teigia A. Varanauskas.

Anot jo, vos 5 proc. mokytojų dabar turi visą – tai yra 36 ar daugiau valandų – krūvį. Net 30 proc. mokytojų turi mažiau nei 18 valandų – būtent šiems mokytojams planuojamas didžiausias atlyginimo padidėjimas. Žadama, kad vidutiniškai mokytojų atlyginimas Lietuvoje augs apie 20 proc. ir 2019 metais vidutinis atlyginimas bus daugiau nei 1 tūkst. eurų.

Kaip skelbė streiką rengusios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) atstovai, iš viso norą jungtis prie streiko pareiškė apie 1 tūkst. šalies pedagogų (Lietuvoje yra apie 53 tūkst. pedagogų).

Streiku siekiama, kad būtų atidėtas etatinio mokytojų darbo apmokėjimo įvedimas, būtų keliamos pedagoginių ir nepedagoginių specialistų, dirbančių ugdymo įstaigose, algos, sumažintas vaikų skaičius darželių grupėse ir mokyklų klasėse.

Vyriausybė Seimui yra pateikusi svarstyti projektus, pagal kuriuos nauja mokytojų darbo apmokėjimo sistema turėtų būti pradedama diegti nuo 2018 metų rugsėjo.

Pagal pataisas, etatinis darbo apmokėjimas bus įvedamas per du etapus – nuo 2018 metų rugsėjo ir nuo 2019 metų rugsėjo, mokytojams palaipsniui daugėtų apmokamų ne tiesiogiai pamokų vedimui skirtų valandų. Valandoms už papildomus darbus atlyginti nuo 2018 metų rugsėjo 1 dienos iš valstybės biudžeto skiriama 17,4 mln. eurų. Iš viso naujam mokytojų darbo užmokesčio modeliui įvesti iš valstybės biudžeto numatoma skirti 95 mln. eurų.

BNS
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

VSD pažymose – ne tik „MG Baltic“: atskleisti kitos įtakingos verslo grupės veiksmai (400)

Neleistinus politikų ir verslo ryšius tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas...

Orai: po škvalo sugrįš vasara (9)

Trečiadienis dar gali būti niūrokas, bet nuo ketvirtadienio į šalį sugrįš labai vasariški...

Latvijos ekonomistas: pamirškite apie 20–30 proc. algų augimą (111)

Darbdaviai Baltijos šalyse dar puikiai pamena praėjusią finansų krizę, todėl darbuotojams...

Pensijų reforma keliauja į Seimą (38)

Vyriausybė trečiadienį posėdyje pritarė pensijų kaupimo reformai.

Lietuvos banko pirmininkas perspėja dėl praleistų galimybių: nesprendžia esminės problemos papildyta (8)

Vengdama priimti reikalingus sprendimus, vyriausybė praranda galimybę gerais ekonominiais laikais...

Artimieji susikibo dėl nužudyto kovotojo Morkevičiaus palaikų: už urnos laikymą namuose velionio mylimajai gresia bauda (151)

2016 metų gruodį nužudytas garsus kovotojas Remigijus Morkevičius , kuris TV žiūrovams buvo...

Ukraina išbandė naujus ginklus: pagaliau ši diena atėjo (210)

Ukraina antradienį išbandė nešiojamųjų prieštankinių raketų sistemas „ Javelin “,...

Prie jūros susiruošusi moteris pateko į kuriozinę padėtį autobuse (37)

Vilnietė Marija atsidūrė gana kuriozinėje situacijoje. Moteris su keturmete dukra iš sostinės...

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas užfiksuotas pikantiškoje vietoje (198)

Antradienio vakarą Druskininkų miesto meras Ričardas Malinauskas leido kartu su šimtais...

Karališkas braižas? Meghan Markle vestuvinė suknelė – jau matyta (6)

Meghan Markle atidavė duoklę klasikinei elegancijai – ji pasirinko 200 tūkstančių svarų (228...