Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas sako, kad Lietuvoje turėtų rotacijos principu likti NATO sąjungininkų kariai, taip pat gali būti atvežta ir sunkesnės ginkluotės.
© DELFI (R.Achmedovo nuotr.)

Antradienį Seimo komiteto posėdyje krašto apsaugos ministras Juozas Olekas informavo apie pasirengimą Velse vyksiančiam NATO viršūnių susitikimui.

„Realiai rotacijos principu čia turėtų būti sausumos kariuomenės atstovai, kalbėta apie štabą, bet turbūt jis bus Lenkijoje, į kurį mes deleguosime savo karius, ir antra, turbūt bus ginkluotė atvežta, sunkesnė, bet apie tai turės nutarti Velse NATO šalių vadovai. Mūsų pozicija aiški, mes manome, kad reikia stiprinti gynybinius pajėgumus“, - po komiteto posėdžio žurnalistams sakė komiteto vadovas.

Klausiamas, kokia konkrečiai ginkluotė galėtų būti atvežta į Lietuvą, A.Paulauskas sakė, kad „gal ir tankai gali būti čia dislokuoti“.

„Dabar mes už 130 mln. litų įsigysime priešlėktuvinę ir prieštankinę ginkluotę, be abejo, mums reikia pėstininkų kovos mašinų, reikia naujų sraigtasparnių, daug ką reikia atnaujinti ir sustiprinti. Bet patys negalime visko įsigyti. Naikintuvų ar tokių brangių dalykų neketiname pirkti. Mes turime žiūrėti bendrai, ko trūksta, ką galėtume papildyti savo ginkluotėje, ir kaip mes galėtume įsikomponuoti į bendrą gynybą“, - kalbėjo A.Paulauskas.

Pasak NSGK pirmininko, susitikime pasiūlyta NATO viršūnių susitikime kelti klausimą dėl dažnesnių ir didesnės apimties sąjungininkų pratybų Lietuvoje. „Mes iškėlėme klausimą, kad turėtų būti dažniau ir didesnės apimties pratybos, įjungiant ne tik amerikiečius, bet ir kitų NATO valstybių karius, kad kariai daugiau praktikuotųsi čia, Lietuvoje, ir kad čia vietoje būtų daugiau ginkluotės ir karių. Bet kol kas kalbama apie kuopos buvimą čia“, - sakė A.Paulauskas.

J. Olekas: Lietuva Velso susitikime kels klausimą dėl tolesnio sąjungininkų karių dislokavimo šalyje

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas po komiteto posėdžio sakė, kad Lietuva Velso susitikime kels klausimą dėl tolesnio sąjungininkų karių dislokavimo šalyje.

„Mes norime, kad Lietuvos saugumui sustiprinti būtų reikiamas kiekis sąjungininkų ir kad mes patys būtume pasirengę. Mes šiuo metu peržiūrime savo infrastruktūrą, tiek ten, kur yra dislokuoti kariai, tiek ten, kur atlieka pratybas, tarsimės, kad tas, kad numatyta veiksmų plane, kad tos pajėgos čia būtų“, - po komiteto posėdžio žurnalistams sakė J.Olekas.

Jis teigė, kad svarstomi visi galimi sąjungininkų buvimo Lietuvoje variantai.

„Visi variantai yra svarstomi, mes delegavome savo kuopą, kuri su sąjungininkais galės veikti, ir tikimės, kad sąjungininkų vienokia ar kitokia forma - ar tai bus nuolatinė rotacija, ar kitas dalyvavimas, - čia atsiras, arba tose mūsų bazėse, kurios yra, arba kur nors naujose, nes mes senokai jų neatnaujinę. Galbūt prie Vilniaus reikėtų turėti didesnę (bazę - BNS), mes čia turime tik Gedimino štabo batalioną. Tokie yra mūsų pageidavimai, tikimės, kad sąjungininkai pritars“, - kalbėjo ministras.

JAV reaguodama į Rusijos agresiją prieš Ukrainą į Baltijos šalis ir Lenkiją pasiuntė po kuopą karių.

Reikia pradėti diskusiją dėl karinio rengimo mokyklose grąžinimo

Artūras Paulauskas
Artūras Paulauskas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Reikia pradėti diskusiją dėl karinio rengimo mokyklose grąžinimo, sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas A. Paulauskas.

„Iš tikrųjų grėsmė yra, grėsmė išlieka, ir mes turime ruošti savo jaunimą. Aš įsivaizduoju, kad turime peržiūrėti (karinį - BNS) rengimą ir jį grąžinti į mokyklas, kad vyresniųjų klasių moksleiviai galėtų bent suprasti, kas yra ginklas, kaip jis šauna, kaip jis naudojamas“, - antradienį po komiteto posėdžio žurnalistams sakė A.Paulauskas.

„Dabar baigę mokyklą ir studentai nėra apmokyti. Kiek savanorių yra, šaulių - tai nedidelis skaičius. Tai aš galvoju, kad tai reikia peržiūrėti, kad dauguma gautų pradinį karinį rengimą, po to galima atnaujinti ir visa kita, bet turi gauti pirminį rengimą“, - kalbėjo NSGK pirmininkas.

A.Paulauskas taip pat iškėlė mintį, jog bent laikinai būtų galima grįžti prie privalomosios karinės tarnybos.

„Manau, grįšime prie kalbų dėl būtinosios karo tarnybos. Dabar kalbant apie kariuomenės ribinius skaičius, kuriuos pateikėme Seime, ne visi padaliniai yra užpildyti, ir tai kartojasi metai po metų, būtinoji tarnyba galbūt padėtų užpildyti (tuščias vietas - BNS), bent grėsmės laikotarpiu“, - sakė A.Paulauskas.

Klausiamas, ar teiks pataisas dėl karinio ugdymo mokyklose įvedimo, komiteto vadovas sakė, kad iš pradžių reikia pradėti diskusiją.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Padidintos minimalios algos ir pensijos smogė kitu galu (78)

Kasdien tūkstančiai tonų maisto iškeliauja į šiukšliadėžes, nors daugybei žmonių...

Lietuviai pasipiktinę: plaukti keltu yra nesaugu (132)

Skrendant lėktuvu taisyklės aiškios: oro uoste būsite patikrinti metalo detektoriais, kurie...

Metų seklys: tarptautiniam narkotikų kontrabandininkų tinklui vadovavo buvęs pasienietis (8)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Rusijos „troliai“ apie JAV politiką mokėsi iš Lietuvoje populiaraus serialo (30)

„Yahoo“ žurnalistas Michaelis Isikoffas spalio 16 d. CNN laidoje „New Day“ teigė, kad...

Taksistas pateko į neįtikėtiną istoriją: iš prokurorų lūpų – šiurpą keliantys kaltinimai (1)

„Niekada nemaniau, kad pateksiu į tokią situaciją – dabar net nežinau, kaip gintis, nes esu...

Kova dėl pirmosios pergalės: „Partizan“ – „Lietuvos rytas“ (11)

Europos taurės turnyre („Eurocup“) C grupėje Vilniaus „Lietuvos rytas“ trečiadienį...

Z. Balčytis susikrovė lagaminus, G. Kirkilas prabilo apie netikėtą sprendimą (162)

Buvęs socialdemokratas Gediminas Kirkilas , pirmasis kandidatas pakeisti europarlamentarą Zigmantą...

Natūralios priemonės brandžios odos priežiūrai: kaip ją paruošti šaltajam sezonui (1)

Kol jaunos merginos gali per daug dėmesio neskirti savo veido odai, vyresnės moterys, norinčios kuo...

Lietuviškasis M. Zuckerbergas atvėrė savo namų duris: pirmą milijoną uždirbo dar nebaigęs studijų (25)

Trečiadienio vakarą internetinio verslo multimilijonierius ir vieno iš aktyviausių Lietuvos...

Gimtadienį V. Landsbergis pasitinka ligoninėje (339)

85-ąjį gimtadienį pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas...