„Lietuvos“ kino teatro gynėjai teismuose pasiekė pirmąją pergalę. Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas atmetė bendrovės „M2 Invest” ieškinį, kuriuo paveldosaugininkė Jūratė Markevičienė kaltinta dėl bendrovės dalykinės reputacijos sumenkinimo. Tačiau „Lietuvos“ gynėja sprendimu džiaugtis neskuba - jį dar galima apskųsti aukštesnės instancijos teismui.
Kino teatras "Lietuva"
© DELFI / Audrius Solominas
Kultūros paveldo ekspertė J. Markevičienė prieš teismą stojo už Lietuvos radijo laidoje išsakytą nuomonę. Už tai iš paveldosaugininkės prašyta priteisti 30 tūkst. litų neturtinės žalos atlyginimą.

Teismas ieškinį atmetė pareikšdamas, kad „reikšti nuomonę apie būtinumą išsaugoti miesto kultūrinį bei architektūrinį paveldą ir taip ginti viešąjį interesą atsakovei suteikia Konstitucija ir Visuomenės informavimo įstatymas“.

Sprendime rašoma, kad laidoje pareikšta nuomonė buvo nukreipta ginti viešąjį interesą, tad ieškinys dėl informacijos paneigimo ir neturtinės žalos priteisimo negali būti tenkinamas.

„Beveik metus buvau tampoma po teismus, buvome priversti ruošti procesinius dokumentus. Šis procesas labai gerai žinomas pasaulyje. Tai yra vadinami strateginiai ieškiniai prieš visuomenės dalyvavimą, kada verslo bendrovės persekioja viešai reiškiančius nuomonę, ginančius viešąjį interesą žmones tam, kad jie išsigąstų ir daugiau apie tai nekalbėtų“, - DELFI sakė J. Markevičienė.

Įrodė sakiusi ne tai, kuo kaltinta

„M2 Invest” J. Markevičienės atsakomybės siekė už žodžius „Dėl tos bendrovės ir jos dukterinių įmonių kitose miesto dalyse ne tik namai griūna, bet ir įrengiamos gatvės per vaikų žaidimo aikšteles ir želdynus. Tokios bylos taip pat yra teismuose“.

Bendrovės ieškinyje išvydusi šiuos žodžius, paveldosaugininkė neatsiminė sakiusi būtent juos.

J. Markevičienė aiškina, kad teisme remtasi ne laidos garso įrašu, o žiniasklaidos monitoringo bendrovės „Mediaskopas“ padarytu radijo laidos išrašu. Savo ruožtu J. Markevičienė teismui pateikė laidos garso įrašą, oficialiai patvirtintą LRT.

Pasak J. Markevičienės, teisme klausantis šio įrašo ir paaiškėjo, kad ieškinyje skelbto sakinio nėra. Įraše aiškiai girdėti šie žodžiai: „Dabar garantijų jokių nėra, yra šnekos ir aš galiu pasakyti, kad ta bendrovė ir jos dukterinės įmonės kitose miesto dalyse... Tik... Dėl tos priežasties namai griūna, bet įrengiamos gatvės per vaikų žaidimo aikšteles ir tiesiai per želdynus ir tokios bylos taip pat yra teismuose“.

J. Markevičienė aiškina, kad laidoje pasakyta, jog namai griūva „ne dėl tos bendrovės“, „o dėl tos priežasties“. „Tos priežastys“, pasak jos, aptarinėtos ir įvardintos laidoje – neatsižvelgimas į gyventojų nuomonę, vaikų žaidimo aikštelių užstatymas, valstybės kultūros politikos nebuvimas, Senamiestyje naikinamas paskutinis nekomercinis kino teatras ir t. t.

„Konkrečiai apie „M2 Invest” savo tekste visiškai nekalbėjau“, - pasakojo J. Markevičienė. Tačiau, anot jos, paaiškėjus tikriesiems pasakytiems žodžiams, bendrovės advokatė esą ėmusi teigti, kad J. Markevičienė „to nesakiusi, bet galėjusi pagalvoti“.

Aiškinta, kad remiantis J. Markevičienės minčių dėstymo ypatybėmis, galima teigti, kad ji galėjo turėti mintyse bendrovę „M2 Invest”.

„Buvau tampoma po teismą iš esmės dėl to, kad „galėjau pagalvoti“. To, manau, nebuvo ir Stalino laikais. Ar mes dar gyvename totalitariniame režime, ar mes turime Konstituciją, kuri kalba apie nuomonės ir minties laisvę?“, - retoriškai klausė J. Markevičienė.

Kreipėsi į prokuratūrą

Paveldosaugininkė dėl dokumentų klastojimo kreipėsi į prokuratūrą. „Dokumentų klastojimas yra baudžiamasis nusikaltimas ir prašau prokuratūros išsiaiškinti, iš kur tas sakinys atsirado“, - teigė J. Markevičienė. Prokuratūra, pasak jos, pradėjusi ikiteisminį tyrimą. Ji stebisi, kad garso įrašas buvo viešai prieinamas LRT interneto svetainėje, tačiau teisme ilgą laiką buvo pasitelkiamas „Mediaskopo“ išrašas.

Paveldosaugininkę piktina ir tai, kad prieš vieną teismo posėdį išplatintas bendrovės pareiškimas, esą ji teisme kaltinama dėl šmeižto.

„M2 Invest” Nekilnojamojo turto plėtros direktorius Robertas Staskevičius DELFI teigė, kad teismo sprendimas dar negautas. Pasak jo, gavus sprendimą bus skaitomi sprendimo motyvai ir bus sprendžiama, ar ieškinį apskųsti.

DELFI primena, kad J. Markevičienė - viena iš visuomenės veikėjų, protestavusių prieš sostinės kino teatro „Lietuva“ uždarymą ir jo vietoje planuojamas naujas statybas. Jos pavardė šmėžuoja ir kitoje byloje. „M2 Invest” įsitikinusi, kad J. Markevičienė, kartu su muzikologu Tomu Bakučioniu, kino režisieriumi Vytautu Damaševičiumi, menininku Gediminu Urbonu kalti dėl kino teatro vietoje stojančių statybų. Iš jų reikalaujama priteisti 609 tūkstančius 904 litus ir 11 centų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Teodoras Medaiskis. Iš pensijų fondų ir „Sodros“ du procentus atims. O kam atiduos? (38)

Bene labiausiai ir ilgiausiai valstiečių garsinama priežastis, kodėl reikalinga pensijų reforma...

Artėjant vasariškam savaitgaliui – įspėjimas ketinantiems keliauti į pajūrį (44)

Visą savaitę Lietuvos nepaliekantys niūrūs orai ir iš dangaus retkarčiais prapliumpantis...

Įtampa neatslūgsta: prieš viršūnių susitikimą Šiaurės Korėja kelia reikalavimus (1)

Šiaurės Korėjos žiniasklaida sugriežtino savo retoriką Pietų Korėjos ir jos bendrų karinių...

Iš šeimos namų liko tik degėsių krūva ir neviltis: prašo gyventojų pagalbos (1)

Gegužės 20 d. vakare Juodupės miestelio Palangos gatvėje kilęs pražūtingas gaisras...

Policija prašo padėti surasti iš namų pabėgusius 5 paauglius (46)

Gegužės 21 d. Prienuose iš namų pabėgo penki paaugliai. Berniukai iš namų bėga ne pirmą...

Palangos verslininkai skundžiasi dar neprasidėjus sezonui (23)

Nors vasara dar neprasidėjo, tačiau Palangoje veikiantys verslininkai jau pradėjo skųstis...

Donbase įvyko sprogimas keleiviniame autobuse (41)

Pasiskelbusioje Donecko liaudies respublikos (DLR) teritorijoje, keleiviniame autobuse įvyko...

Agnė Jagelavičiūtė sukritikavo Meghan Markle įvaizdį: pasimatė visi suknelės trūkumai (593)

Savaitgalį įvykusios karališkosios princo Harry ir buvusios aktorės Meghan Markle vestuvės –...

Oksana Pikul prabilo apie nematomą santuokos pusę su garsiu krepšininku Simu Jasaičiu (52)

Nuolatiniai išgėrinėjimai, nuo kelių dienų iki kelių savaičių trunkantys pasilinksminimai...

Nerimstantis politinis „žemės drebėjimas“ skandina ne tik Liberalų sąjūdį (270)

Nerimstantis politinės korupcijos skandalas skandina ne tik Liberalų sąjūdį. Nesibaigiančios...