Lietuvoje pradėjo trūkti policininkų - vis daugiau pareigūnų išeina iš valstybės tarnybos, pasirenka kur kas geriau apmokamą darbą privačiose saugos bendrovėse arba kelia sparnus į užsienį, kur gali gyventi ir ramiau, ir sočiau.
© Corbis
Pasak dienraščio "Lietuvos rytas", pareigūnų trūkumas daugelyje policijos komisariatų jau perkopė grėsmingą 11 procentų ribą. Šiuo metu šalyje stinga net 1411 pareigūnų, kurie turėtų patruliuoti gatvėse.

"Dabar jau nebetrūksta tarnybinių automobilių, nebereikia nusikaltėlių vaikytis pėsčiomis - tiesiog nebėra kam sėsti prie vairo", - pasakojo pareigūnai.

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Kęstutis Tubis pripažino, jog darbuotojų stygius ėmė trikdyti darbą: "Jeigu trūktų 3-4 proc., dar galėtume išsiversti, bet daugiau kaip 11 proc. deficitas - labai rimtas signalas".

Dienraščio teigimu, po Naujųjų metų padėtis dar pablogės - pakankamą darbo stažą turintys policininkai šiuo metu vienas po kito išeina į pensiją, nes nenori netekti 200 litų priedo.

Pagal dabar galiojančius įstatymus į pensiją išeinantiems vidaus reikalų ar krašto apsaugos sistemų, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo ir Kalėjimų departamentų bei prokuratūros pareigūnams, be gaunamos valstybinės pensijos, dar mokamas valstybinio socialinio draudimo bazinės pensijos priedas.

Šiuo metu bazinė pensija Lietuvoje yra 200 litų.

Jeigu šis įstatymas nebus pakeistas, po Naujųjų metų į pensiją išėję jėgos struktūrų pareigūnai 200 litų priedo nebegaus.

Tiesa, ir dabar buvusiems pareigūnams pensininkams šitoks priedas nustojamas mokėti, jeigu jie įsidarbina arba, sukakus nustatytam amžiui, pradeda gauti antrą pensiją iš "Sodros".

200 litų priedą buvo planuojama panaikinti nuo šių metų sausio 1-osios. Tačiau pernai Seimas nusprendė, jog valstybinių pensijų mokėjimo tvarka nesikeis iki 2006 metų pradžios. Dabar Seime svarstoma šią datą vėl perkelti.

Policijos departamento personalo valdybos viršininko Stasio Avižinio duomenimis, pareigūnų šalyje nuolat mažėja. Nuo 1998-ųjų sausio iš tarnybos pasitraukė pusketvirto tūkstančio policininkų.

Lietuvoje yra apie 12 tūkst. policininkų. Iš jų 1099 - apylinkės inspektoriai, o 3099 - viešosios policijos pareigūnai ir postiniai.

Didmiesčių komisariatai darbuotojų stygiaus dar nejaučia, tačiau padėtis rajonuose - apverktina. Blogiausi reikalai - Kelmės, Telšių, Šilalės, Akmenės, Šilutės rajonų komisariatuose. Ten trūksta 20 proc. ir daugiau darbuotojų.

Apylinkės inspektoriui turėtų tekti nuo 2,5 iki 3,5 tūkst. gyventojų. Tačiau dabar kai kuriuose komisariatuose vienam pareigūnui tenka net 10 tūkst. gyventojų.

Pavyzdžiui, Akmenės rajone, kuriame gyvena daugiau kaip 29 tūkst. žmonių, šiuo metu dirba tik trys apylinkės inspektoriai.

Kas penkta apylinkės inspektoriaus darbo vieta - tuščia. Mažiau problemų dėl kriminalinės policijos tyrėjų ir viešosios policijos patrulių - neužimtų darbo vietų yra apie 12 proc.

Akmenės rajono viešosios policijos viršininko pavaduotojas Vidmantas Stilbis pripažino, kad padėtis labai bloga. Šio rajono policijos komisariate iš 87 etatų net 25 yra laisvi.

Vietoj šešių apylinkės inspektorių dirba vos trys. Kriminalinėje policijoje iš 23 pareigūnų tėra 15, o viešojoje policijoje stinga 15 žmonių.

Pareigūnų gretos pradėjo retėti prieš kelerius metus, kai policiją sukrėtė aukštojo mokslo vajus. Įstoję į aukštąsias ir reikiamą išsilavinimą įgiję pareigūnai vis dažniau įsidarbina kitose teisėtvarkos institucijose.

Kol kas negelbsti ir specialistus rengiančios aukštosios mokyklos. Pavyzdžiui, Mykolo Romerio teisės universitetą vasarą baigė 60 teisininkų, tačiau policijoje įsidarbino tik 13.

Ne vienas specialistas mieliau renkasi kitas teisėtvarkos struktūras, darbą savivaldos institucijose arba privačiose bendrovėse.

Šią problemą Policijos departamentas tikisi išspręsti - pasirašyta sutartis su M.Romerio teisės universitetu dėl policininkų rengimo. "Šią specialybę įgijęs studentas galės įsidarbinti tik policijoje, o ne, pavyzdžiui, teisme, prokuratūroje arba savivaldybėje", - sakė K.Tubis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (166)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Vieni bankrutuoja, kiti bėga svetur (27)

Nors praėjusiais metais ne viename regione daugėjo darbuotojų, Darbo birža pranešė apie...

Buvusi Jasaičio žmona Vaida prabilo apie jo santykius su Oksana: neįleidžia į namus, keičia spynas (368)

Vaidos Klizaitės-Jasaitienės ir Simo Jasaičio santykiai truko septynerius metus, tačiau, anot jos,...

Interjero dizaino pasaka Amsterdame: viešnagė čia prilygsta nuotykiui stebuklų šalyje

Yra vietų, kur menas tampa gyvenimu, o gyvenimas – menu. Viena iš tokių stebuklingų vietų –...

„Lietuvos ryto“ jaunimas triumfavo Eurolygos jaunimo atrankos turnyre jaunieji žalgiriečiai – treti (10)

Vilniaus „Lietuvos rytas“ turi daug žadančią pamainą. Sostinės ekipos talentai laimėjo Kaune...

Štai kiek kavos puodelių jums kainuoja narystė ES (3)

Briuselis 2018 metus pradėjo drąsiu, bet paprastu teiginiu: narystė Europos Sąjungoje yra labai...

Vadinamasis Jolie genas – ne toks pavojingas, kaip manyta iki šiol (1)

Moterų, kurios yra pavojingo vėžio gen o nešiotojos, onkologinės ligos atveju galimybės...

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (229)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (853)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (104)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...