aA
Privalomasis referendumas dėl Lietuvos narystės į Europos Sąjungą (ES) vyks dvi dienas - gegužės 10-ąją ir 11-ąją. Tai ketvirtadienį nutarė Seimas, 73 parlamentarams balsavus už, 3 - prieš ir 2 susilaikius. Rinkėjai turės referendume apsispręsti dėl teiginio: "Pritariu Lietuvos Respublikos narystei Europos Sąjungoje".
Rinkimai
Rinkimai
© ELTA
Taip pat nuspręsta pailginti balsavimo referendume laiką nuo 6 iki 22 valandos. Praėjusiuose prezidento ir savivaldybių tarybų rinkimuose balsavimas truko nuo 7 iki 20 valandos.

Teisę surengti referendumą dvi dienas ir pailginti balsavimo laiką Seimui suteikė šią savaitę priimtos Referendumo įstatymo pataisos.

Ypatingos skubos tvarka priimtomis pataisomis taip pat buvo sumažinti reikalavimai sprendimui dėl šalies dalyvavimo tarptautinėse organizacijose priimti.

Iki šiol sprendimui šiuo klausimu priimti reikėjo ne mažiau kaip vieno trečdalio visų rinkimų teisę turinčių piliečių balsų - maždaug 900 tūkst. Dabar sprendimas bus laikomas priimtu, jeigu už jį pasisakys daugiau kaip pusė visų referendume dalyvavusių rinkėjų.

Tokį reikalavimą taiko ir absoliuti dauguma ES kandidačių. Lietuva iki pataisų priėmimo buvo nustačius pačius griežčiausius reikalavimus.

Anksčiau buvo planuota referendumą rengti tik vieną dieną - gegužės 11-ąją. Sprendimą pratęsti refrendumo trukmę nulėmė nuogąstavimai dėl galimo vangaus gyventojų dalyvavimo.

Sausio pradžioje pasibaigusiuose prezidento rinkimuose prie balsadėžių atėjo vos šiek tiek daugiau kaip pusė visų šalies rinkėjų. Referendumas bus laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvaus ne mažiau kaip pusė visų rinkėjų.

Keli euroskeptiškai nusiteikę Seimo nariai protestavo prieš sprendimą rengti referendumą dvi dienas, teigdami, jog taip valdžia bando "įstumti" Lietuvą į ES.

"Lietuvos prezidentas taps "prezidentėliu", Seimas - tik savivaldybėle, kuriai bus leista spręsti Neries ekologijos problemas", - gąsdino narystės ES pasekmėmis "Jaunosios Lietuvos", naujųjų tautininkų ir politinių kalinių lyderis Stanislovas Buškevičius.

"Nebūdami ES mes ir Neries ekologinių problemų neišspręsime, nes neturėsime pinigų", - replikavo Tėvynės sąjungos - konservatorių frakcijos narys Andrius Kubilius.

Seimas nepritarė Juliaus Veselkos siūlymui susieti Lietuvos narystę ES su naujo atominio reaktoriaus statyba, išmokomis žemdirbiams, kompensacijų už rublinius indėlius ir grąžinamą žemę išmokėjimu.

Socialdemokratinės koalicijos frakcijos narys Alfonsas Macaitis pavadino J.Veselkos pasiūlymus "klasikiniu demagogijos pavyzdžiu". Tačiau ne tik euroskeptikai, bet ir Liberalų frakcijos atstovai pareiškė abejonių dėl sprendimo rengti referendumą dvi dienas.

"Pati blogiausia reklama narystei ES būtų, jeigu tauta šį sprendimą suprastų kaip valdžios paniką. Eksperimentai yra labai rizikingi darant lemiamus sprendimus", - teigė Liberalų frakcijos narys Jonas Čekuolis.

Šią savaitę kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus apgailestavo, jog Seimas neišvengė "blaškymosi dėl referendumo organizavimo, jo pobūdžio ir trukmės".

Naujasis šalies vadovas Rolandas Paksas savo inauguracinėje kalboje paragino šalies piliečius aktyviai balsuoti referendume ir pasakyti "taip" narystei ES.

Visuomenės nuomonės apklausų duomenimis, Lietuvos narystę ES remia apie 68 proc. šalies gyventojų. Visateise ES nare Lietuva tikisi tapti 2004 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Grasinimai trauktis į šešėlį finansų ministrės nejaudina: mokesčių reformos pagal tokius žmones nekuriamos

Ilgai lauktą mokesčių reformą pristačiusi finansų ministrė Gintarė Skaistė ironizuoja, kad...

Įvertino bandomojo matematikos egzamino rezultatus: pernykštė tragedija pasikartos

Pagal gautus visų Vilniaus ir trečdalio kitų Lietuvos miestų mokyklų, laikiusių bandomąjį...

Karas Ukrainoje. Kuleba apie iš Kinijos gautus signalus: Kremlius piktinasi Ukrainos kariai vienu šūviu okupantams pridarė didžiulių nuostolių

Ukrainos kariškiai pastarąją parą sunaikino dar 560 okupantų rusų. O iš viso nuo 2022 metų...

Rygoje sugriuvo penkiaaukštis pastatas

Ketvirtadienį 14.15 val. Latvijos valstybinės priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos gavo...

Dėl gresiančio pavojaus gyvybei uždraudė vienus vaistus, skirtus kosuliui, peršalimui ir gripui gydyti

Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), remdamasi Europos Komisijos (EK) sprendimu, naikina...

Karo ekspertai: rusai bando pakartoti tai, kas praeityje labai pasiteisino

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertų teigimu, pasirodė...

M360 PremiumDovilė Jablonskaitė

Lauko reklamos efektas: jos nesinori išjungti, o gudrūs technologiniai sprendimai leidžia pasiekti net sėdinčius namie

Didėjanti urbanizacija, skaitmeninio formato lauko reklamos plėtra, inovatyvūs sprendimai atveria...

„Regitros“ egzamino dėl instruktoriaus kaltės neišlaikęs vyras: jie jaučiasi neliečiami ir nebaudžiami (2)

Nors dažnai akcentuojama, kad praktinio vairavimo egzamino būsimi vairuotojai neišlaiko dėl per...

Legendinei Uljanai Semionovai amputuota koja – prikaustyta prie neįgaliojo vežimėlio

Buvusios SSRS ir Latvijos krepšinio rinktinių vidurio puolėja judėti gali tik sėdėdama...

Diplomatas Januška stebisi Lietuvos planais: tegul prisipažįsta tie, kas nenori to įgyvendinti (3)

Amerikos rezervo generolas, buvęs JAV pajėgų vadas Europoje, Benas Hodgesas atvykęs į Vilnių...