Lietuvoje gali būti sukurta nacionalinė sukarinta mokykla. Tam linkusios pritarti Švietimo ir mokslo bei Krašto apsaugos ministerijos, mat to esą nori ir mokiniai, ir mokyklos. Neringos meras nori, kad nacionalinį statusą turinčia bendrojo lavinimo karinio jūrinio ugdymo pakraipos mokykla taptų Juodkrantės Liudviko Rėzos jūrų kadetų mokykla.
Lietuvos kariuomenė
© DELFI

Pasak Algimanto Šimaičio, Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) Vaikų ir jaunimo socializacijos skyriaus vedėjo, mokyklų įvairovė būtina. „Jau yra iniciatyvos „iš apačios“ ateinančios, kaip ir veikianti jūrų kadetų mokykla Juodkrantėje, „Lūšiukų“ mokykla Kaune, - sakė A. Šimaitis.

„Dabar svarstoma galimybė, kad tai būtų nacionalinio lygmens mokykla. Yra kitų šalių patirtis – pavyzdžiui, 200 metų Anglijoje veikianti kadetų mokykla, kuruojama karalienės“, - aiškino A. Šimaitis.

Dėl nacionalinės karinės mokyklos steigimo ŠMM derasi su Krašto apsaugos ir vidaus reikalų ministerijomis.

Iki šiol karinio-gynybinio-pilietinio ugdymo pakraipą teikiančios mokyklas remia savivaldybė, o ŠMM gali pagelbėti tik per neformaliam ugdymui skiriamas lėšas. Jeigu kuri nors sukarinta mokykla gautų nacionalinį statusą, ji tiesiogiai gautų finansavimą iš valstybės. Tokiu būdu ŠMM finansuoja Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą.

Ugdo stipraus charakterio asmenybes

Deklaruojama, kad Juodkrantės Liudviko Rėzos jūrų kadetų mokyklos misija – ugdyti stipraus charakterio, gebančią spręsti problemas, atsispirti alkoholio, tabako ir kitų psichotropinių medžiagų vartojimui bei teisės pažeidimams asmenybę. Čia siekiama ugdyti kritiškai mąstančius, bendradarbiaujančius, turinčius lyderio savybių, aktyvius, pilietiškumo ir patriotizmo nuostatų įgijusius žmones.

Šiais mokslo metais kadetų mokykloje mokėsi 87 mokiniai, 44 jų buvo kadetai.

Neringos meras Vigantas Giedraitis kreipėsi į ŠMKK prašydamas apsvarstyti galimybę Juodkrantėje įkurti Nacionalinę jūrų kadetų mokyklą visos Lietuvos mokiniams, kurie teiktų netradicinį ugdymą pagal viduriniojo ugdymo programą.

ŠMM konstatavo, kad mokinių, mokytojų Juodkrantėje nėra kur apgyvendinti, reikia sporto bazės, kabinetų ir mokymo priemonių jūrinių technologijų mokymui, be to, neišspręsta kadetų mokyklos finansavimo klausimas. Ministerija pasiūlė steigti valstybinę jūrų kadetų mokyklą Šilutės rajono Rusnės specialiosios mokyklos bazėje, kur tinkamos mokymo patalpos, bendrabutis, sporto salė, valgykla, be to, Šilutėje ir Rusnėje pastatytos prieplaukos laivybai.

Tuo tarpu Krašto apsaugos ministerija (KAM) pritartų siūlymui suteikti nacionalinį statusą Juodkrantės Liudviko Rėzos jūrų kadetų mokyklai.

Karinių mokyklų idėją remia KAM

Karinio-gynybinio-pilietinio ugdymo pakraipą teikiančių mokyklų kūrimą remia ir KAM. Pasak krašto apsaugos viceministro Vytauto Umbraso, ministerija į tokių mokyklų kūrimą žiūri pozityviai, jau bendradarbiauja su 4 tokio profilio mokyklomis. „Kaip atrodys tolesni veiksmai – ar tai bus viena mokykla su keliais padaliniais, ar bus daugiau – formų yra įvairių. Pirmiausia dėl to spręs ŠMM“, - sakė viceministras.

V.Umbraso teigimu, KAM linkusi, kad pilietinis ir gynybinis ugdymas atsispindėtų bendrojo lavinimo mokyklų programose. Pasak jo, generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos atlikta gimnazijų ir mokyklų apklausa parodė, kad karinio-gynybinio-pilietinio ugdymo pakraipą turinčių mokyklų steigimu suinteresuotos ir pačios mokyklos, ir mokiniai.

„Viena vertus, jie sako, kad turi pakankamai žinių gynybos, karybos klausimais, kita vertus, tos pačios mokyklos sako, kad norėtų tų žinių turėti daugiau. Bet kokiu atveju, suinteresuotos ir pačios mokyklos, ir mokiniai. Mes irgi, žinoma, suinteresuoti - kuo daugiau žmonių išmanys tuos dalykus, krašto apsaugai ir gynybai, ateičiai nuo to bus tik geriau“, - kalbėjo V. Umbrasas.

V. Umbraso teigimu, jūrų kadetų mokyklą Juodkrantėje remia karinės jūrų pajėgos, čia daugėja norinčių mokytis. „Ten jie ir plaukioja, galbūt iš karinių pajėgų gauna uniformų, karininkai atvyksta jiems papasakoti, tai įdomu ir berniukams, ir mergaitėms – stovyklos, bendras buvimas, mokymasis jūrinių dalykų“, - sakė krašto apsaugos viceministras.

ŠMKK manymu, įvertinti sukarintų mokyklų situaciją ir apsispręsti dėl nacionalinės mokyklos steigimo turi atsakingos ministerijos.
DELFI primena, kad vasarį apie sukarintos vidurinės mokyklos viziją, kurioje vyrautų kariška tvarka, o moksleiviai būtų mokomi ne tik lietuvių kalbos, bet ir riaušių malšinimo subtilybių, prabilta Kaune.

Tuomet Viešojo saugumo tarnybos pareigūnai Kauno vadovams pristatė stacionarios karinio ir teisinio profilio mokyklos įkūrimo viziją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Vienoje pusėje – galingi ūkiai, o kitoje – ištuštėjusi Lietuva (208)

Pamenate naktines derybas dėl Europos Sąjungos paramos milijonų ?

Taupydami prarandate pinigų: maža nepasirodys (1)

Grynieji pinigai, atsiskaitomoji banko sąskaita ir indėliai išlieka populiariausios santaupų...

Liberalų sąjūdis papasakojo, ko griebsis traukdamas partiją iš krizės (32)

Du buvę varžovai dėl Liberalų sąjūdžio (LS) pirmininko posto – Eugenijus Gentvilas ir...

Apskaičiavo, kas bus Lietuvoje po penkerių metų (942)

Gyventojų skaičiaus mažėjimas Lietuvoje tampa grėsmingas. Naujausiais duomenimis, dėl...

Pažadas duotas: už alkoholio reklamos pažeidimus baudos bus vėliau

Kontrolieriams nustačius alkoholio prekybos ir reklamos pažeidimų, alkoholiu prekiaujančios...

Gyvai / Lemtingasis 13-asis Dakaro etapas: kokios lietuvių galimybės gerinti pozicijas (1)

Paprastai 13-asis Dakaro ralio etapas vadinamas lemtinguoju, mat jame sportininkai galutinai...

Užsieniečių darbas Lietuvoje: kur ir už kiek dirba (351)

Ukrainos, Rusijos, Baltarusijos, Moldovos darbininkų Lietuvoje kai kurios įmonės laukia...

„Žalgiris“ varžovų akimis: iš tokios komandos reikia pasimokyti (3)

Kauno „Žalgiris“ jau daugiau nei du mėnesius nepralaimi Eurolygos rungtynių namuose....

Lenkijoje apsipirkusi žinoma plaukų stilistė papasakojo savo įspūdžius: man „nurovė stogą“ (139)

Plaukų stilistė-šukuosenų dizainerė Eglė Saunorytė-Kinderienė neteko žado apsilankiusi netoli...

Ko lietuviams pavydi net skandinavai: dėl šio pasiekimo bent pusšimtis lietuvių gali neatsistoti, kai įeina D. Britanijos karalienė (10)

Prieš savaitę garsiai nuskambėjęs beprecedentis įvykis, kai jachtos „ Ambersail “ įgula...