aA
Jungtinių Valstijų bataliono dislokavimas Lietuvoje pusmečiui siunčia žinią, kad lietuviai gali pasikliauti amerikiečių įsipareigojimais NATO, nepaisant prieštaringo JAV sprendimo trauktis iš Sirijos, sako Jungtinių Valstijų atsargos generolas Benas Hodgesas.
© AFP / Scanpix

„Niekam, įskaitant rusus, neturėtų kilti abejonių dėl amerikiečių įsipareigojimo NATO, nepaisant to, kad, mano manymu, pasitraukti iš Sirijos buvo klaida“, – interviu BNS pirmadienį sakė buvęs JAV sausumos pajėgų Europoje vadas.

B. Hodgesas į BNS klausimus atsakė praėjus kelioms valandoms po to, kai į Pabradę traukiniais atvežti amerikiečių tankai „Abrams“ ir pėstininkų kovos mašinos „Bradley“. Maždaug 500 karių JAV batalionas Lietuvoje bus iki kitų metų pavasario.

– Kodėl Lietuvoje dislokuojamas JAV batalionas?

– Yra trys priežastys. Pirma, taip išreiškiamas Amerikos įsipareigojimas tęsti atgrasymą NATO rytiniame sparne. Antra, tai puiki galimybė šiam daliniui ir toliau stiprinti parengtį, kuri yra būtina bet kuriam kariniam daliniui; jie turi praktikuotis šaudyti, judėti, veikti ir vykdyti priežiūrą. Šiam batalionui tai yra puiki galimybė nuvykti į kitą vietą stiprinti savo parengtį. Trečia, tai yra Amerikos įsipareigojimo Lietuvai išraiška. Lietuva jau seniai yra labai gera sąjungininkė. Lietuva prašė didesnio Amerikos buvimo, tad tai yra pavyzdys, kaip Jungtinės Valstijos reaguoja į tą prašymą.

– Kokią žinutę tai siunčia Rusijai?

– Žinutė tokia, kad esame įsipareigoję visų mūsų sąjungininkių kolektyviniam saugumui, ir niekam neturėtų kilti abejonių dėl amerikiečių įsipareigojimo NATO ir mūsų sąjungininkėms.

– JAV prezidentas Donaldas Trumpas sulaukė kritikos dėl sąjungininkų kurdų apleidimo Sirijoje. Ar manote, kad tai turėtų kelti nerimą NATO sąjungininkėms, ar tai yra visiškai skirtingos istorijos?

– Pirmiausia, manau, kad pasitraukti iš Sirijos taip, kaip tai padarėme mes, buvo klaida. Apgailestauju, kad taip įvyko, bet tai yra atskiras nuo NATO reikalas.

Lietuva ir mūsų sąjungininkės NATO yra sąjungininkai pagal Sutartį, esame įsipareigoję NATO nuo pat Aljanso įkūrimo 1949 metais. Esame ten nepriklausomai nuo kitų įvykių, visada buvome – tiek dirbant respublikonų administracijai, tiek demokratų administracijai. Kongresas ir toliau labai palaiko mūsų įsipareigojimą NATO.

Tai ir turėjau galvoje, kai anksčiau sakiau, kad niekam, įskaitant rusus, neturėtų kilti abejonių dėl amerikiečių įsipareigojimo NATO, nepaisant to, kad, mano manymu, pasitraukti iš Sirijos buvo klaida.

– Kodėl JAV renkasi rotacines pajėgas, o ne nuolatinį buvimą?

– Iš dalies taip yra dėl to, kad mes neturime pakankamai JAV pajėgų, kurios būtų visur, kur turime būti dislokavę nuolatines pajėgas. Taigi, čia esama praktinio aspekto. Antra, esant rotacinėms pajėgoms jūs turite daugiau laiko, kai dalinys dalyvauja lauko pratybose, tai yra daug geriau matoma; jų parengtis yra aukštesnio lygio nei būtų joms gyvenant kareivinėse, garnizono tipo aplinkoje.

Taigi, Lietuvoje amerikiečių kariai dislokuoti rotacinio bataliono principu; jie daro daug daugiau ir jų parengtis yra aukštesnio lygio, tad jie kasdien gauna naudos saugumo atžvilgiu.

Trečia, žinoma, daug karių, vykstančių į Lenkiją ir Rytų Europą ir atsiduriančių mūsų sąjungininkėse Baltijos šalyse, yra iš nacionalinės gvardijos ir rezervo, logistikos bei komunikacijų ir kitų sričių, todėl jie idealiai tinka rotaciniam dislokavimui.

----------

B. Hodgesas JAV sausumos pajėgoms Europoje vadovavo 2014–2017 metais. Šiuo metu jis dirba Europos politikos analizės centre (CEPA).

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
4.2381

Top naujienos

Vilniuje evakuojami žmonės – kariai naikins didžiulę bombą (23)

Ketvirtadienio rytą statybininkų atkasta aviacinė bomba kelia didžiulį pavojų. Ketvirtadienio...

Direktorius darbuotojus nustebino 70 tūkst. dolerių minimaliu metiniu atlyginimu (12)

Danas Price‘as – vadovas, kuris sugeba nustebinti. 35-erių metų kreditinių kortelių apdorojimo...

Chromu užteršta Klaipėda: žmonės bijo valgyti daržoves, tarnybos ėmė jas rinktis tyrimams

Klaipėdos savivaldybei paskelbus šiurpią žinią, kad chromo ir kitų sunkiųjų metalų leistina...

Arūnas Milašius. Vardan skalsesnės lenkiškos dešros ant Lietuvos pastatykime kryžių (98)

Jei važiuodami per Lietuvą mėgstate žvalgytis pro automobilio langą, galėjote pastebėti, kaip...

Artėjanti žiema gamtai – nė motais: lietuvius stebina lapkritį išsprogę žiedai

Nors kalendorius mena, jog dabar – lapkritis, gamta krečia išdaigas ir nukelia į bundantį...

Pajudėjo kolektyvinių sodų reikalas Seime – aktualu 500 tūkst. lietuvių reguliuos net kelių plotį (153)

Seimas po svarstymo pritarė įstatymo pataisoms, kuriomis siekiama sureguliuoti teisinius santykius...

Prezidentas Nausėda: turiu atsakymą į klausimą dėl valdančiosios daugumos būsimame Seime (451)

Dabartinė situacija bankų sektoriuje verčia pradėti galvoti apie valstybinio komercinio banko...

Burgundiškas jautienos troškinys: toks, kokio norisi rudenį

Sotus, aštrus ir labai skanus jautienos troškinys . Šiuo metu jis puikiai tinkamas, kai už lango...

Los Andželo mokykloje – šaudynės (11)

Kalifornijos policija ieško ginkluoto asmens, ketvirtadienį įsiveržusio į vieną vidurinę...