Jau daugiau kaip metai, kai mūsų kraštiečiai gali vykti laisviau gydytis už Lietuvos ribų. Vis dėlto žmonės neskuba naudotis šia naujove ir mieliau lieka gydytis Lietuvoje arba vyksta į kaimynines šalis, kur gydymo paslaugų kainos panašios. Per metus ir du mėnesius už mūsų šalies ribų gydytis buvo išvykę 53 žmonės, kurie grįžę teritorinėms ligonių kasoms (TLK) pateikė prašymus kompensuoti patirtas gydymosi išlaidas.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, šie pacientai už gydymosi paslaugas Europos Sąjungos (ES) šalyse sumokėjo daugiau kaip 620 tūkst. litų, o jiems kompensuota buvo tik per 101 tūkst. litų. Taigi patys gyventojai gydymo paslaugoms vidutiniškai išleido 6 kartus daugiau, nei buvo jiems kompensuota.

Kaip nurodė VLK atstovė Lina Bušinskaitė, daugiausia sprendimų kompensuoti pacientų patirtas išlaidas yra priėmusi Vilniaus TLK – 25. Kitos TLK tokių sprendimų turi mažiau: Klaipėdos TLK – 12, Šiaulių TLK – 6, Panevėžio ir Kauno TLK – po 4, o Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos – 2. Į kaimyninę Latviją mūsų kraštiečiai dažniausiai vyko dėl akių operacijos paslaugų, į Lenkiją – dažniausiai dėl stacionarinės reabilitacijos paslaugų, į Estiją – dėl operacijų ir specialistų konsultacijų.

Mūsų kraštiečiai daugiausiai pateikė prašymų kompensuoti gydymo išlaidas Vokietijoje (14), Latvijoje (12), Lenkijoje (8), Slovakijoje (7), Estijoje (7). Dėl Belgijoje patirtų išlaidų kompensavimo pateikti du, o dėl Čekijoje, Vengrijoje ir Prancūzijoje – po vieną prašymą.

Didžiausia paciento sumokėta suma – beveik 73 tūkst. litų už operaciją, atliktą Vokietijoje, ir gydymąsi po jos ligoninėje. Iš PSDF biudžeto šiam pacientui buvo kompensuota per 6 tūkst. litų. Didžiausia kompensacija, kuri buvo išmokėta, siekia apie 13 tūkst. litų.

Pasak L. Bušinskaitės, ankstesnės VLK prognozės pasitvirtino.

„Ši naujovė nesukėlė užsienyje gydytis panorusių kraštiečių anšlago ir jie nepuolė gydytis svetur, o rinkosi paslaugas arčiau namų, savame krašte ar artimiausiose kaimyninėse šalyse. Tuo mes neišsiskiriame iš kitų Baltijos šalių, kuriose prašymų kompensuoti tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidas taip pat gaunama nedaug. Mažiausiai gydytis svetur vyksta latviai, o estai ir mūsų kraštiečiai yra panašūs pagal pateikiamų prašymų skaičių, kuriais prašoma kompensuoti patirtas gydymosi išlaidas. Tai rodo, kad Baltijos šalių gyventojai mieliau renkasi savo šalyje teikiamas gydymo paslaugas“, – sakė L. Bušinskaitė.

Tai, kad lietuviai nesiveržia gydytis svetur, anot specialistės, galima paaiškinti tuo, jog mūsų šalies sveikatos priežiūros sistema yra gera, gyventojai ja pasitiki, neabejoja medikų profesionalumu, teikiamų paslaugų kokybe. Be to, užsienyje gydymo kainos yra gerokai didesnės nei Lietuvoje, o sumokėti už svetur suteiktas paslaugas žmogus pirmiausia privalo savo lėšomis visą gydymo kainą, o tik vėliau turi teisę kreiptis į TLK dėl kompensacijos.

Vis dėlto, norint gydytis užsienyje ir gauti kompensaciją iš PSDF, primintina, kad asmuo turi būti apdraustas PSD; išvykstant visada reikalingas gydytojo siuntimas, nes tokia sąlyga taikoma ir apdraustiesiems, gaunantiems paslaugas Lietuvoje. VLK primena, kad bus kompensuojamos tik tokių paslaugų, kurios teikiamos ir Lietuvoje, išlaidos, už gydymą iš karto reikės susimokėti savo lėšomis, o vėliau pateikti prašymą TLK dėl kompensacijos. ES šalyse suteiktų paslaugų išlaidos kompensuojamos tokiais pat įkainiais, sąlygomis ir apimtimi, kaip būtų kompensuojamos Lietuvoje. Susidaręs skirtumas tarp Lietuvos ir ES šalies įkainių nekompensuojamas.

VLK primena, kad kompensuojamos tik gydymo paslaugos, o ne estetinės chirurgijos, pavyzdžiui, raukšlių lyginimas, dantų balinimas ar kitos grožio korekcijos. Nekompensuojamos išlaidos dėl slaugos ar ilgalaikio gydymo, transplantacijai skirtų audinių, ląstelių ir (arba) organų paskirstymo bei gavimo, skiepijimo paslaugų, kurios gautos svetur, išlaidos. Žmogus turi pats susimokėti už kelionę, nakvynę, maitinimą, vertimo paslaugas ir kt. išlaidas. Prašymus kompensuoti tarpvalstybinės sveikatos priežiūros išlaidas svarbu pateikti TLK, esančioms Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir Šiauliuose, ne vėliau kaip per vienus metus nuo gydymo paslaugų suteikimo svetur.

Informaciją vykstantieji gydytis svetur gali rasti Tarpvalstybinės sveikatos priežiūros nacionalinio kontaktinio centro interneto svetainėje www.lncp.lt. Rūpimus klausimus galima pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.

ELTA primena, kad nuo pernai spalio įsigaliojo ES direktyvos nuostatos, perkeltos į Lietuvos nacionalinę teisę, kurios suteikia daugiau galimybių mūsų kraštiečiams, apdraustiems PSDF, gydytis ES, gauti reikiamas specialistų paslaugas. Užsieniečiai taip pat gali naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis Lietuvoje.

Lietuva – ne vienintelė valstybė, taikysianti šią tvarką. Šią direktyvą į nacionalinę teisę solidariai perkėlė visa Europa, siekdama užtikrinti laisvesnį pacientų judėjimą tarp ES šalių, kad jie galėtų lengviau gauti norimas paslaugas.

Nuo 2013 m. spalio 25 d. galima vykti į ES valstybes, o jose gavusieji reikiamas medicinos paslaugas ir grįžę į Lietuvą galės kreiptis į 5 teritorines ligonių kasas Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje, kad jiems būtų kompensuotos patirtos išlaidos iš PSDF.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujojo prezidento beieškant: ryškėja paprastų žmonių ir elito pasirinkimas (30)

Lietuvos gyventojai prezidento poste šiuo metu norėtų matyti tris vyrus – premjerą Saulių...

Gydytojas žino, ką pakeisti, kad laimingesni būtų tiek medikai, tiek pacientai (94)

Mano Idėja Lietuvai – padaryti taip, kad pacientai , kuriems iš tikrųjų reikia...

Reketininkams pasipriešinęs kaunietis papasakojo, kaip sulaukė keršto ir bėgo iš Lietuvos namuose vyras turėjo pinigų kambarį (158)

Kai dauguma išvykusių iš Lietuvos pradeda pasakoti savo istorijas, dažniausiai sako, kad...

Orai: į šalį užsuks žiema (4)

Pirmomis savaitės dienomis rudeniškus orus keis žiemiški: sparčiai atšals, o lietų keis...

Diatlovo perėjos incidentas: kraują stingdanti mįslinga istorija (111)

1959 metų sausį 23 metų Igoris Diatlovas aštuonių jaunų Sovietų Sąjungos žygeivių grupę...

Sutrypto „Žalgirio“ treneris pratrūko žaibais: reikėtų išvaikyti pusę komandos (18)

Labai abejotina, ar fiasko rudenį patyrusio Vilniaus „Žalgirio“ kapitono tiltelį ateinantį...

Aukso amžius baigiasi: laukia kitokių degalų kainų (186)

Kilus neramumams Saudo Arabijoje – ramybės nėra ir naftos rinkoje. Ekonomistai ir degalų...

Blogiausiai dirbančiu ministru gyventojai išrinko Verygą (251)

Negebėjimas susitvarkyti su Gedimino kalno irimu – tikrai ne vienintelė priežastis, kodėl...

Žadėjo, kad dirbs ūkyje, bet pateko į sekso vergiją: emigrantės pasakoja siaubingus dalykus (134)

Vos baigusios mokyklą jos emigravo, tikėjosi pradėti dirbti ūkyje, tačiau pateko į tikrų...

Pripažino: dėl Gedimino kalno buvo gaištamas laikas (124)

21-as mėnuo – maždaug tiek laiko praėjo nuo tada, kai Gedimino kalnas akis badančiomis...