Dauguma Lietuvos visuomenės pritaria nuolatiniam NATO pajėgų buvimui Lietuvos teritorijoje.
NATO pajėgos Lietuvoje
© A.Pliadžio nuotr.

Tai rodo Krašto apsaugos ministerijos (KAM) užsakymu atliktas visuomenės nuomonės tyrimas.

KAM pranešime rašoma, kad tyrimo duomenimis, didžioji dauguma - 68 proc. Lietuvos gyventojų pritaria nuolatiniam NATO sąjungininkų buvimui Lietuvos teritorijoje.

Absoliuti dauguma – 85 proc. – sutinka, visiškai arba iš dalies, su tuo, kad NATO pajėgumų dislokavimas Baltijos regione padidino Lietuvos saugumą.

Apklausa taip pat patvirtino, kad Lietuvos narystę NATO palankiai vertina didžioji dalis visuomenės – 83 proc. gyventojų. Iš jų labai palankiai narystę vertina beveik 26 proc., palankiai – beveik 57 proc. respondentų.

Palyginti su 2013 metų analogiškos apklausos duomenimis, labai palankiai Lietuvos narystę NATO vertinančių respondentų skaičius šiemet išaugo daugiau nei dvigubai, nuo 12 proc. iki 25,7 proc. Bendras palankiai vertinančių respondentų skaičius palyginti su praėjusiais metais išaugo daugiau nei 12 proc., nuo 70 iki 82,5 proc.

Tyrimo duomenimis, didelį palankumą Lietuvos narystei NATO dažniau išreiškia vyrai, 18–45 metų apklaustieji, aukščiausio išsimokslinimo, didesnių pajamų grupės atstovai.

Apklausos metu taip pat dauguma tyrimo dalyvių, 69 proc., manė, kad agresijos atveju Lietuvą gintų Lietuvos kariuomenė ir NATO sąjungininkai. Beveik 12 proc. teigimu, gintų tik NATO sąjungininkai.
Apie 7 proc. respondentų manė, kad gintų tik Lietuvos kariuomenė. Skeptiškiausiai nusiteikusių ir manančių, kad Lietuva nebūtų ginama, apklaustųjų dalis sudarė apie 8 proc.

Gyventojų nuomonės dėl Lietuvos narystės NATO tyrimą Krašto apsaugos ministerijos užsakymu šių metų birželį atliko bendrovė „Spinter tyrimai“. Apklausoje dalyvavo 18–75 metų amžiaus gyventojai, iš viso 1010 respondentų. Apklausa buvo vykdoma visoje Lietuvos teritorijoje, 65 atrankiniuose taškuose.

Tyrimais buvo siekiama įvertinti nuomonių pokyčius, atsižvelgiant į saugumo situaciją po krizės Ukrainoje.

Reaguojant į pakitusią saugumo situaciją po Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos, Baltijos valstybėse buvo sustiprinta NATO oro policijos misija. JAV pirmoji atsiuntė pastiprinimą ir šalia budėjusių keturių JAV naikintuvų, Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose papildomai dislokavo dar šešis naikintuvus F-15 „Eagle“.

Dabar Baltijos šalių oro erdvę saugo Šiauliuose budi keturi Lenkijos naikintuvai „Mig 29“ ir pastiprinimas iš keturių Jungtinės Karalystės oro pajėgų naikintuvų „Eurofighter Typhoon“. Po keturis naikintuvus į Estiją yra atsiuntusi Danija, į LenkijaPrancūzija.

Nuo šių metų balandžio pabaigos Lietuvoje dislokuota rotuojama JAV pajėgų Europoje 173-iosios oro desantininkų brigados kuopa. Iš viso Baltijos regione ir Lenkijoje šiuo metu apie 600 JAV karių.

Demonstruodami tarpusavio solidarumą ir NATO pasirengimą reaguoti, pastaruoju metu Klaipėdos jūrų uoste nuolat lankos sąjungininkų laivai, priskirti NATO Greitojo reagavimo pajėgų jūriniam junginiui.

Taip pat šiemet Lietuvoje vyko didžiausio nuo jos narystės NATO tarptautinės pratybos „Kardo kirtis“, kurias vienu metu Baltijos valstybėse surengė JAV pajėgų Europoje vadavietė. Pratybose Lietuvoje treniravosi apie 2, 3 tūkst., o visose trijose Baltijos valstybėse – daugiau nei 4 tūkst. sąjungininkių karių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

A. Tapinas. Skudurinio dizainerio šou (855)

Ne vienu savo triukšmą sukėlusiu pasisakymu pagarsėjęs mūsų mados korifėjus Juozas...

Meningokoko nusineštos gyvybės sukrėtė: skiepai nuo kitų metų bus nemokami papildyta (50)

Skiepų kalendoriuje – ilgai laukta naujiena. Tiesioginėje DELFI konferencijoje apsilankęs...

S. Skvernelis: Registrų centro vadovu nebus skiriamas abejotinos reputacijos asmuo (4)

Premjero atstovas sako, kad valstybės valdomo Registrų centro vadovu nebus skiriamas abejotinos...

3 priežastys, kodėl auga kainos (28)

Vienas keisčiausių reiškinių ekonomikoje – permaininga kaip lietuviškas oras infliacija. Dėl...

Po tūkstantinių baudų – įspėjimas NT pardavėjams (11)

Konkurencijos taryba įspėjo nekilnojamojo turto ( NT ) pardavėjus, agentūras, brokerius, kad NT...

Nerimą keliantys pokyčiai Kremliuje: Rusijos elitas ėmė irti (3)

Rusijos elitas – grupė oligarchų ir kitų Rusijos prezidento Vladimiro Putino lojalistų, per...

A. Guoga palieka „Lietuvos rytą“, bet skolintų pinigų grąžinti neprašys (33)

Vilniaus „Lietuvos rytą“ apjuosusi drama pasiekė atomazgą – savo klubo dalį pardavęs...

Antradienis - ta vienintelė ypatinga diena (4)

Antradienį galėsime pasidžiaugti saulėta rudens diena, tačiau jau trečiadienio ankstų rytą...

Perlinės kruopos – pabodęs ir neskanus produktas? Išmėginę šiuos receptus pamėgsite jas iš naujo (1)

Vis ieškome dar neragautų skonių, bandome savo virtuvėje prisijaukinti naujus produktus, tačiau...