aA
Tragiškų 1991-ųjų įvykių byla bus nagrinėjama mažiausiai metus – taip penktadienį nusprendė Vilniaus apygardos teismas, pirmą kartą už akių atvertęs karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui kaltinamų buvusių sovietų Specialiosios paskirties milicijos būrio (OMON) Vilniuje vadovų Boleslovo Makutynovičiaus ir Vladimiro Razvodovo bylą.
Sausio 13-oji
Sausio 13-oji
© Kęstučio Svėrio nuotr.

Baudžiamąją bylą atvertę teisėjai Daiva Pranytė-Zalieckienė, Jurgita Mačionytė ir Stasys Lemežis nutarė, kad procesas turi būti pripažintas prioritetiniu, todėl Nacionalinei teismų administracijai bus pranešta apie posėdžius – taip bus užtikrintas kaltinamųjų advokatų ir prokurorų dalyvavimas posėdžiuose.

Teismas nutarė šią bylą nagrinėti balandžio 3, 11, gegužės 14, 21, 22, birželio 4, 5, rugsėjo 3, 4, 17, 18, spalio 1, 2, 8, 9, lapkričio 5, 6, 19, 20, gruodžio 3, 4, 17, 18 d.

Į pirmąjį posėdį susirinkęs teismas neturėjo gerų žinių proceso dalyviams – neatvyko visi nukentėjusieji, be to, dalies išvis nepavyko surasti. Be to, kol kas neaišku, ar apie posėdį žinojo vienas kaltinamųjų – V. Razvodovas.

Teisėjų kolegija kol kas Sausio 13-osios įvykių bylos nenagrinėjo – būtina gauti duomenų, ar V. Razvodovas žino apie procesą, todėl nutarta pakartotinai kreiptis į Teisingumo ministeriją, kad pasinaudojant teisine sutartimi jam būtų išsiųstas šaukimas. Be to, teismas nutarė kvietimą išsiųsti ir savo iniciatyva.

Tuo metu B. Makutynovičiui šaukimas į teismo posėdį buvo įteiktas, tačiau jis teismo salėje nepasirodė. Abiem kaltinamiesiems atstovauja valstybės paskirti advokatai.

Bylos teisėjai negalėjo nagrinėti ir neatvykus daliai nukentėjusiųjų – procesas draudžia pradėti procesą, jeigu nėra duomenų, ar jiems žinoma apie posėdį.

Tragiškų įvykių byloje nukentėjusiaisiais ir civiliniais ieškovais pripažinti 39 fiziniai asmenys. Tiesa, tik maždaug pusė jų pasirodė teisme. Dalis nukentėjusiųjų kaltinamiesiems yra pareiškė ieškinius dėl neturtinės žalos atlyginimo.

Su bylos medžiaga susipažinę teisėjai prokurorus įpareigojo patikslinti visų nukentėjusiųjų ir liudytojų gyvenamosios vietos adresus. „Byloje pateikti duomenys yra 20 metų senumo ir daugiau“, – sakė teisėjų kolegijos pirmininkė.

Pasak jos, kol kas neaišku, ar kaltinamiesiems buvo įteikti kaltinamieji aktai – juos Lietuvos generalinė prokuratūra buvo prašiusi įteikti savo kolegų iš Rusijos.

Šioje byloje teismas yra nusprendęs, kad procesas gali vykti už akių – pakanka, jog besislapstantiems asmenims kaltinimai rusų kalba išsiųsti Rusijos generalinei prokuratūrai ir pateikti gynėjams.

Pasak teisėjų, Rusija nebendradarbiauja su Lietuva šioje byloje.

Šioje byloje bus nagrinėjami 16 Lietuvos pasienio postų užpuolimo, ginklų grobimo, žmonių sužalojimo bei apšaudymo epizodų.

Pasak šioje byloje valstybinį kaltinimą palaikančio Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroro Alvydo Valiukevičiaus, byloje bus nagrinėjami 1991-ųjų sausį-rugpjūtį įvykdyti nusikaltimai.

„Jie yra kaltinami naudoję prieš atkurtos Lietuvos Respublikos valstybės institucijas smurtą, bauginimo priemones, areštus, laisvės atėmimus, asmens kratas, ką draudžia tiek tarptautinė teisė, tiek Baudžiamasis kodeksas“, – sakė jis.

Prokuroro teigimu, ikiteisminio tyrimo metu Rusijai buvo išsiųsti teisinės pagalbos prašymai, tačiau Lietuvai atsiųstame atsakyme buvo nurodyta, jog procesiniai veiksmai gali būti įvykdyti tik perdavus bylą Rusijos prokuratūrai.

„Kaltinamasis aktas yra įteiktas Lietuvos Respublikos centrinėse sutartyse numatytoms centrinėms susižinojimo įstaigoms užsienio valstybėje, šiuo atveju – Rusijos Generalinei prokuratūrai kaltinimai buvo išsiųsti, jų nuorašai, vertimai į rusų kalbą, taip pat buvo įteikti kaltinamieji aktai kaltinamųjų gynėjams, jų advokatams“, – sakė prokuroras.

A. Valiukevičius pažymėjo, kad griežčiausia bausmė, gresianti kaltinamiesiems, yra įkalinimas iki gyvos galvos.

1991 metų sausį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą, žuvo 14 žmonių, 31 buvo sunkiai sutrikdyta sveikata, daugiau nei 1000 buvo kitaip sužaloti.

Tų pačių metų liepos 31-ąją Medininkų muitinės poste buvo nužudyti septyni policijos ir muitinės pareigūnai, saugoję sovietų tuomet dar nepripažintos Lietuvos valstybės sieną.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kaunietis seną automobilį iškeitė į paspirtukus, bet liko be 800 Eur kompensacijos: lėšos ištirpo per porą dienų (789)

Kaunietis Tomas nusprendė savo seną taršų automobilį iškeisti į du elektrinius paspirtukus ,...

„Bloomberg“: Lukašenka su Erdoganu juokiasi iš ES (69)

Štai ji, didingoji Europos Sąjunga, ekonominės galios atžvilgiu nusileidžianti tik JAV. Štai...

Ekspertai: Lavrinovičių atvejis – netipiškas, tačiau atsakomybė turėtų kristi ne tik ant jų (162)

Lietuvą ir vėl supurtė skandalas, kuris priminė praeityje brolių Darjušo ir Kšyštofo...

Lukašenkos „inauguraciją“ lydi protestai: malšinimui panaudotos vandens patrankos (81)

Baltarusijos teisėsaugos pareigūnai trečiadienį panaudojo vandens patrankas vaikydami žmones,...

Kaip išsirinkti figūros pliusus pabrėžiantį švarką? Stilistė sudarė sąrašą, į ką atkreipti dėmesį

Jei paklaustumėte stilistų, kokia yra pagrindinė veiklios moters garderobo detalė, veikiausiai,...

Jurga Jurkevičienė | D+ nariams

Vyriškumo triumfas rugsėjo vendemijos fone specialiai Delfi Plius iš Romos

Pamenate vieną ekspresyviausių pasaulio kinematografo scenų – rugsėjo vendemiją (vynuogių...

Autsaideriai prieš čempionus: „Dzūkija“ – „Žalgiris“ tiesioginė rungtynių transliacija (31)

Trečiadienį antrame Lietuvos krepšinio lygos (LKL) ture susitinka stipriausia ir silpniausia...

Aktorius Rolandas Kazlas skiriasi su žmona: santuoka truko 18-ka metų (74)

Oficialiai skiriasi aktorius Rolandas Kazlas ir Sigita Kazlienė.

Kelio ženklai, kurių reikšmių nežino daugelis vairuotojų (2)

Dažniausiai matomus kelio ženklus pažįsta ir jų reikšmes žino kone visi vairuotojai. Visgi tie,...

Audra dėl Nausėdienės žodžių: keliais sakiniais užkabino baisiausias Lietuvos žaizdas (376)

Vakar „Lietuvos Davoso“ forume pranešimą skaičiusios Dianos Nausėdienės pasisakymai apie...

|Maža didelių žinių kaina