Susivienijusios Baltarusijos opozicijos nuomone, kitais metais ES ir NATO nare tapsianti Lietuva gali padėti ir Baltarusijai sugrįžti į Europos valstybių šeimą.
"Mums ypač svarbu, kad Lietuva, tam tikra prasme, būtų tas lokomotyvas, kuris stumtų Baltarusijos vagoną į Europą", - antradienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje sakė vienos iš opozicinės koalicijos "5+" narės Jungtinės piliečių partijos lyderis Anatolijus Lebedko.

Pasak A.Lebedko, Lietuva kartu su Lenkija galėtų padėti paneigti Baltarusijos valdžios skleidžiamą propagandą neva šios šalies niekas Europoje nelaukia.

"Tokį stereotipą galima sugriauti aiškiu kreipimusi, jog Baltarusija yra europietiška šalis ir viskas priklauso nuo jos žmonių", - pažymėjo jis.

"Mes esame Europos valstybė ir norime grįžti į šį normalų, europinį vystymosi kelią. Šiandien mes esame vieningi", - teigė spaudos konferencijoje dalyvavęs Baltarusijos socialdemokratinio susivienijimo lyderis buvęs šios šalies Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas Stanislovas Šuškevičius.

"5+" koaliciją sudariusių Jungtinės piliečių partijos, Baltarusijos liaudies fronto, Baltarusijos komunistų partijos, Baltarusijos darbo partijos ir Baltarusijos socialdemokratinio susivienijimo atstovai rengiasi dalyvauti po metų vyksiančiuose šios šalies parlamento rinkimuose.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Baltarusijos liaudies fronto lyderis Vincukas Večorka pažymėjo, jog tapusi ES ir NATO nare Lietuva galėtų pateikti šioms organizacijoms objektyvią informaciją apie situaciją Baltarusijoje prieš rinkimus ir jų metu.

Pasak jo, "šioje situacijoje Baltarusijos opozicija pasisako už tai, jog būtų užmegzti kontaktai regionų lygmenyje, taip pat su vidurinės grandies vadovais, pasiųsti Baltarusijos žmonės į Europos universitetus. Europos Sąjunga turėtų remti nevalstybinę žiniasklaidą, tačiau kalbant apie aukščiausią valdžią, šiandien neturėtų būti jokių iliuzijų - jie nepasiduos jokiems įkalbinėjimams".

S.Šuškevičius pažymėjo, jog su Baltarusijos prezidentu Aleksandru Lukašenka plėtoti tarpvalstybinius santykius yra beviltiška. "Kai aukšti pareigūnai iš kitų šalių nori, platoniška meile remdamiesi, plėtoti kažkokią veiklą su žmogėdra (A.Lukašenka-BNS), tai praktiškai yra beviltiška" - pažymėjo jis.

"Pas mus yra personali valdžia ir viskas priklauso nuo vieno žmogaus, o tas žmogus serga ta valdžia. A.Lukašenka tapo valdovu, kuris dabar transformavosi į mažą dievuką, kuris nebejaučia ribų", - sakė A.Lebedko.

V.Večorka žurnalistams teigė, jo opozicinių jėgų koaliciją šiuo metu remia apie 30 proc. šalies gyventojų, tuo tarpu, dabartinį prezidentą A.Lukašenką remia tik ketvirtadalis rinkėjų.

"Mūsų visuomenė jau nenori stiprios rankos, mes jos jau atsikandome. Visuomenė jau subrendo permainoms, tačiau žmonės dar nesupranta, jog norinčių permainų yra dauguma. Mūsų tikslas yra tai jiems parodyti", - pažymėjo V.Večorka.

Paklausus, kaip praėjusį sekmadienį vykę Rusijos parlamento rinkimai atsilieps Baltarusijos valdymo procesams, V.Večorka pažymėjo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas iš baltarusių perima tam tikrą patirtį.

"Mes pastebime, jog V.Putinas perima tam tikrą baltarusių patirtį, pavyzdžiui, slopindamas žiniasklaidą, kas buvo pradėta daryti atėjus A.Lukašenkai. Rusija bando įvesti valdomą demokratiją, kas įvyko Baltarusiją, bando įvesti "valdžios vertikalę" - šis terminas atsirado pirmiausia pas mus", - sakė jis.

Į koaliciją "5+" susibūrusių opozicinių Baltarusijos partijų lyderiai atvyko į Lietuvą susitikti su Seimo nariais bei dalyvauti Vilniuje rengiamoje diskusijoje apie parlamento vaidmenį.

Paskutinis demokratiškai išrinktas Baltarusijos parlamentas - 13-ojo šaukimo Aukščiausioji Taryba (AT) - prezidento A.Lukašenkos buvo paleistas 1996 metų rudenį po referendumo, išplėtusio prezidento galias.

Tarptautinė bendruomenė nepripažino minėtojo referendumo bei vengia bendradarbiauti su vietoje AT įkurto Nacionalinio susirinkimo atstovais.

Dėl prezidento A.Lukašenkos vykdomų žmogaus teisių ir demokratijos pažeidimų Europos Taryba 1997 metais įšaldė Baltarusijai suteiktą specialaus svečio statusą ir iki šiol jo neatkūrė.

Lietuvos Seime veikia parlamentinė ryšių su Baltarusijos 13-ojo šaukimo Aukščiausiąja Taryba ir demokratinėmis jėgomis grupė, palaikanti ryšius su Baltarusijos opozicijos atstovais. Seime taip pat veikia dialogą su A.Lukašenkos režimu propaguojanti Geros kaimynystės su Baltarusija parlamentinė grupė.

Baltarusijos opozicinio laikraščio "Solidarnost" vyriausiasis redaktorius Aleksandras Starikevičius Vilniuje antradienį vykusioje spaudos konferencijoje teigė norįs, kad Lietuva Baltarusijai taptų savotišku agentu.

"Dabar daugelis Europos politikų tikisi, kad (Baltarusijos prezidento - BNS) Aleksandro Lukašenkos problemą išspręs (Rusijos prezidentas) Vladimiras Putinas. Daug kalbama, kad Kremlius jau ieško, kuo galėtų pakeisti Lukašenką. Tačiau Rusija niekada nevaidino demokratijos eksportuotojos vaidmens, o po Rusijos Valstybės Dūmos rinkimų Rusijos situacija greičiau ėmė artėti prie Baltarusijos scenarijaus", - teigė A.Starikevičius.

Savaitgalį Valstybės Dūmos rinkimus didžiule persvara laimėjo prezidentą V.Putiną remianti partija "Vieningoji Rusija". Į parlamentą taip pat pateko komunistai, ultranacionalistai ir Kremliaus remiami kairieji nacionalistai. Dešiniosios partijos į Valstybės Dūmą nepateko.

Todėl, anot Baltarusijos žurnalisto, "būtų labiau teisinga, jei tarpininko tarp Vakarų ir Baltarusijos vaidmenį atliktų ne Rusija, o Lietuva".

Žurnalistas pasakojo, kad Baltarusijoje vien tik per pastaruosius pusantrų metų valdžia dėl menkų pretekstų uždarė 20 laikraščių. "Oficialiais duomenimis, šalyje yra 1 tūkst. laikraščių, du trečdaliai iš jų yra laisvi. Tačiau iš tikrųjų Baltarusijoje yra kokie 6-7 nepriklausomi leidiniai nacionaliniu mastu", - sakė A.Starikevičius.

Paklaustas apie Lietuvos Prezidentūroje kilusį skandalą, žurnalistas teigė, kad tokia tyrimo tvarka, kokia vyksta Lietuvoje, Baltarusijoje būtų neįmanoma.

"Baltarusijoje, kad ir kokie kaltinimai būtų pateikti prezidentui, būtų neįmanoma, kad parlamentas liktų nepriklausomas, turėtų visiškai kitokią poziciją. Tai, kad vyksta Lietuvoje, yra demokratiška", - savo mintimis pasidalino A.Starikevičius.

Konferencijoje dalyvavęs Baltarusijos Demokratinių profesinių sąjungų Kongreso pirmininkas Aleksandras Jarošukas pasakojo, šiuo metu šalyje veikia tik dvi laisvas profesinės sąjungos, visų kitų vadovybė buvo pakeista A.Lukašenkos žmonėmis.

"Baltarusijoje laisvos tik Žemės ūkio mašinų ir Radioelektronikos profsąjungos. Šių profsąjungų vadovai nuolat sėdi kalėjimuose", - pasakojo A.Jarošukas.

Jis sakė, kad norintis vystyti bendradarbiavimą su kaimyninių valstybių profsąjungomis, taip pat siekti, kad Baltarusijoje galėtų veikti laisvi profesiniai judėjimai.

"Pati Baltarusija, jos profsąjungos yra visiškoje izoliacijoje, čia pažeidinėjamos bet kokios profsąjungų teisės", - teigė A.Jarošukas.

Jungtinių Tautų Tarptautinė darbo organizacija (TDO) lapkričio pabaigoje paskyrė komitetą numanomiems darbo žmonių teisių pažeidimams Baltarusijoje tirti. Baltarusijos profsąjungų lyderiai TDO metinėje konferencijoje birželį pranešė, jog prezidento A.Lukašenkos administracija grasina darbininkų organizacijoms, suima jos aktyvistus.

TDO nuomone, atsižvelgiant į blogą ekonominę situaciją Baltarusijoje ir gyventojų nuskurdimą, "nieko nuostabaus, kad režimas mėgina nuslopinti profsąjungų judėjimo balsą".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dėl dvylikamečio susikibo JAV ir Sovietų Sąjunga: berniukas atsisakė grįžti namo  „tėvas tik prieš mirtį pripažino, kad padarė klaidą“ (7)

Devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje apie Vladimirą Polovčaką skelbė beveik visos...

Švedijos pakilimo istorija: kodėl jiems sekasi (90)

Švedijoje susiformavusiai ekonominei ir socialinei politikai didelės įtakos turėjo šalyje...

Rokiruotė Seime: Pūką keis tikrai spalvinga asmenybė į jo vietą sėstis nenorėtų (749)

Seimui panaikinus seksualiniu priekabiavimu apkaltinto Kęstučio Pūko mandatą į Parlamentą...

Iš kelto Ryga-Stokholmas iškrito lietuvis, jo paieškos bevaisės (42)

Šeštadienį vakare iš „Tallink“ kelto „Isabelle“ iškrito lietuvis. Jo gelbėjimo...

Valančiūnas ar Sabonis: kurio lietuvio savo komandoje labiau norėtų NBA žaidėjai? specialiai DELFI iš Londono (34)

Tik antrąjį sezoną Nacionalinėje krepšinio asociacijoje ( NBA ) rungtyniaujantis Domantas...

Krepšininkas Simas Jasaitis įtariamas smurtu šeimoje, vyras atsidūrė policijoje (684)

Krepšininkas Simas Jasaitis atsidūrė policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje. Garsus...

Gyvenimas pasienyje – jautukai lenkams, mėsa į namus iš lenkiškų parduotuvių (62)

Lietuvos kaime, ypač nederlingose Dzūkijos žemėse, sparčiai populiarėja mėsinių galvijų...

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“ (6)

Eurolygos jaunimo atrankos turnyro finalas: „Lietuvos rytas“ - „Stellazzurra“. Tiesiogiai iš...

Užkalnis: jei susapnavote, kad galite kurti restoraną, nieko nedarykite (61)

Būna tokių sapnų, kurie kankina savo beviltiškumu: pavyzdžiui, eini ilgu ilgu koridoriumi, ir...

Žmonės moka pinigus, kad pamatytu keisčiausius dalykus: nuo dešrelių iki mirties ekspozicijų (2)

Yra daugybė muziejų, kurie yra visiškai įprasti. Dažniausiai juose eksponuojami meno kūriniai,...