Kaip informuoja Užsienio reikalų ministerija (URM), Lietuvos nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose ambasadorius Rytis Paulauskas ir visa pirmininkavimo komanda dalyvavo rengiant 29 plenarinius komiteto posėdžius. Lietuvos pirmininkavimo metu buvo organizuoti Jungtinių Tautų valstybių narių debatai ir apie 150 balsavimų.

Pirmininkaudama JT Pirmajam komitetui Lietuva prisidėjo prie tarptautinės bendruomenės atsakingų pastangų stiprinti tarptautinį saugumą remiant ir palaikant ginklų kontrolės, nusiginklavimo ir neplatinimo sistemą bei toliau plėtojant kontaktus su įvairių regionų saugumo ekspertais.

Šiais metais Pirmasis Komitetas priėmė 61 dokumentą branduolinių ir kitų masinio naikinimo ginklų, įprastinės ginkluotės, kibernetinio saugumo, globalios ir regioninės ginklų kontrolės tematikos klausimais.

Komiteto posėdžiuose valstybės narės kėlė Rusijos agresijos prieš Ukrainą ir su tuo susijusių tarptautinių sutarčių pažeidimų bei karo nusikaltimų klausimus, smerkė Rusiją už pavojingą branduolinę retoriką ir veiksmus: Rusijos branduolinių ginklų dislokavimą Baltarusijoje, sukeltą pavojų Ukrainos branduolinėms jėgainėms, Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties ratifikacijos atšaukimą.

„Jungtinėms Tautoms būtina keistis ir sparčiau reaguoti į laikmečio diktuojamus pokyčius, vis stiprėjančias įtampas pasaulyje. Tačiau ši organizacija išlieka pagrindine platforma kelti Rusijos bei kitų autoritarinių režimų atsakomybę už eižėjantį globalų saugumą. Ir Lietuva tą nuosekliai ir atkakliai darė“, – pažymėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.

Komitete pasmerkimo taip pat sulaukė ir Šiaurės Korėja už branduolinio eskalavimo didinimą regione bei JT Saugumo Tarybos rezoliucijas pažeidžiantys ginkluotės perdavimai tarp Šiaurės Korėjos ir Rusijos.

Po „Hamas“ teroristinio išpuolio prieš Izraelį Pirmojo komiteto diskusijoje vyravo susirūpinimas dėl pablogėjusios situacijos Artimuosiuose Rytuose.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją