aA
Sausio 13-osios bylos įtariamojo Michailo Golovatovo paleidimas kelia vis didesnę įtampą tarp Lietuvos ir Austrijos. Generalinis prokuroras Darius Valys teigia, kad M. Golovatovas bus teisiamas už akių, o prezidentė Dalia Grybauskaitė įpareigojo Užsienio reikalų ministeriją (URM) atšaukti Lietuvos ambasadorių Austrijoje konsultacijoms.
Josefas Sigmundas
Josefas Sigmundas
© DELFI / Audrius Solominas

„Prezidentės nuomone, Austrijos skuba, paleidžiant Sausio 13-osios bylos įtariamąjį - politiškai nepateisinamas veiksmas, kuris kompromituoja Europos šalių bendradarbiavimą teisėsaugos srityje“, - spaudos konferencijoje po susitikimo su URM ir Generalinės prokuratūros atstovais kalbėjo prezidentės patarėja Daiva Ulbinaitė.

D. Grybauskaitė įpareigojo užsienio reikalų bei teisingumo ministrus, šiuo metu viešinčius Briuselyje, apie Austrijos poelgį informuoti ES Bendrųjų reikalų ir teisingumo tarybas.

Anot D. Ulbinaitės, prezidentė taip pat įpareigojo Lietuvos diplomatus įteikti austrams notą dėl M. Golovatovo paleidimo aplinkybių bei atšaukti Lietuvos ambasadorių Vienoje konsultacijoms.

Giedrius Puodžiūnas
Giedrius Puodžiūnas
© URM

URM: tikėtina, kad M. Golovatovo paleidimas yra politizuotas

Užsienio reikalų viceministrė Asta Skaisgirytė Liauškienė žurnalistams teigė, kad Austrijos laikinajam atstovui Lietuvoje bus įteikta nota su prašymu paaiškinti „tokio skuboto atsakingų institucijų sprendimo motyvus ir aplinkybes“.

Ji taip pat patvirtino, kad Lietuvos ambasadorius Vienoje artimiausiu metu bus atšauktas konsultacijoms.

„Tikimės iš Austrijos solidarumo. Pirmiausiai – solidarumo. Ir tų pačių Europos Sąjungos vertybių pripažinimo“, - kalbėjo A. Skaisgirytė Liauškienė.

Pasak jos, „neatmestina“, kad M. Golovatovo paleidimas turėjo politinių motyvų.

D. Valys: M. Golovatovas veikiausiai bus teisiamas jam nedalyvaujant

Andrius Nevera, Darius Valys, Dalia Grybauskaitė
Andrius Nevera, Darius Valys, Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Audrius Solominas

Generalinis prokuroras D. Valys neslėpė nuostabos bei sutrikimo dėl tokio posūkio sausio 13-osios byloje.

„Šiandieną pasirašiau kreipimąsi į Austrijos teisingumo ministrą, klausdamas, kokių duomenų trūko sprendžiant M. Golovatovo laikino sulaikymo pratęsimo klausimą. Taip pat paklausiau, kodėl nesikreipta papildomų duomenų į Generalinę prokuratūrą, kokiomis normomis vadovaujantis priimtas sprendimas paleisti M. Golovatovą ir kas tokį sprendimą priėmė“, - kalbėjo Generalinės prokuratūros vadovas.

Pasak jo, prokurorai darė viską, kad austrų institucijos turėtų visą reikalingą informaciją dėl M. Golovatovo sulaikymo. Tuo tarpu Austrijos pareigūnai esą sprendimą priėmė nesuvokiamai skubotai.

„Išlaikėme visas normas, numatytas tarptautinėse sutartyse dėl ekstradicijos. (...) Manau, kad austrai turėjo spręsti ekstradicijos klausimą. Apie (teisės – DELFI) pažeidimus gal kiek anksti kalbėti, norėtųsi sulaukti atsakymo į šiandien mano pateiktą raštą, - kalbėjo D. Valys. –

Prokuroras pateikė visą M. Golovatovo sulaikymo chronologiją. Esą austrai pirmiausiai paprašė Europos arešto orderio vertimo į vokiečių kalbą, penktadienį pareikalavo „sukonkretinti įtarimo turinį“. „Taip buvo ir padaryta“, - sakė D. Valys, pabrėždamas, kad austrai visus prašytus dokumentus turėjo penktadienį, iki 16 val. Lietuvos laiku.

D. Valys taip pat atskleidė, kuo kaltinamas M. Golovatovas. Europos arešto orderyje jam pateikiami kaltinimai padarius nusikaltimus žmogiškumui. Generalinis prokuroras neslėpė, kad įtariamąjį veikiausiai teks teisti už akių.

„Kaip ir dėl visų kitų likusių įtariamųjų, yra galimybė (...) organizuoti teisminį nagrinėjimą kaltinamiesiems nedalyvaujant. Būtent į tokį procesą, manau, ir orientuojamės“, - sakė D. Valys.

Paklaustas, ar austrų elgesys vertintinas kaip tarptautinės teisės pažeidimas, jis pirmiausiai akcentavo stebėtiną skubą paleisti M. Golovatovą gerokai lenkiant net minimalius sulaikymo terminus.

„Manau, kad sprendimas buvo priimtas pernelyg greitai. Manau, kad bent jau 48 valandas tikrai galėjo jie laikyti įtariamąjį. O tarptautinės sutartys leidžia tai daryti ir ilgiau – iki 18 parų ar netgi iki 40”, - sakė D. Valys.

Anot jo, M. Golovatovas buvo sulaikytas Vienos policijoje, vėliau – nuvežtas į vietos kalėjimą. Iš ten jis ir buvo paleistas nepraėjus nė 48 valandoms nuo sulaikymo.

Pagal Lietuvoje išduotą Europos arešto orderį M. Golovatovas Austrijos sostinėje Vienoje buvo sulaikytas ketvirtadienį. Apie jo sulaikymą, neatskleisdama įtariamojo pavardės, penktadienį pranešė Generalinė prokuratūra.

Tačiau džiugios žinios dėl Sausio 13-osios bylos tyrimo netruko virsti šoku. Šeštadienį Rusijos žiniasklaida jau trimitavo apie įtariamojo paleidimą. Vos apie parą sulaikytas išbuvęs M. Golovatovas savaitgalį ilsėjosi Maskvoje ir dalijo interviu apie neva niekuo nepagrįstą jo sulaikymą.

Dėl M.Golovatovo paleidimo Austrijai įteikta nota

Dėl sprendimo skubiai paleisti Sausio 13-osios bylos įtariamąjį buvusį KGB karininką Michailą Golovatovą Austrijos laikinajam patikėtiniui Josefui Sigmundui pirmadienį Vilniuje įteikta nota.

Į Užsienio reikalų ministeriją iškviestas Austrijos ambasados atstovas tikino, kad sprendimas paleisti įtariamąjį nebuvo politinis.

"Be abejo, tai nebuvo politinis sprendimas, tai buvo tik teisinis sprendimas", - žurnalistams sakė J.Sigmundas.

Diplomatui buvo įteikta ne tik nota, bet ir knyga apie Sausio 13-ąją "Lithuania. 1991.01.13".

J.Sigmundas sakė neturįs jokios papildomos informacijos ir žinantis tik tai, kad paskelbta Lietuvos ir Austrijos žiniasklaidoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vytautė Merkytė | D+

Pragaras po vandeniu, kurio nesuvaldė Putinas: tyrimas parodė, kokios buvo paskutinės „Kursk“ jūreivių gyvenimo minutės (1)

2000 m. rugpjūčio 12 d. 11 val. 20 min. vietos laiku Barenco jūrą sudrebino du tokie galingi...

Net neprasidėjusi kelionė į Egiptą sukėlė poilsiautojų pyktį: tai – pasityčiojimas (80)

Dar net neprasidėjusi poilsinė kelionė į saulėtąjį Egiptą kaip reikiant sukėlė...

Po visą Lietuvą sukrėtusios istorijos – skandalingos prokurorų išvados (117)

Jeigu jau sakai, kad patyrei seksualinę prievartą, tai būk malonus ir ant padėklo pateik...

Už pasodintą medį panevėžiečiui skirta solidi bauda: vyras nesiruošia nei pinigų mokėti, nei medžio išrauti (330)

Prieš du dešimtmečius nelegaliai Panevėžyje pastatęs šuns pakelta koja medinę skulptūrą ir...

Čempionų lyga: „Real“ atliko juodą darbą, „Man City“ atsipirko trumpu išgąsčiu (7)

Dėl UEFA Čempionų lygos trofėjaus toliau kausis dvi Anglijos bei po vieną Prancūzijos ir...

Toma Miknevičienė | D+

Gimdymas vyro akimis: buvo vienas momentas, kuris gal ne kiekvienam būtų patikęs

Dalyvauti vyrui gimdyme ar ne? Kokios pasekmės gali užgriūti? Gal pamatęs, kaip jo moteris...

Mano vyras turi meilužę: skirtis ar atleisti? (279)

Neištikimybė yra ne tik vienas sunkiausių iššūkių santykiuose, bet ir vienas dažniausių. Ką...

Sinoptikai turi gerų žinių: jau netrukus vėl lepinsimės 18 laipsnių šiluma (5)

Ketvirtadienio naktį Lietuvoje darbavosi žemo atmosferos slėgio sūkurys. Jis pašykštėjo...

Į ankstyvas išgertuves socialiniame būste policijos niekas neįleido: teko išsikviesti merę (104)

Antradienį nuo ryto vykstančių išgertuvių kaimynystėje esančiame socialiniame būste...

Liūdesys Bolonijoje: „šešiaženkliame“ mūšyje kelialapį į finalą ir Eurolygą nugvelbė rusai (15)

Kazanės UNIKS – Europos taurės turnyro finale ir kito sezono Eurolygoje. Lemiamose rungtynėse...