„Manau, kad daugelis esat atsidūrę tokioje situacijoje, kai važiuodami automobiliu pamatot kelio ženklą su nuoroda į kokią nors lankytiną vietą. Ten jau esate buvę, bet nusprendžiate išsukti iš kelio ir pažiūrėti dar kartą. Nuvažiavę į vietą žiūrinėjat per automobilio langus ir svarstot ką daryti – ar išlipti ir ilgiau pabūti, ar apsisukti ir važiuoti lauk. Sakyčiau, kad taip galėtume apibūdinti dabartinę COVID-19 situaciją Lietuvoje“, – feisbuke rašė M. Stankūnas.

Jis priminė, kad prieš savaitę dalinosi prognoze dėl Lietuvos sugrįžimo į „juodąją zoną“.

„O šeštadienį ryte mes apie tai sužinojome ir jau penkta diena mes ten „sukinėjamės“. Šiuo metu pagrindinis zonas apibūdinantis rodiklis siekia 528,6 naujų atvejų sk. 100 000 gyv. per 14 d. Įvertinus, kad mes čia jau penkios dienos, tai šis skaičius nėra didelis.

Akylesni pastebi, kad nors mes kiekvieną dieną girdime apie didėjančius skaičius, tačiau jie didėja lėtai. Gerokai lėčiau nei „antrosios bangos“ metu“, – rašė M. Stankūnas.

Palygino su antrąja banga

Ekspertas skaitytojams siūlo pažiūrėti į pridėtą grafiką.

M. Stankūno grafikas

„Paėmiau paskutines 32 dienas (t.y. nuo 2021 m. kovo 21 d. iki balandžio 21 d.). Šio laikotarpio pradžioje (kovo 21 d.) 7 dienų naujų COVID-19 atvejų vidurkis buvo 527,3. Suradau panašų rodiklį „antrosios bangos“ metu. Taigi 2020 m. spalio 26 d. jis siekė 520,3 atvejus. Po tokio paties laikotarpio (t.y. 32 d.) jis „antrosios bangos“ metu, t.y. lapkričio 26 d. užaugo iki 1953,9 atvejo. Po tokio paties laikotarpio „trečiosios bangos“ metu, t.y. dabar jis yra 1060,9,. T.y. beveik per pus mažesnis“, – rašė M. Stankūnas.

Ekspertas pasidalino mintimis, kokie galėtų būti to paaiškinimai:

„-Oras? Gal šiek tiek, bet tikrai ne pagrindinis veiksnys. Nes ir mokslas dėl oro poveikio nesutaria ir aplamai pas mus to gero oro tiek ir tebuvo.

Sumažėjęs židinių skaičius sveikatos priežiūros įstaigose? Taip, nes tikrai atvejų ligoninėse yra fiksuojama gerokai mažiau. Tai neabejotinai svarbus veiksnys.

- Išaugęs testavimas? Manau, kad tikrai prisideda. Nes testavimo apimtys šiuo metu yra rekordinės. Daugiau užsikrėtimo atvejų nustatome, juos izoliuojame ir taip sumažiname tolimesnį viruso plitimą.

- Vakcinacija? Dalinai taip. Tačiau didesnio populiacinio efekto reikėtų dar palaukti.

- Karantinas? Manau, kad vis dar jis veikia. Tačiau dabartinėje statistikoje mes nematome šią savaitę pradėtų taikyti atlaisvinimų. Jų poveikis atsispindės tik po savaitės skelbiamoje statistikoje.“

Pasak jo, kitos savaitės pradžioje tikriausiai teks rengti išsamią COVID-19 epidemiologinės situacijos apžvalgą.

„Tada apžvelgsiu plačiau ir išsamiau. Šiuo postu norėjau parodyti, kad kol kas pas mus visai neblogai. Labai noriu tikėtis, kad užsikrėtimų kreivė „nešaus į viršų“ ir mes taip trypčiodami sulauksime, kol vakcinacija mus „išspirs lauk“ iš tos juodosios zonos“, – rašė M. Stankūnas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (172)