aA
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šiandien paviešintose išvadose remiasi savo pačios ikiteisminio tyrimo metu Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) teikta išvada. Natūralu, vykdant kitą tyrimą VRK negali paneigti savo rengtos ankstesnės išvados ir pateikti kitokio – sau prieštaraujančio vertinimo. Tai reikštų ikiteisminio tyrimo klaidinimą, įrodymų keitimą ir ekspertinės įstaigos nekompetenciją.
© DELFI / Karolina Pansevič

Darbo grupei šįkart nepakako duomenų, kad „Laisvės studijų centro“ organizuotos pilietiškumo pamokos būtų priskirtos liberalų veiklai, tačiau pakako įžūlumo šiandien paviešintas išvadas atbuline data sujungti su spalio mėnesį VRK konstatuotu šiurkščiu pažeidimu ir automatiškai vertinti tapačiai.

„Tokia institucija kaip VRK turi būti profesionali – ieškoti įrodymų, argumentų, faktų. Tačiau lietuviškoji VRK visus surinktus duomenis, žmonių liudijimus, partijos atsakymus pritempia kaip kaltinančias aplinkybes ir vertina jas kryptingai neigiamai. Šiandien pateikta išvada yra tendencingai kaltinamojo pobūdžio, kad VRK pagrįstų partijos neva nusikalstamą veiklą ir pačios VRK jau anksčiau pateiktą išvadą ikiteisminiame tyrime. Mes nesuprantame šiandien pateiktos išvados sprendimų turinio, pažeidimai nebuvo kvalifikuoti, tačiau yra inkorporuoti į ankstesnius VRK sprendimus“, - sako Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas.

E. Gentvilui nusistebėjus, kad nėra nurodytas pažeidimo sunkumas, jo buvo paklausta, ar jis nori, kad pilietiškumo pamokos būtų įvertintos kaip šiurkštus pažeidimas. Išklausius visų pasisakymų VRK pirmininkė L. Matjošaitytė pasiūlė padaryti 10 min. pertrauką – tiek laiko užteko VRK, kad 5 mėnesius rengtą darbo grupės išvadą papildytų dar vienu straipsniu apie šiurkštų pažeidimą.

VRK surinkta informacija, teiginiai iš institucijų ir asmenų, kurie buvo susiję su renginiais, Liberalų sąjūdžio atsakymai VRK yra akivaizdžiai paneigti, nors vien dalyvavimas renginyje ar jo moderavimas nereiškia automatinio bendrumo su partija. Pagrindiniai pilietiškumo pamokų lektoriai ir pranešėjai buvo nepartiniai žmonės, pavyzdžiui – viena iš svarbiausių lektorių – liberali ekonomistė, dalyvavusi politinėje veikloje su kita partija, taip pat – konservatorių kandidatas į švietimo ministrus, o vienas iš privataus verslo atstovų renginyje sutiko dalyvauti tik užtikrinus, kad nebus jokios politinės agitacijos.

„Mūsų siekis skaidrinti ir viešinti savo veiklą yra panaudojamas prieš mus pačius. Viešai prieinamą informaciją VRK rinko būtent iš liberalų internetinio puslapio ir tyrime jau naudojo kaip įrodymus, nors išvados grindžiamos tokiais terminais kaip „darytina prielaida“, „galimai“, „turėjo dalyvauti“, „teigimu“, „darbo grupės nuomone“. Ar prielaidų darymas yra objektyvus išvadų pagrindimas, ar faktai? Tokie VRK sprendimai yra keisti. Nagrinėsimės juos detaliau, konsultuosimės su teisininkais ir spręsime dėl tolimesnių veiksmų“, - komentuoja E. Gentvilas.

Darbo grupės išvadoje taip pat kalbama apie „Taikomosios politikos institutą“, nors jis nebuvo šio tyrimo objektu. Taip VRK bando šį ir ankstesnį tyrimus susieti neatskiriamai – išvadoje teigiama, kad atsakomybė partijai už pažeidimą jau yra pritaikyta spalio mėn. sprendimu atimti dotaciją partijai.
Tokiu savo šiandienos sprendimu VRK pripažįsta, kad praėjusiame tyrime pateikdama išvadą VRK skubėjo ir neištyrė visų aplinkybių ir pradėjo tyrimą antrą kartą, o jo rezultatus susiejo su pirmuoju tyrimu. VRK sudaro sau galimybes papildyti tyrimą, kai tyrimas jau baigtas ir dėl jo priimtas sprendimas, sukeltos teisinės ir finansinės pasekmės. Nors visi aspektai turėjo būti tiriami kartu, tačiau tokiu atveju VRK nebūtų spėjusi liberalams atimti asignavimų dalies.

Tai patvirtina, kad su 2016 metų Seimo rinkimų kampanija susiję procesai buvo suskaidyti. STT naujas užduotis VRK pateikė dar praėjusių metų spalio mėn. likus dienai iki darbo grupei pateikiant pirmąją išvadą dėl liberalų mokymų. VRK dabar tirtą pilietiškumo pamokų epizodą žinojo jau anksčiau – svarstydama rudens dotacijos atėmimą.

Liberalai tai vertina kaip dvigubą persekiojimą, akivaizdų veikimą vienos partijos atžvilgiu ir sąmoningą siekį eliminuoti vieną partiją iš Lietuvos politinės arenos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasakoja apie slaptus bandymus su žmonėmis Rusijoje: instinktyviai dar mėginau įkvėpti (24)

Nepriklausomu informacijos kanalu „Proekt“, prie kurio darbuojasi tiriamąjį darbą dirbantys...

Bene keisčiausiame mieste pasaulyje savaitgalis kainuoja tūkstančius (9)

Bemaž pusė tūkstančio už viešbučio kambarį, šimtai už įėjimą į pramogų parką, o jame...

Pirmąją popiežiaus Pranciškaus vizito dieną – netikėtas gestas ir gausios pagyros Lietuvai (1473)

Šeštadienio vakarą baigiasi pirmoji popiežiaus Pranciškaus diena Lietuvoje. Ko gero, svarbiausiu...

Telefonai kaista: skelbiama apie didžiulį emigrantų susidomėjimą grįžti į Lietuvą (426)

Teigiama, kad tarp Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenančių lietuvių susidomėjimas grįžimu į...

Orai: bus šalta ir lis

Virš Skandinavijos besisukantis galingas žemo slėgio sūkurys į šalį atnešė rudenišką orą....

Nosį pasaulio čempionui sukruvinęs rusas turėjo brangiai sumokėti (11)

Anthony Joshua apgynė savo titulus, svarbiausioje bokso sunkiasvorių dvikovoje nokautavęs...

Kaune piligrimai popiežiaus lauks per naktį – vieni melsis iki ryto, kiti nakvos tiesiog prie scenos (25)

Į Lietuvą atvykęs ir Vilniaus mieste su geros valios žmonėmis susitikęs popiežius Pranciškus...

Darbuotojai pasipiktinę – atlyginimai vėluoja po pusmetį (85)

Pledus, baldinius ir kitokius audinius gaminančios bendrovės „Lanalita“ gamybinio padalinio...

Tokių Prezidento rinkimų Lietuva seniai nematė: Pakso referendumas dėl lito ir kiti nežinomieji (748)

Likus mažiau nei metams iki prezidento rinkimų, prie starto linijos rikiuojasi kandidatai. Nors per...

Ypatingą vaidmenį popiežiaus vizito metu atlikęs 14-metis: iš pradžių tuo nepatikėjau (258)

Nors popiežius Pranciškus jau išvyko nakčiai į Apaštališkąją nunciatūrą, tūkstančiai...