Liberalų frakcija Seime ketina balsuoti prieš Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderio Algirdo Brazausko kandidatūrą į premjerus. Pirmadienį A.Brazauskui, susitikus su Liberalų frakcijos Seime atstovais, tarp jų ir su buvusiu premjeru Rolandu Paksu, teko išgirsti aštrių klausimų.
Algirdas Brazauskas
Pirmadienį šalies prezidentas Valdas Adamkus pateikė A.Brazausko kandidatūrą neeiliniame Seimo posėdyje, o jau antradienį ketinama surengti balsavimą dėl pritarimo kandidatui.

Liberalas Romanas Sedlickas pareiškė, jog Vakarų spaudoje A.Brazauskas vertinamas vienareikšmiškai - kaip buvęs kompartijos lyderis.

1977-1988 metais A.Brazauskas buvo Lietuvos komunistų partijos (LKP) Centro komiteto (CK) pramonės ir ekonomikos reikalų sekretoriumi, 1988 tapo LKP CK pirmuoju sekretoriumi. Jam vadovaujant, Lietuvos kompartija atsiskyrė nuo SSRS kompartijos ir 1990 buvo reformuota į Lietuvos demokratinę darbo partiją (LDDP).

Pasak R.Sedlicko, savo nesenos viešnagės Briuselyje metu jis girdėjo vieną klausimą: "Ar buvusieji grįžta?". Jis išsakė abejonių, ar A.Brazausko sugrįžimas į Vyriausybę nepakenks Lietuvos įvaizdžiui ir galimybėms įstoti į NATO.

"Pasirodo, mėginsime stoti į NATO su buvusiu komunistų partijos lyderiu", - sakė liberalas. "Ir įstosime", - replikavo A.Brazauskas. "O, jeigu ne? Kodėl jums nepasiaukoti ir neatsiimti savo kandidatūros?", - siūlė liberalas.

LSDP lyderis atsakė, jog tokios kalbos būtų labiau tikusios prieš prezidento rinkimus 1992 metais, bet ne dabar. "Nė vienoje šalyje taip negirdėjau apie mane kalbant kaip Lietuvoje. Vienas dalykas - gyventi su stereotipais, o kitas dalykas -matyti permainas. Jūs man atleiskite, bet aš netikiu, kad taip kalba Briuselis", - sakė kandidatas į premjerus.

Vėliau A.Brazauskas teigė suprantąs, jog jo praeitis gali būti ne visiems priimtina, tačiau pažymėjo, jog sugrįžo į politiką dėl to, jog negalėjo "ramiai stebėti iš šono ir vien tik kritikuoti nebūtų sąžininga". "Jeigu nesugebėsiu, ateisiu ir pasakysiu pirmas: aš nesugebėjau, skirkite kitą žmogų", - teigė LSDP lyderis.

Liberalų frakcijoje A.Brazauskas teigė, jog patvirtintas premjeru, pirmiausia sieks suformuoti "maksimaliai kvalifikuotą valstybės valdymo aparatą", sumažinti politinio pasitikėjimo pareigybių, įvertinti, kokia yra reali valstybės ekonominė padėtis, įsipareigojimus prisiimtus derybose su Europos Sąjunga (ES) bei kuo skubiau pateikti Seimui įstatymų projektus, reikalingus integracijai į ES.

Liberalai taip pat klausė, ar socialdemokratai yra davę įsipareigojimus remti Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) lyderį, Seimo pirmininką Artūrą Paulauską 2002 metų pabaigoje įvyksiančiuose prezidento rinkimuose.

"Mes visiškai šita tema nekalbėjome su socialliberalais. Ir jie šito klausimo taip pat nekėlė", - tikino liberalus LSDP lyderis. Vertindamas padėtį šalyje, A.Brazauskas nuolatos lygino Lietuvą su kitomis dviem Baltijos valstybėmis.

"Kodėl profesoriaus atlyginimas Estijoje yra lygus 4 tūkst. litų, o Lietuvoje - tik 1,4 tūkst. litų?", - retoriškai klausė A.Brazauskas. "Todėl, kad Estijoje liberalai anksčiau atėjo į valdžią", - replikavo liberalas Gintautas Babravičius.

Liberalai teiravosi, ar naujoji Vyriausybė vykdys pradėtas ar parengta reformas pensijų, mokesčių ir kitose srityse. A.Brazauskas teigė, jog reformos bus vykdomos, "jeigu turės realų pagrindą".

Jis atmetė liberalų nuogąstavimus dėl socialdemokratų ketinimo įvesti progresyvinius mokesčius, motyvuodamas tuo, jog tokie mokesčiai egzistuoja ir Vakarų valstybėse.

LSDP lyderio atsakymai į liberalų užduotus klausimus skyrėsi nuo panašių klausimų, kuriuos jam uždavė prieš tai vykusiame susitikime socialliberalai.

Į socialliberalų klausimą, kaip ketina panaikinti šiuo metu neigiamą prekybos žemės ūkio produktais balansą, A.Brazauskas teigė, jog reikėtų imtis "importo ribojimo".

Tuo tarpu į liberalų nuogąstavimus, ar protekcionistinės priemonės nepakenks integracijai į ES, jis sakė: "jeigu nesiderins su integracija į ES, mes to nedarysime". Liberalai po susitikimo su A.Brazausku apsisprendė nepalaikyti jo kandidatūros.

Frakcijos seniūnė Dalia Kutratė-Giedraitienė BNS sakė, jog konkretumo trūkumas kandidato į premjerus atsakymuose rodo, kad jo vadovaujama Vyriausybė nebūtų pasiruošusi įgyvendinti ryžtingas reformas.

Buvę liberalų partneriai socialliberalai po susitikimo su A.Brazausku nebalsavo, ar pritarti jo kandidatūrai, tačiau nusprendė, jog balsavimas turi būti atviras.

"Frakcijos posėdyje dalyvavusių buvo paklausta, ar iš esančių kas nors nepalaikys A.Brazausko. Tokių neatsirado", - BNS sakė Naujosios sąjungos (NS, socialliberalų) frakcijos Informacijos centro vadovas Vytautas Kvietkauskas.

Tačiau jis pažymėjo, jog frakcijos posėdyje dalyvavo ne visi jos nariai, tarp jų nebuvo ir kelių abejojančių parlamentarų. Praėjusią savaitę narystę frakcijoje sustabdė trys jos nariai - Nijolė Steiblienė, Jonas Čiulevičius ir Aleksandras Poplavskis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nepakeliamus skausmus lietuvė išsigydė be vaistų ir operacijų: dėl mitybos išvaizda pasikeitė neatpažįstamai (108)

Rita Miškel prieš 13 metų išvyko gyventi į Airiją. Ten ji atrado ne tik naują gyvenimą, bet ir...

Politikai to bijo kaip velnias kryžiaus, tačiau neišvengs (174)

Tarp 30 geriausių idėjų Lietuvai atsidūrė siūlymas, apie kurį dalis politikų bijo net...

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man (78)

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

Mokestis už Vasario 16-osios akto pamatymą papiktino Liudą Mažylį: tai nesąžininga (164)

Berlyne Vasario 16 -osios akto originalą atradęs, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto...

Jasikevičius po pergalės: nors visiškai niekas nesisekė, rungtynėmis esame patenkinti (20)

Kauno „Žalgiris“ (23/3) po skaudžios nesėkmės Eurolygoje reabilitavosi „Betsafe-LKL“...

7 privalumai būti meiluže (27)

Meilužių iliuzijos: ką sau sako „antros“ vedusių vyrų moterys . Taip vadinosi anas...

Mokslininkai išsiaiškino, kokią įtaką santykiams daro filmų suaugusiems žiūrėjimas (6)

XXI amžiuje pornografija yra įgavusi pačias įvairiausias formas – tai filmai, vaizdo įrašai,...

Egidijus Dragūnas: gimiau kovingais laikais, tad bušido – visada prie širdies (4)

„Bushido & KOK World GP 2018“ kovose „Siemens“ arenoje trumpam pasirodė ir Egidijus...

Ieškantiems būdų padidinti erdvę: tobulos idėjos mažai svetainei

Tos siaubingos mažos svetainės niekada niekam nepatiko ir nuolat kėlė klausimą, kaip galima...

Kaip tarpukario Lietuvoje politika sukėlė žąsų krizę (6)

Tarpukariu, kai eksportas į Rusiją dar neegzistavo, produktai keliavo į Vokietiją. Ypač žąsys...