aA
Lenkijos piliečio peticiją dėl Švietimo įstatymo pataisų išnagrinėjusi Europos Komisija pareiškė neįžvelgianti Europos Sąjungos (ES) pažeidimų ir nurodė negalinti nagrinėti keliamų klausimų dėl tautinių mažumų.
Lenkijos piliečio peticiją dėl švietimo Lietuvoje išnagrinėjusi Europos Komisija pažeidimų neįžvelgė
© DELFI / Audrius Solominas

Tokį Europos Komisijos atsakymą gavo Europos Parlamento peticijų komitetas, šią savaitę turėjęs svarstyti šį klausimą, bet jį atidėjęs. Panašų atsakymą Europos Komisija, kuri yra vykdomoji ES institucija, buvo pateikusi ir šį pavasarį.

Peticijos autorius Tomaszas Snarskis teigė, kad dėl Lietuvos švietimo įstatymo pakeitimų lenkų tautinei mažumai priklausantys Lietuvos piliečiai atsiduria nepalankioje padėtyje, taip pat priminė iki šiol nepatenkintus lenkų prašymus vietovardžius ir gatvių pavadinimus bei pavardes dokumentuose rašyti lenkiškai.

Tačiau Europos Komisija pareiškė, kad šie klausimai yra kiekvienos valstybės atskiras reikalas.

"Neatrodo, kad klausimas, kurį peticijos pateikėjas aptaria, yra susijęs su Europos Sąjungos teisės įgyvendinimu. Todėl Europos Komisija negali toliau nagrinėti peticijoje iškeltų klausimų", - rašoma peržiūrėtame Komisijos atsakyme, kurį komitetas nurodo gavęs spalio pabaigoje.

Europos Komisija pabrėžė, kad ji neturi bendrųjų įgaliojimų mažumų atžvilgiu ir negali kištis į valstybių narių veiksmus pagrindinių teisių srityje, išskyrus atvejus, kai klausimas susijęs su ES teise.

Komisijos teigimu, nacionalinės nuostatos dėl švietimo programos ir tautinių mažumų kalbinių teisių, nepatenka į vadinamosios rasių lygybės direktyvos taikymo sritį.

Europos Komisija paaiškinime priminė ir ES Teisingumo Teismo sprendimą, kad "teisės vartoti savo vardą mažumos kalba nebuvimas negali trukdyti ES piliečiui naudotis judėjimo teisėmis".

Europos Parlamento Peticijų komitetas kelių lenkų peticijas dėl Švietimo įstatymo pradėjo nagrinėti šiemet balandį. Tikėtasi, kad remiantis Komisijos atsakymu ši byla bus baigta šią savaitę, tačiau posėdyje svarstymas buvo atidėtas.

Pagal priimtas Švietimo įstatymo pataisas, tautinių mažumų mokyklose Lietuvos istorija ir Lietuvos geografija turi būti dėstoma lietuvių kalba. Iki tol visos pamokos, išskyrus lietuvių kalbos, galėdavo vykti tautinės mažumos kalba. Pagal įstatymą, taip pat ketinama ateityje suvienodinti lietuvių kalbos egzaminą etniniams lietuviams ir tautinėms mažumoms, tačiau numatomas pereinamasis laikotarpis jį vertinant.

Lietuva yra vienintelė valstybė už Lenkijos ribų, kur lenkiškai galima įgyti išsilavinimą nuo darželio iki aukštosios mokyklos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Uždaryti kartu jau beveik metus: nepagražintas gyvenimas migrantų stovykloje – pilnas kontrastų

Devintą, dešimtą mėnesį, o kai kas net ir jau beveik metus leidžia laiką uždaryti migrantų...

Daugėja skandalingų spėlionių apie Putino ligas: profesorius atkreipia dėmesį į drastiškus pokyčius (4)

Viešojoje erdvėje pasirodo vis daugiau pranešimų ir svarstymų apie Rusijos prezidento...

Po skandalingo rusų diplomato pareiškimo – pirmoji reakcija iš Kremliaus

Rusijos nuolatinės atstovybės prie Jungtinių Tautų Ženevoje diplomatas Borisas Bondarevas,...

Tarp NATO šalių – naujas konfliktas Erdoganas: Graikijos premjeras man nebeegzistuoja (2)

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas pirmadienį pareiškė, kad Graikijos ministras...

Budbergytė apie elektros tiekėjų pasirinkimą: žmogui net su aukštuoju išsilavinimu per sudėtinga (2)

Tūkstančiai Lietuvos gyventojų vaikšto susiėmę už galvos, nes svarsto, ką gi daryti su...

Karas Ukrainoje. Ukraina apie reikšmingus pokyčius: mūsų priešai dėl to labai liūdi ministro patarėjas: pagrindinis tikslas Mariupolyje – pasiektas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naktį į antradienį pareiškė, kad Rusija vykdo...

Po įstatymo pakeitimo – prieštaringos nuotaikos: Širinskienė priminė kardinolo žodžius Armonaitė: tai pergalė prieš davatkiškus absurdus Lietuvoje

Seimas antradienį priėmė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pataisas, kuriomis atsisakė amžino...

Odesos uostą toliau blokuoja Rusijos pajėgos: sulaukė britų atsako (4)

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako buriantis šalių koaliciją...

Po pauzės – naujas Ingeborgos Dapkūnaitės interviu apie karą, kolegas Rusijoje ir ar ten grįš: man nesvarbu, kur mane palaidos (2)

Dalyvaudama „ YouTube “ transliuojamoje internetinėje laidoje „Radio Dolin“, aktorė...

Nevilties šauksmas: kovą serbui pasiūlęs Berankis septintą kartą įstrigo „Roland Garros“ starte

Ričardui Berankiui nepavyks pakartoti pernykštės sėkmės Paryžiuje. Geriausias Lietuvos...