aA
Būrys Lenkijos intelektualų viešu laišku kreipėsi į savo valstybės valdžią su prašymu skubiai reaguoti į „lenkų ir lietuvių santykių regresą“ bei imtis dvišalių santykių taisymo.
Radoslawas Sikorskis
Radoslawas Sikorskis
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)

„Ieškodami taip susiklosčiusios situacijos priežasčių, kreipiamės ir į konstitucinius Lenkijos Respublikos valdžios organus, visų pirma - į užsienio reikalų ministrą, poną Radoslawą Sikorskį, ir prašome pradėti veiksmingą tarpusavio dialogą, paremtą supratimo ir pagarbos dvasia, pagrįstą ilgaamže abiejų šalių bendradarbiavimo ir raidos tradicija“, - rašoma 22 žinomų Lenkijos intelektualų, daugiausiai – teisės specialistų, pasirašytame kreipimesi į Lenkijos valdžią.

Savo kreipimesi Varšuvos, Krokuvos bei kitų Lenkijos miestų aukštosiose mokyklose dirbantys specialistai akcentuoja, kad geresnių Lietuvos ir Lenkijos santykių link žengti reikėtų vadovaujantis abiejų tautų bendra istorija, bendrais darbais. Sykiu pabrėžiama ir tai, kad tam tikri klausimai Lietuvos visuomenei yra labai jautrūs, ir juos reikėtų nagrinėti neforsuojant situacijos.

„Vis dėlto turėtume atsižvelgti į šiuolaikinės Lietuvos visuomenės politinį jautrumą bei jos daugiau nei šimto metų pastangas, kuriomis pagrįsta lietuvių nacionalinio atgimimo idėja“, - mano lenkų intelektualai.

Dabartinę padėtį dvišaliuose Lietuvos-Lenkijos santykiuose jie vadina blogiausia per daugiau nei du dešimtmečius. Esą abi tautos nebepasitiki viena kita, taip kenkdamos pačios sau.

„Pasitikėjimo nebuvimas mūsų santykiuose nėra mums naudingas ir neatitinka lietuvių ir lenkų nacionalinių interesų. Atrodo, kad vienintelė galimybė sustabdyti giliausią nuo 1989 metų diplomatinių santykių tarp mūsų šalių nuopuolį yra atviro, nuoširdaus dialogo užmezgimas, kuris padėtų išsiaiškinti nesusipratimus ir įveikti abipusį nepasitikėjimą“, - rašoma dokumente.

„Mes tikime, kad, pasiekę tokią tarpusavio santykių formą, galėsime ir toliau plėtoti veiksmingą bendradarbiavimą tarp Lenkijos ir Lietuvos, tarp šalių, kurios kadaise Abiejų Tautų Respublikoje sudarė lygiateisę sąjungą, o dabar yra tos pačios Europos Sąjungos narės“, - reziumuoja lenkų intelektualai.

Dokumentą pasirašė teisės specialistas, Vilniaus universitete dėstęs Abiejų tautų premijos laureatas Dariuszas Szpoperis, Balstogės universiteto istorijas Krzysztofas Buchowskis bei daugelis kitų žinomų Lenkijos mokslininkų.

DELFI primena, kad analogišką kreipimąsi į Lietuvos valdžios institucijas neseniai parašė ir mūsų šalies intelektualai. Bendrą laišką, kuriame raginama „įveikti politines prieštaras, gesinti dažnai trumpalaikių politinių siekių kurstomą susipriešinimo ugnį“, pasirašė vertėjas, poetas Antanas Gailius, istorikė Irena Vaišvilaitė, filosofas, politologas Alvydas Jokubaitis, istorikas Paulius V.Subačius, psichologė Danutė Gailienė, kunigas Julius Sasnauskas ir istorikas Rimvydas Petrauskas.

Tiesa, viename iš dviejų tautų priešpriešos epizodų svarbų vaidmenį suvaidino tas pats Lenkijos užsienio reikalų ministras R. Sikorskis, iš kurio lenkų intelektualai tikisi svarbių žingsnių. Prieš maždaug dvejus metus politikas vienos Lenkijos televizijos eteryje pareiškė nemanąs, kad tarpukariu Lenkija buvo okupavusi Vilniaus kraštą. „Lietuva mano, kad mes tarpukariu okupavome Vilnių, o mes taip nemanome“, - tuomet sakė R. Sikorskis.
Lietuvos politikai bei diplomatija į šį ministro pareiškimą reagavo griežtai, tačiau R. Sikorskis savo žodžių neišsižadėjo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Po VTEK sprendimo – sumaištis dėl nemokamų pietų: įstatymui pažeisti užtenka regimybės (132)

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymu nustatytus interesų derinimo...

Britanijos parlamentas galiausiai pritarė „Brexit“ sutarties projektui (22)

Įstatymas, atveriantis Jungtinei Karalystei kelią šio mėnesio pabaigoje išstoti iš Europos...

Puiki pergalė: „Rytas“ nesustabdė NBA čempiono, bet išplėšė itin svarbų tašką TOP-16 etape (99)

Vilniaus „Ryto“ (2/1) krepšininkai trečiadienį stojo į itin svarbų Europos taurės TOP-16...

Kur keliausite šiemet? 2020 metų lankytinos vietos Lietuvoje

Jau penktadienį prasidės tradicinė ir visų keliautojų laukiamiausia Didžiausia Baltijos šalyse...

Mažeika pripažįsta, kad aplinkosaugos sistema – supuvusi: pažeidėjus planuoja gaudyti pasitelkdami policiją (86)

Kasdien vis nauji ekologiniai skandalai Lietuvoje, panašu, atskleidžia visos aplinkos apsaugos...

Orijaus kelionės. Audringiausias Raudonųjų žibintų kvartalas Europoje (16)

Ši Hamburgo dalis skirta vyresniems nei 18 metų turistams. Žiūrint paprastai – Raudonųjų...

Gediminas Grigelevičius

„Grigeo“ skandalas skaičiais: kiek uždirba, kam priklauso ir su kuo galime palyginti

Lietuvos teisėsauga nustatė, kad įmonei „Grigeo Klaipėda“ priklausančiame gamybiniame objekte...

Rokas Masiulis atsakė į Karbauskio kritiką jo atžvilgiu: keršto būgnai toliau dunda (130)

Buvęs susisiekimo ministras Rokas Masiulis teigia, kad „Karbauskio (Ramūno. – ELTA) keršto...

„Didysis sprogimas“ laivininkystėje viską verčia aukštyn kojomis: kai kurie kraunasi turtus (15)

Prieš daugiau nei dvi savaites didžioji dauguma laivų visame pasaulyje buvo priversti pakeisti savo...

Agnė Gilytė: turiu auksinę taisyklę, kuria vadovaujuosi kraudama lagaminą

Krūvos drabužių , neužsisegantys lagaminai ir chaosas ne tik namuose, bet ir galvoje –...