aA
Lenkija tikisi atversti naują santykių su Lietuva puslapį ir užpildyti šiuos santykius konkrečiu turiniu. Taip savo interviu leidiniui „Nowa Konfederacja“ teigė aukštas Lenkijos pareigūnas, prezidento Andrzejaus Dudos patarėjas Krzysztofas Szczerskis. Jo nuomone, ankščiau lenkų-lietuvių santykiams truko nuoseklumo, o sprendžiant Lietuvos lenkų problemas reikėtų suprasti, kad ši visuomenės grupė – nevienalytė.
© AP / Scanpix

„Mums trūko nuoseklumo. Vieną kartą laimėdavo tendencija, pagal kurią lenkų-lietuvių santykių intensyvumas buvo susijęs su lenkų švietimo Lietuvoje, lenkų pavardžių rašymo lietuviškuose pasuose ar gatvių pavadinimų lentelių regionuose, problemų sprendimu. Kita pusė gi sakė, kad tik padidinę mūsų santykių intensyvumą galime rasti Lietuvos lenkų problemų sprendimą“, - sako K. Szczerskis, kuriam neretai pranašaujamas užsienio reikalų ministro postas.

Anot jo, jis iš buvusio Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio politikos Lietuvos atžvilgiu išmoko vieną universalią pamoką.

„Mūsų pirminė užduotis lenkų-lietuvių santykiuose yra turinio kūrimas, t.y. sukūrimas situacijos, kurioje abi šalis gali kalbėti apie konkrečius bendrus projektus, tokius svarbius, kad jų įgyvendinimas yra abipusiai gyvybiškai svarbus. Tik kai mums tai pavyks pasiekti, galėsime laukti teigiamo rezultato sprendžiant Lietuvos lenkų problemas“, - sakė jis.

K. Szczerskis taip pat pažėrė kritikos buvusiai valdančiajai partijai „Piliečių platforma“ (Platforma Obywatelska - red.) ir konkrečiai buvusiam užsienio reikalų ministrui Radoslawui Sikorskiui, kuris, anot jo, į lietuvius žiūrėjo iš aukšto ir to neslėpė.

„Šiandien prezidentas Duda stengiasi – daugiausia remdamasis saugumo politika – užpildyti lenkų-lietuvių santykius konkrečiu turiniu. Turime panašias grėsmes iš Rytų pusės, bendradarbiaujame NATO rėmuose ir remiame vieni kitus stengdamiesi sustiprinti atgrasymo priemones Rytiniame flange“, - sakė Lenkijos prezidento patarėjas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvos lenkų negalima vertinti kaip vientisos grupės.

„Egzistuoja bent trys Lietuvos lenkų grupės Lietuvoje ir kiekviena jų turi skirtingą veiklos strategiją. O į Lenkijos žiniasklaidą prasimuša daugiausiai emocijos ar argumentai vienų iš tų grupių. Vertinant Lietuvos lenkų padėtį Lietuvoje vertėtų vengti stereotipų ir supaprastintų schemų“, - įsitikinęs aukštas Lenkijos pareigūnas.

Anot jo, teigiami pokyčiai Lietuvos lenkų situacijoje atsirastų grįžus prie L. Kaczynskio politikos – tokia yra ir Lenkijos prezidento nuomonė.

Jis taip pat pakomentavo situaciją, kuri sukėlė Lietuvos ir Ukrainos pasipiktinimą, kai Lenkijos pasuose galėjo atsirasti Vilniaus ir Lvovo vaizdai.

„Edukacinių pasų idėją vertinu kaip visiškai klaidingą ir turiu viltį, kad ji nebus įgyvendinta. Pasas yra praktinio naudojimo dokumentas, o ne edukacinė medžiaga. Be to, situacija, kurioje įvairių šalių pasienio pareigūnai turėtų dėti antspaudus ant Aušros Vartų Švč. Mergelės Marijos atvaizdo, yra profanacija“, - sakė K. Szczerskis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Didžiųjų miestų merams palikus Liberalų sąjūdį Gentvilas žada keisti partijos pavadinimą ir lyderį (58)

Vilniaus, Klaipėdos ir ne tik šių miestų merai liberalai į rinkimus eis be partijos pramos. Kad...

Mama gavo rekomendaciją per streiką vaiko nevesti į darželį: klausimas, ar dar nereikės ir susimokėti (52)

Pirmadienį Lietuvoje prasidėjo neterminuotas švietimo darbuotojų streikas. Prie jo kasdien...

Nepažinta pagrindinės Vilniaus gatvės pusė: Florencijos renesanso rūmai ir kiti didingi pastatai, išdygę vietoj kopūstų lysvių (2)

Pasivaikščiojimo po Gedimino prospektą metu praiename pro Lietuvos banko, Lietuvos pašto, prekybos...

Slaugytojas tarsi iš siaubo filmo įtariamas sąmoningai numarinęs virtinę pacientų kai nebeturėjo, ko vogti, ieškojo naujų aukų

Ne vienerius metus slaugos namuose Vokietijoje dirbęs lenkų tautybės slaugytojas pražudė...

Grįžus namo vilnietis negalėjo pastatyti automobilio: aikštelę savivaldybė atidavė kaimynams (63)

Įsivaizduokite, grįžtate automobiliu namo, įvažiuojate į automobilių stovėjimo aikštelę ir...

Sausainiai „Oreo“ pakliuvo į „Greenpeace“ akiratį dėl pavojaus orangutanams (4)

Sausainių „ Oreo “ gamintoja tapo naujausiu „ Greenpeace “ taikiniu kampanijoje, kuria...

Elito pamėgtuose „Stikliuose“ įsidarbinęs naujas šefas nepasikuklino: su vidutinybėmis nedirbu (63)

„Relais & Châteaux Stikliai Hotel“ restoranuose vyksta pokyčiai – šį rudenį į...

Baisias ligas ir įvairias vėžio formas sukelia tik vienas įprotis (16)

Lietuvoje rūko apie 30 proc. vyrų, tai yra labai daug palyginus su Skandinavijos šalimis arba JAV,...

Pranckietis mano, kad Seimo nariai turėtų atostogauti kaip mokytojai (261)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis yra įsitikinęs, kad parlamentarų atostogos trukme...

Nuotakos poelgis jaunikį privertė gėdingai sprukti iš ceremonijos (5)

Būsimos nuotakos paskutinės valandos prieš vestuves dažniausiai būna kupinos džiaugsmo ir...