aA
Vitis, kad į Lietuvą grįžtantiems ir prie Lenkijos pasienio strigusiems lietuviams, pagalbos ranką išties Europos Komisija (EK) mąžta. EK pirmadienį pateiktos Gairės dėl ES vidinių sienų kontrolės, kuriose rekomenduojama išlaikyti laisvą paslaugų, prekių ir asmenų judėjimą, sulaukė tik moralinio palaikymo. Lenkija teigia, kad sprendimas turi būti dvišalis.
Lenkijos pasienis
Lenkijos pasienis
© Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Rekomenduotino pobūdžio EK gairės yra reakcija į pastaruoju metu dėl koronaviruso priimtus vienašališkus ES valstybių sprendimus uždaryti tiek vidinines, tiek išorines ES sienas. Tokių priemonių ėmėsi daugelis ES šalių, bet labiausiai Lietuvai atsiliepė tokie Lenkijos veiksmai. Būtent dėl Varšuvos sprendimo uždaryti sienas šimtai į Lietuvą grįžtančių Lietuvos piliečių strigo Lenkijos-Vokietijos pasienyje, taip pat susiformavo dešimčių kilometrų vilkikų eilės ties įvažiavimais į Lenkiją.

Pirmadienį Gaires pristačiusi EK bandė suvaldyti ES narių įkarštį apsistatyti sienomis.

„Mūsų priemonės sulaikyti koroną viruso epidemiją bus efektyvios tik jeigu mes koordinuosime jas Europos lygiu. Mes turime imtis ypatingų priemonių, kad apsaugotume savo piliečių sveikatą. Tačiau padarykime taip, kad prekės ir būtiniausios paslaugos toliau būtų pasiekiamos mūsų vidaus rinkoje. Tai vienintelis kelias užkirsti kelią medicininių priemonių ar maisto trūkumui. Tai ne tik kalba apie ekonomiką: mūsų vieninga rinka yra esminis Europos solidarumo instrumentas“, – pranešime spaudai cituojama EK vadovė Ursula von der Leyen.

Kartu, Komisija pasiūlė 30 dienų sustabdyti visas nebūtinas keliones į bloką ne ES šalių piliečiams (išimtys būtų daromos diplomatams, su koronaviruso kovojantiems specialistams).

Vis dėlto didžioji dalis EK gairių buvo skirta pagrindinio ES principo – laisvo paslaugų, prekių ir asmenų judėjimui – užtikrinimui. Tarp priemonių, laisvo paslaugų ir prekių judėjimui, rekomenduojama sukurti specialias „žaliąsias juostas“ greitosios pagalbos automobiliams ir prekes vežantiems vilkikams. Taip pat Gairėse kalbama, kad neturėtų būti sudaromos kliūtys tiek verslo atstovams, tiek pervežėjams.

„Svarbiausia – kaip būti tikriems kad priemonės, kurių ėmėsi daugelis valstybių narių, padės mums pasiekti dvejus tikslus: viena vertus, kad ligoninės, sveikatos priežiūros įstaigos ir pacientai gautų pagalbą, kurios jiems reikia. Kita vertus, būtinos prekės toliau pateks į rinkas, o tai yra būtina, kad ekonomika funkcionuotų“, – pirmadienį spaudos konferencijoje aišino EK atstovas Ericas Mameris.

Be to, EK gairėse aiškiai pasakyta, kad turėtų išlikti laisvas ES piliečių judėjimas ES viduje, net jei asmeniui nustatytas susirgimas.

„Lietuva pritaria EK Gairėms dėl ES vidaus sienų valdymo priemonių. Jų tikslas – apsaugoti žmonių sveikatą ir užtikrinti būtiniausių prekių bei paslaugų prieinamumą. Šios gairės taip pat skatina valstybes nares atidaryti humanitarinius koridorius ir užtikrinti ES piliečių grįžimą namo, įskaitant ir tranzitą“, – „Delfi“ komentavo EK gaires Lietuvos nuolatinė atstovė ES, ambasadorė Jovita Neliupšienė.

Vėliau pirmadienio vakarą įvykusiame ES valstybių atstovų susitikime Briuselyje buvo apsvarstytos Komisijos gairės. Diplomatų teigimu, valstybių-narių atstovai jas palaikė, bet ar jas vykdys – labai komplikuotas klausimas.

Lietuvos, kaip ir Latvijos, Estijos ir dar keletos šalių diplomatai sukritikavo ribojimus jų piliečiams grįžti namo. Į tai Lenkija atsakė, kad Baltijos šalių piliečių tranzitas automobiliais ir traukiniais per jos teritoriją yra sprendžiamas dvišalių derybų metu ir esą sprendimas bus rastas greitu metu.

Kita vertus derybos dėl Lietuvos piliečių grįžimo namo per Lenkiją vyksta nuo savaitgalio ir neva buvo sutarta dėl 72 valandų koridoriaus. Tačiau pirmadienį Vokietijos-Lenkijos pasienį pasiekę lietuviai susidūrė su lenkų pasieniečių „siena“. Konfliktas vos nesibaigė riaušėmis.

„Esant tokioje situacijoje, reikia nuspręsti, į ką labiausiai kreipti dėmesį: ar į tai, ar visi veikėjai elgiasi, kaip mes norėtume, arba į tai, ką daryti, kad šioje besivystančioje situacijoje būtume tikri, kad reikalai pagerės, Atvirai Davidai (klausimą uždavęs žurnaliistas – red. past.) mes orientuojamės į antrąjį variantą. Kodėl? Nes labai daugelį dalykų reikia padaryti ir priemones, kurias turime tam pasiekti, yra labai ribotos situacijos. (...) Gairės, kurios pasirodė šiandien, tikimės, padės mums koordinuoti šalių veiksmus ateityje“, – tarsi nuspėtų ES šalių reakciją į pasiūlytas Gaires kalbėjo EK atstovas E. Mameris dar pirmadienio vidurdienį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
3.3529

Top naujienos

Ana Daukševič

Ukrainos apžvalgininkai: Varšuvos ir Kyjivo konflikte svarbų vaidmenį gali suvaidinti Lietuva (5)

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda Niujorke susitiko su Lenkijos vadovu Andrzejumi Duda ir...

Lenkijoje – silpstantis zloto kursas: vykstantys gali išlošti

Lenkijos zlotas pastaruoju metu atpigo, sudarydamas dar geresnių progų Lietuvos gyventojams ten...

Klimatologas: šis rugsėjis yra išskirtinis visais požiūriais, jau netrukus – daugiau staigmenų nustebinti gali ir spalio pradžia

Šiemet rugsėjis lepina šiluma. Įdienojus temperatūra pasiekia kone vasarišką šilumą. Ar šių...

Parengė Eglė Gatelytė

Dėl Lenkijos sprendimo – griežta vokiečių politiko reakcija: gėda turi įtarimų (4)

Netikėtas Lenkijos premjero Mateuszo Morawieckio pareiškimas dėl ginklų perdavimo Ukrainai...

Žuvo „Google Maps“ pasiūlytu keliu važiavęs vyras: žmonės apie šią vietą „Google“ buvo įspėję, bet bendrovė nesureagavo

Technologijų bendrovei „Google“ iškelta byla „dėl aplaidumo“ po to, kai vyras, naudodamasis...

Julija Leimonė

Lietuvoje gyvenanti egiptietė Esraa – apie lietuvių būdą, maistą ir vestuves: Egipte svečių ateina tūkstančiai, o pas jus – vos dešimt

Vietoje saulėtojo Egipto – visiškai nepažįstama Lietuva. Būtent taip būtų galima...

Raumenų prisiauginęs, bet tikslumo nepraradęs Macas prieš auksinės rinktinės sugrįžimą juokavo: čia rekordas

Matant, kaip Arvydas Macijauskas apšilimo metu plėšo tinklelį taikliais tritaškiais lyg...

Italijoje už mylimojo ištekėjo stilistė Marija Palaikytė: pasirodė su įspūdingo grožio suknele (4)

Garsi mados tendencijų analitikė, stilistė Marija Palaikytė ketvirtadienį švenčia ypatingą...