„Pirmadienio naktį Seimo narių el. pašto dėžutėse vyksta kova tarp palaikančių Partnerystės įstatymą vs. jam prieštaraujančių. Per gerą valandą jau prikrito apie 100 laiškų – kas kelias sekundes vis kapsi ir kapsi nauji laiškai“, – feisbuke pirmadienio vakarą rašė Seimo narė I. Pakarklytė.

Ji apgailestavo, kad nepalaikančių asmenų laiškuose vis dar vardijamos sąmokslo teorijos.

„Liūdna ir apmaudu, kad taip paplitusios sąmokslo teorijos ir melagienos – nuo melagingo teiginio, kad partnerystės įstatymas prieštarauja Konstitucijai iki „iškrypėlių švietimo mokyklose“ ir pedofilų, besivaikinančių vaikus. Suprantu, kad tokių žmonių požiūrį pakeisti sunku, gal ir neįmanoma“, – apgailestavo ji.

Politikė džiaugėsi, kad sulaukė daug laiškų ir su palaikymo žodžiais.

Laisvės frakcijos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius pirmadienio vakarą feisbuke taip pat skundėsi, jog į Seimo narių el. pašto dėžutes jau gerą valandą plaukia melagienomis.

„Melagienomis, gąsdinimais ir netgi atvirais grasinamais persunkti koordinuoti laiškai, kuriais Seimo nariai raginami blokuoti šio mums visiems svarbaus įstatymo projekto svarstymą“, – rašė jis.

Todėl jis ragino visus Partnerystės įstatymo rėmėjus rašyti laiškus visiems Seimo nariams ir reikšti palaikymą šiam įstatymo projektui.

Lyčiai neutrali partnerystė

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė–Nielsen antradienį planuoja parlamentarams pateikti Partnerystės įstatymo projektą, kuris įteisintų tiek vyro ir moters, tiek tos pačios lyties asmenų partnerystę.

Projektu partnerystė apibrėžiama kaip oficialiai registruotas dviejų asmenų bendro gyvenimo faktas, siekiant sukurti, plėtoti, apsaugoti partnerių santykius.

Nurodoma, kad tie santykiai grindžiami pastoviais „emocinio prieraišumo, tarpusavio supratimo, atsakomybės, pagalbos, pagarbos ir ar panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas“.

Pasak parlamento vadovės, partnerystės institutas 20 metų įrašytas Civiliniame kodekse, bet neįteisinamas įstatymu. Jos teigimu, Lietuvoje gyvena apie 600 tūkst. nesusituokusių suaugusių žmonių, dalis jų laukia, kada politikai realizuos jų lūkesčius.

Projektu siūloma leisti partneriams paveldėti turtą be papildomų mokesčių, sukuriami tam tikri asmeninio pobūdžio partnerio įsipareigojimai, t. y. pagarba, lojalumas, partnerio išlaikymo pareiga partnerystės nutraukimo atveju.

Įstatymas leistų pasirinkti partnerio arba naudoti bendrą pavardę, būtų įteisinta galimybė įgalioti veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovauti sveikatos priežiūros srityje, gauti su partnerio sveikata susijusią informaciją, įrašoma galimybė neliudyti vienas prieš kitą teisme ir kt.

Projekte numatyta, kad partnerystė įsigaliotų nuo jos registravimo, taip pat nustatyta, kad ji galėtų būti registruojama remiantis teismo sprendimu, kuriuo nustatytas juridinę reikšmę turintis faktas, kad tarp atitinkamų asmenų egzistuoja faktiniai partnerystės santykiai.

Partnerystė abiejų partnerių sutarimu galėtų būti nutraukiama notaro tik tuo atveju, jeigu partneriai neturi bendrų nepilnamečių vaikų. Partneriai, turintys bendrų nepilnamečių vaikų, bendrą susitarimą dėl partnerystės nutraukimo teisinių pasekmių turėtų patvirtinti teismo sprendimu. Norėdamas partnerystę nutraukti vienašališkai partneris turėtų kreiptis į teismą.

Projekte nėra siūloma keisti dabartinio teisinio reglamentavimo dėl įvaikinimo. Partnerystės instituto kritikai yra išsakę nuogąstavimų, kad su partnerystės įstatymu būtų sudaryta galimybė vienos lyties asmenims įsivaikinti vaikus.

Siūloma, kad Partnerystės įstatymas įsigaliotų nuo 2022 metų sausio 1 dienos.

Projektą kartu su Liberalų sąjūdžio vadove V. Čmilyte–Nielsen teikia Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė, Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis, premjerė Ingrida Šimonytė, Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Sysas, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas, Laisvės frakcijos seniūnė Ieva Pakarklytė, taip pat Žmogaus teisių komiteto vadovas, Laisvės partijos atstovas Tomas Vytautas Raskevičius ir šio komiteto narys konservatorius Andrius Navickas.

Parlamento vadovės duomenimis, priėmusi teikiamą įstatymą Lietuva taptų 21–ąją Europos Sąjungos valstybe, reglamentavusia partnerystę.

Lietuvoje partnerystė nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Keli ankstesni liberalių politikų bandymai šalyje įteisinti civilinę partnerystę Seime nepasiekdavo priėmimo stadijos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (358)