aA
Dvidešimt metų sportiniais orlaiviais skraidantis aviatorius Vidas Kaupelis kalbėdamas apie lėktuvo AN-2 ir jo pilotų dingimą įvardijo klaidas, kurias jau sunku atitaisyti. Anot jo, geriausia, ką galėtume padaryti šioje situacijoje, – pasimokyti iš jų ir niekada taip nebesielgti.
Lėktuvas AN - 2
Lėktuvas AN - 2
© DELFI (R. Achmedovo nuotr.)

Anot jo, yra gana lengva komentuoti ir turėti nuomonę apie kur nors kitame pasaulio gale nukritusį lainerį. Visai kas kita – kalbėti apie avariją, įvykusią namuose, kurios dalyviams esi kažkada spaudęs ranką.

Vis dėlto savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje jis pasidalino savo komentaru šia tema. Juo pilotas sutiko pasidalinti ir su DELFI skaitytojais.

Pilotų įgūdžiai gniauždavo kvapą

„Nesiimsiu nagrinėti konkrečių versijų – jų galima sugalvoti nemažai, bet teturint tiek informacijos, kiek jos yra dabar, – tai tik tušti spėliojimai, kurie niekam neduos naudos.

Aišku viena – pilotai negrįžo į paskirties aerodromą dėl kažkokio gedimo. Galėjo nutikti tokių gedimų, kurie nepaliko jokių galimybių išsigelbėti. Scenarijų daugybė. Tačiau, jei tai buvo variklio gedimas, būdami ypatingai patyrę pilotai jie turėjo realias galimybes išlikti gyvi. Verta paminėti, kad mes čia kalbame ne apie eilinius pilotus, o tokius žmones, kurie iš lėktuvo AN-2 galėjo išspausti visą kas tik yra įmanoma ir dar šiek tiek daugiau.

Čia – tie patys pilotai, kurie prieš keletą metų aviacijos šventėse tokiu pat lėktuvu darydavo kilpas ir kitus triukus. Šiuos pasirodymus stebėti šiek tiek apie aviaciją išmanantiems net stovint ant žemės būdavo nejauku – gniauždavo kvapą.

Klausimų – daugiau nei atsakymų

Jei vis dėlto avarijos priežastis buvo kažkodėl sustojęs variklis, pilotai turėjo galimybę sklęsti, įvesti lėktuvą į parašiutavimo režimą ir atsisukę prieš vėją minimaliu horizontaliu greičiu santykinai švelniai trenktis į vandenį.

Lėktuvas AN-2 sutvertas skraidyti lėtai, turi specialius priešsparnius, kurie įgalina šį orlaivį parašiutuoti nekrentant į suktuką. Tokių pilotų rankose ir laimingai susiklosčius situacijai, lėktuvui buvo realios galimybės nutūpti taip, kad būtų buvę galima išsiropšti, įlipti į pripūstą gelbėjimosi valtį ir laukti pagalbos. Tai – sudėtinga, bet įgūdžių, sėkmės ir teisingų veiksmų pagalba – įmanoma.

Mes nežinome, ar taip buvo ir, tikėtina, niekada nebesužinosime. Klausimų yra labai daug: kodėl pilotai nepasiuntė (arba aviadispečeriai negavo) pavojaus pranešimo? Kodėl sėkmingo avarinio nusileidimo atveju (jei toks įvyko) nesuveikė gelbėjimosi valties avarinis siųstuvas? Tiriant tokius įvykius nėra svarbiausia surasti kaltus ir po to kažką nubausti. Aviacijoje yra svarbiausia ir įprasta padaryti išvadas, kad įvykiai nesikartotų, kad skraidymas ateityje taptų saugesniu.

Kokias galime padaryti išvadas?

Kokias išvadas galima padaryti šiuo atveju? Apie patį įvykį, nebent jau kol kas, deja, beveik jokių. Tačiau, kas vyko po to, yra labai svarbu ir indikatyvu, o neišspręstos problemos kažkada ateityje gali kainuoti dar daugiau gyvybių.

Todėl dabar trumpam įsivaizduokime, kad šie pilotai dabar sėdi gelbėjimosi valtyje arba plūduriuoja su liemenėmis, lėktuvas nuskendo ir jie laukia pagalbos. Oro temperatūra – gal koks 11-13 laipsnių, vandens – apie 9-11, banguoja. Tokioje temperatūroje sušlapus galimybės išgyventi yra skaičiuojamos ne dienomis, bet valandomis. Kas vyksta toliau? O gi kurį laiką nieko. Pagal aviacinius reikalavimus orlaiviui sėkmingai neuždarius skrydžio plano (t.y. neatvykus į oro uostą arba nepranešus apie sėkmingą tūpimą), po 30 minučių turi būti siunčiami gelbėtojai. Niekas neturi nieko svarstyti ir dvejoti – reikia veikti pagal procedūras.

Šiuo atveju, panašu, kad kažkiek buvo delsiama ir, sprendžiant iš viešų pranešimų, buvo prarasta pirmoji ir pati svarbiausia valanda. Ar ši valanda buvo prarasta prasmingai (analizuojant duomenis ir bandant identifikuoti galimą orlaivio avarijos vietą), ar beprasmiškai – nesiimu diskutuoti, nes oficiali informacija (kol kas) nebuvo viešai pateikta.

Elgėsi ne taip, kaip reikia

Tai kas vyko toliau, dabar jau žvelgiant atgal iš poros dienų perspektyvos, taip pat atrodo keistai. Pirmosiomis valandomis, kai dar buvo apčiuopiama tikimybė rasti išsigelbėjusiuosius, buvo prasminga siųsti visas įmanomas pajėgas ir bandyti aktyviai ieškoti. Mes nežinome, kokią informaciją turėjo sprendimus priiminėjantys ir gelbėjimo operaciją koordinuojantys žmonės, galbūt toks atsakas buvo visiškai adekvatus (įvertimus švedų ir latvių pagalbą), bet antrasis gelbėjimo įrangą turintis sraigtasparnis tuo metu stovėjo ant žemės, valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnių pagalbos net nebuvo paprašyta, o paieškos lėktuvai buvo išsiųsti tik kitą dieną.

Tuo tarpu lėtaeigiai kariniai laivai visą pusdienį plaukė į spėjamą lėktuvo sudužimo vietą. Po dienos, nieko neradus, sekmadienį vakare visi gelbėjimo orlaiviai buvo atšaukti, laivai vėl lėtai grįžo atgal į uostą.

Tada paskelbiama, kad gelbėjimo operacija yra nutraukiama, bet pirmadienį ryte vėl šaukiamas pasitarimas ir apie vienuoliktą ryto nusprendžiama atnaujinti paieškas. Vėl išplaukia laivai, pakyla lėktuvai. Nuo avarijos praėjusios beveik dvi paros. Tuo pačiu metu prasideda visiškas atsakingų tarnybų komunikacinis fiasko, gandų ir vienas kitam prieštaraujančių pranešimų srautas.

Tikisi prasmingų išvadų

Pilotų artimiesiems informacija neteikiama. Informaciniame vakuume laikomi internetiniai portalai – visiškai nukvailėję ir rašo bet ką, į breaking-news vedamuosius straipsnius dedami žmonių pasakojimai, kurie tą dieną virš Palangos matė šį lėktuvą (iš tikro kitą pramoginius skrydžius darantį tokį pat orlaivį AN-2). Pilotų artimieji pasisamdo Cessną ir iš nevilties savarankiškai ima ieškoti dingusio orlaivio.

Aš nesiimu spręsti, teisti ar konstatuoti, kad gelbėjimosi operacija buvo daroma nemokšiškai. Gal latvių ir švedų pagalbos dėka resursų buvo daugiau nei reikia. Gal tikrai nieko geriau nebuvo įmanoma padaryti. Labai tikiuosi, kad atsakas buvo adekvatus, priimtas laiku ir profesionalus. Kažkas turbūt padarys tyrimą, išsiaiškins ir kompetentingai konstatuos, gal kažką pagirs, gal kažką nubaus, o geriausia – jei padarys išvadas ir ateityje klaidų, jei tokių buvo, nebekartos.

Tačiau aš galiu drąsiai teigti, kad labai nemokšiškai, mėgėjiškai ir neadekvačiai buvo atlikta komunikacija. Efektyvi, laiku suteikta ir reguliari komunikacija yra labai svarbi bet kurios krizinės situacijos valdymo dalis. Šiuo atveju nukrito mažas lėktuvas su dviem žmonėmis. Kas būtų buvę, jei būtų nukritęs keleivinis laineris su kokiais dviem šimtais žmonių? Kokia panika ir informacinis chaosas būtų kilęs šitaip valdant komunikaciją? Šią pamoką tarnyboms reikia išmokti ir ateityje būti pasiruošus.

Už dingusio lėktuvo paiešką atsakingoms institucijoms – D. Grybauskaitės kritika

DELFI primena, kad Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį pareiškė, kad virš Baltijos jūros dingusių pilotų paieškos operacija parodė už žmonių gelbėjimą atsakingų institucijų koordinavimo stoką.

Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Dingusių pilotų paieškos operacija rodo už žmonių gelbėjimą atsakingų institucijų koordinavimo stoką. Sprendimus dėl žmonių paieškos jūroje priima ir gelbėjimo darbus organizuoja Lietuvos karinių pajėgų Jūrų gelbėjimo ir koordinavimo centras. Tokios nelaimės atveju būtina sutelkti visus turimus valstybės institucijų pajėgumus“, – teigė prezidentė.

D.Grybauskaitės komentarą, atsakydama į BNS klausimą, pateikė prezidentės spaudos tarnyba.

Iš Švedijos į Lietuvą skridęs lėktuvas „An-2“ su dviem patyrusiais pilotais virš Baltijos jūros dingo šeštadienio popietę. Lėktuvo pėdsakų iki šiol neaptikta.

Kritikai teigia, kad paieškos ir gelbėjimo operacijos pradžioje nebuvo pasitelkti visi turimi pajėgumai. Pasieniečių sraigtasparnis ir karinis laivas „Kuršis“ su specialia įranga dugno žvalgybai ir paieškai prie operacijos prisidėjo antradienį.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įvertino Kinijos ir Rusijos lyderių susitikimą: Kinijai būtų sunku nuslėpti savo tikruosius ryšius su Kremliumi (3)

Jau po kelių valandų antradienį Maskvoje įvyks oficialios derybos tarp Kinijos ir Rusijos....

Prieštaravimų ar net šiurpą keliantis australo išradimas: psichologė tai pavadino nužmogėjimo simboliu (12)

Vienas šių metų LOGIN pranešėjas, tikėtina, daliai klausytojų kels ne tik susidomėjimą, bet...

Sniego pilys

Kraupiausia traukinių avarija Sovietų Sąjungoje, kurią lydėjo degančių žmonių riksmai: išgyvenę keleiviai prilygino ją pragarui (1)

Daugelis sovietmečio nelaimių buvo tiesiog slepiamos. Todėl niekas negirdėjo ir apie tai, kad 1989...

Balio salos dvelksmas lietuviško miško apsuptyje: pasidairykite po išskirtine prabanga pasižymintį nuosavą namą Vilniuje

Būstas, kuriame kiekviena diena yra lyg atostogos egzotiškame krašte. Tokį interjero projektą...

Neregėtas kritikės vertinimas: tokio viešbučio Lietuvoje tikrai labai trūko

Vilnius, ta mūsų nuostabioji sostinė, su iš visų pusių pridygusiais maloniais ir patogiais...

Orų prognozė: nors temperatūra bus pavasariška, bet bus staigmenų

Trečiadienio rytas apniukęs išauš vakariniuose rajonuose, ten jau greitai ims lyti.

Kokią džiovyklę rinktis: lietuviai moka ir po 800 eurų, pasirinkę „du viename“ dažnai pasigaili

Visiems naujakuriams ar paprasčiausiai norintiems atsinaujinti vonios kambarį kyla klausimas:...

Beprotybė: iš rungtynių išvarytas krepšininkas grįžo į areną su metaliniu strypu

Rumunijos krepšinio čempionate – pavojingas pykčio protrūkis. Iš rungtynių išvarytas Klužo...

Gyventojų mėgiama investicijų rūšis gali netekti patrauklumo: „debesys tvenkiasi“ (2)

Nekilnojamasis turtas (NT) tebėra populiari investicinė kryptis Lietuvoje, gyventojams nevengiant...

Gintaras Čekonis

Intymumo paieškos po skyrybų vilniečiui baigėsi neeiliniu nuotykiu: maniau, kad tai pirmas ir paskutinis pasimatymas, tačiau viskas pasisuko labai netikėta linkme

Po skyrybų atsiradusią tuštumą kiekvienas bando kompensuoti savaip. Man pirmieji keli mėnesiai...