aA
Žmonės apie šnipų, ypač Rusijos režimo veiklą, sprendžia iš filmų apie Džeimsą Bondą ar kokį nors Štirlicą, LRT RADIJUI sako Vilniaus politinės analizės instituto ekspertas Marius Laurinavičius. Anot jo, dažnai įsivaizduojama, kad šnipai renka tik itin slaptą informaciją, nors dažnai yra priešingai. Parlamentaras Vytautas Bakas taip pat teigia manantis, kad į šnipų istorijas dažnai žiūrima per daug primityviai.
Marius Laurinavičius
© DELFI / Kiril Čachovskij

Trečiadienį paaiškėjo, kad dėl galimo šnipinėjimo yra suimti Valerijus Ivanovas, Algirdas Paleckis ir kiti neįvardinti Lietuvos piliečiai. Premjeras Saulius Skvernelis prabilo apie tai, kad užsienio žvalgybos nori daryti įtaką Lietuvos vidaus politiniam gyvenimui.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas V. Bakas tvirtina neabejojantis, kad informacijos apie šią situaciją daugės, nes apie suėmimą teisėsaugos institucijos informavo praėjus daugiau kaip mėnesiui.

„Matyt, mes dabar sulauksime jos vis daugiau, nes baudžiamojo proceso principai (vienas kurių yra viešumo principas) to reikalauja. [...] Reikia prisiminti, kad vis dėlto vyksta ikiteisminis tyrimas ir galioja visos prezumpcijos. Taip pat ir nekaltumo prezumpcija. Tai ypač svarbu politikams. Jeigu mes čia perspausime diagnozuoti, konstatuodami kaltes, vėliau galime turėti rimtų problemų, kaip ir su kitomis garsiomis bylomis“, – atkreipia dėmesį V. Bakas.

M. Laurinavičius atkreipia dėmesį, kad neretai, kalbant apie šnipinėjimą, žmonės netinkamai suvokia, kas yra šnipai ir kaip jie atlieka savo veiklą. Anot pašnekovo, dauguma žmonių įsivaizduoja, kad šnipai elgiasi taip, kaip rodoma veiksmo filmuose.

„Man atrodo, kad žmonės, kurie taip šneka apie šnipų veiklą, ypač Rusijos režimo veiklą, sprendžia iš filmų apie Džeismą Bondą ar kokį nors Štirlicą. Jeigu kalbėtume apie šnipinėjimą, Rusijos veiklą, priešišką Lietuvai veiklą, tai turbūt reikėtų pradėti nuo to, kad net ir Rusijos kadrinių karininkų, šnipų, kurie dirba ambasadose ir ne tik ambasadose, labai didelė renkamos informacijos dalis [...] yra viešai prieinama“, – akcentuoja M. Laurinavičius.

Jo teigimu, net jeigu žmogus gana gerai žinomas visuomenėje ir žinoma jo priešiška pozicija, jis vis tiek gali būti panaudotas informacijai rinkti: „Manau, kad šiuo atveju mums žinomos pavardės, kurios dabar yra įgarsintos tose struktūrose (turiu galvoje, Rusijos), vertintos kaip patikimų žmonių. Kitas dalykas, jų informacijos kokybė, lygis ir pan., bet jie patikimi, jais galima naudotis, jais ir buvo naudojamasi. [...] Mes juos žinome. Kitais naudojasi, kurių nežinome.“

Atkreipus dėmesį, kad suimtojo A. Paleckio pažiūros visuomenėje buvo gerai žinomos, M. Laurinavičius teigia – tai yra žmogus, kuris ilgus metus praleido Lietuvos politikoje: „Nepamirškime, kad jis buvo įtakingos socialdemokratų partijos narys. [...] Manyti, kad jis net iš tų laikų neišlaikė jokių ryšių ir net iš tų laikų visi su juo Lietuvoje nebesikalba, būtų visiškai naivu. Galima, sakykime, netgi kurti naujus tinklus įvairių žmonių. Per jį galima sužinoti informacijos iš kažkokių kitų šaltinių ir visa kita.“

V. Bakas taip pat laikosi nuomonės, kad pareiškimai, kai sumenkinamas įtariamo šnipo vaidmuo, dažnai yra skuboti. Jo pastebėjimu, neretai tokias situacijas komentuojantys žmonės nežino, kokio masto įtarimai pareikšti įtariamiesiems, kokio masto galėjo būti šnipų tinklas.

„Sutikčiau su ponu Laurinavičiumi, kad į tas istorijas žiūrime per daug primityviai. Prisiminkime, visai neseniai ponas Paleckis vos nelaimėjo rinkimų Naujoje Vilnioje. Jis turi kelis tūkstančius sekėjų. Tai nėra izoliuotas asmuo. Keli tūkstančiai. Kad laimėtum Seimo nario rinkimus, reikia apie 10 tūkst. balsų. Mažai trūko kadaise, kad jis taptų meru“, – primena V. Bakas.

Jo teigimu, net ir daugeliui žinomas A. Paleckio pasisakymas, kad per Sausio 13-osios įvykius „savi šaudė į savus“, nėra tiesiog paprastas pasisakymas: „Pažiūrėkite, kokį skandalą sukėlė, kokią žalą padarė tas ir toliau sukamas naratyvas „savi šaudė į savus“. Diskredituojama istorija. Tai ardomoji veikla.“

V. Bakas priduria – nereikia manyti, kad sulaikius šiuos asmenis grėsmė Lietuvai išnyksta: „Nereikia manyti, kad ties šitais įtariamaisiais, kuriuos mes dabar žinome, pasaulis arba Rusija sustoja. Tai tik vienas iš epizodų, viena iš viršukalnių. Ir tai tas atvejis, kuris atitinka kriminalinio nusikaltimo požymius. Tačiau be abejo Lietuvoje yra daug daugiau susirūpinimą keliančių asmenų, kuriuos stebi specialiosios tarnybos, kurie kelia susirūpinimą ir politikams, ir visuomenei.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Globos namuose augančių vaikų seserys šaukiasi pagalbos: juos nori atskirti ir išvežti į užsienį (3)

„Jie nenori būti įvaikinti į užsienį ir išskaidyti po vieną, po du“, – teigė su DELFI...

Pasiūlymas uždirbti 2 tūkst. eurų atsirūgo: darbdavys nemoka pinigų, grasina susidoroti (2)

Į DELFI redakciją kreipėsi darbuotojas Marius (vardas pakeistas – DELFI), kuriam darbdavys neva...

Lenkijos dovanėlė JAV: „Huawei“ šnipinėjimo byla atveria kelią naujam Varšuvos paktui (2)

Lenkija neseniai įteikė Jungtinėms Valstijoms dovanėlę šalies byloje prieš Kinijos...

Apsipirkti prekybos centre reikės naujų įgūdžių: laukia didelės naujovės (460)

Nuo investicijų į savitarnos kasas iki naujos internetinės prekybos platformos - taip didieji...

Jastramskis: Skvernelis gali sumaišyti kortas Nausėdai, nes kur du – trečias nereikalingas (480)

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis paskelbė dalyvausiantis Prezidento rinkimuose. Kokios jo...

Teismas nusprendė: Naujosios Zelandijos pora į gimtinę grįžo be 9-metės (1366)

Vilniaus apygardos teismas trečiadienio popietę paskelbė sprendimą tarptautinio įvaikinimo...

Orai: savaitės pabaigoje nieko naujo (3)

Penktadienį per Lietuvą slinks dar vienas nedidelis žemo slėgio sūkurys.

Dakare – iškilmingai apdovanoti pasiekę finišą, o lietuviai prieš šventę spėjo nuveikti gerą darbą papildyta 04.38 (5)

Dakaras nėra užbaigtas, kol jo dalyvis nepravažiuoja pro finišo arką. Tokia procedūra...

Įspūdingą Sabonio seriją nutraukę „76ers“ iškovojo triuškinamą pergalę Indianapolyje

NBA pirmenybėse vieną skaudžiausių sezono pralaimėjimų patyrė Indianos „Pacers“ (29-15)...

Kelininkai skelbia ekstremalią padėtį – dauguma kelių tapo neįveikiamais (216)

Permainingos oro sąlygos Lietuvoje negaili iššūkių – rajoniniai keliai dėl spustelėjusio...