Latvijos premjero teigimu, ministrai reguliariai susitinka su kaimyninių šalių kolegomis ir tokie susitikimai būtini bendradarbiaujant Baltijos šalims bei vystant šalių žemės ūkį. Susitikimai su atsakingų tarnybų vadovais ir verslo įmonėmis, kaip teigė Latvijos premjero atstovas spaudai Andrejus Vaivaras, yra įprasta praktika.

Tačiau žiniasklaidoje pasirodžius prieštaringai informacijai apie Latvijos ministro J.Duklavo susitikimo su Lietuvos atstovais aplinkybes, premjeras M.Kučinskis prašys ministro paaiškinimo.

Kaip skelbė BNS, Lietuvos žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė patvirtino su vyru Regimantu Baltraičiu liepos 27 dieną dalyvavusi vakarienėje su medžiokle Panevėžio rajone Lietuvoje tąkart viešėjusio Latvijos žemės ūkio ministro J.Duklavo garbei. Šiame renginyje Stumbrynėje be ministrų dalyvavo Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas J.Milius, Latvijos maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Maris Balodis, keli kiti šių įstaigų atstovai ir mėsos perdirbimo įmonės „Biovela Group“ vadovas Virginijus Kantauskas.

Ministrė trečiadienį BNS teigė, jog vakarienę derino ministerija, o medžioklę organizavo J.Milius. Tačiau penktadienį ministrė pateikė kitą atsakymą - pasak jos, medžioklę organizavo verslininkas Pranas Dailidė.

Dar trečiadienį V.Baltraitienė aiškino, jog V.Kantauską į renginį pakvietė J.Milius arba galbūt Latvijos ministras J.Duklavas.

Penktadienį išplatintame komentare ministrė aiškino, kad abu verslininkus į susitikimą pakvietė būtent Latvijos ministras.

Tuo metu Latvijos ministras BNS trečiadienį neigė dalyvavęs renginyje Panevėžyje ir tikino nemedžiojęs. J.Duklavas teigė pirmąją vizito Lietuvoje dieną Vilniuje vakarieniavęs su V.Baltraitiene ir J.Milium.

„Aš buvau dvi dienas. 27 dieną mes pavakarieniavome su ministre ir viskas. J.Milius taip pat buvo ir viskas“, – BNS apie prieš mėnesį buvusį savo vizitą trečiadienį kalbėjo Latvijos ministras J.Duklavas.

„Kokia medžioklė? Nieko nežinau... Taip, čia dėl to, kad pavakarieniavau, tai ten buvau. Vakarienė buvo Vilniuje. (...) Aš buvau du kartus gyvenime medžioklėje Lietuvoje, bet tai buvo kiti mano draugai“, – teigė jis.

„Ministrė, kiek žinau nešaudo. Su buvusiu ministru esu buvęs medžioklėje, bet tai buvo seniai“, – pridūrė Latvijos ministras.

Tuo metu V.Baltraitienė BNS patvirtino, jog Latvijos kolega dalyvavo ne tik vakarienėje Panevėžio rajone, bet ir jos metu organizuotoje medžioklėje.

„Buvo Latvijos ministras atvažiavęs, ir mes Panevėžyje susitikome su Latvijos ministru. Buvo ekskursija ir buvo į stumbryną nuvežtas parodyti. Vakarienę ar Vilniuj, ar Panevėžyje daryti, tai buvo pasirinkta ir sutarta, kad Panevėžyje“, – trečiadienį BNS sakė V.Baltraitienė.

„Latvijos ministras buvo be ginklo, veterinarijos gydytojas buvo be ginklo. Jie nuvažiavo, bokštelyje pasėdėjo, po valandos grįžo, nieko nenušovė“, - klausiama apie medžioklės dalyvius pasakojo ministrė.

Paklausta, kodėl apie šį susitikimą nebuvo skelbta jos darbotvarkėje, V.Baltraitienė teigė, jog tai buvo neoficiali vakarienė, o ministerija viešina tik oficialius jos susitikimus.

Vyriausybė prašo spaudos konferencijoje atsakyti į klausimus apie vakarienę

Vyriausybės atstovai teigia, kad žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė turėtų viešoje spaudos konferencijoje atsakyti į visus klausimus, susijusius su vakariene ir medžiokle Panevėžio rajone liepos pabaigoje.

„Rekomenduojame ministrei surengti spaudos konferenciją, kur būtų atsakyti visi klausimai, susiję su jos ir Latvijos pareigūnų apsilankymu Panevėžio rajone“, - BNS penktadienį sakė ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus atstovė spaudai Evelina Butkutė - Lazdauskienė.

Pasak jos, neoficialūs susitikimai su pareigūnais ir verslo atstovais savaime nereiškia nieko blogo, tačiau įtarimų kelia nesutampančios Lietuvos ir Latvijos ministrų pateiktos apsilankymo Panevėžyje detalės.

ŽŪM nėra gavusi sąskaitos už vakarienę

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) nėra gavusi sąskaitos už vakarienę Panevėžio rajone liepos pabaigoje, kur be ministrės Virginijos Baltraitienės dalyvavo ir du verslo atstovai, Veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius ir Latvijos žemės ūkio ministerijos delegacija.

Ministerija BNS informavo, kad sąskaitą už vakarienę ministrė paprašė pateikti pačiai ŽŪM, nors pati V.Baltraitienė anksčiau sakė, jog „nesirūpina, kas moka“.

„Žemės ūkio ministrė iš susitikimo išvyko anksčiau už kitus renginio dalyvius, o sąskaitą už vakarienę paprašė pateikti Žemės ūkio ministerijai. Kol kas sąskaita negauta“, - rašoma Žemės ūkio ministerijos BNS pateiktame atsakyme.

Vakarienė su medžiokle Panevėžio rajone vyko beveik prieš mėnesį - liepos 27 dieną.

Trečiadienio vakarą V.Baltraitienė BNS teigė niekada nesirūpinanti, kas moka už užsienio valstybių delegacijų priėmimus.

„Aš niekada nesirūpinu, kas moka, tai arba Veterinarijos tarnyba mokėjo, arba mūsų ministerija“, - sakė ministrė.

Tačiau penktadienį „Lietuvos ryto“ televizijai V. Baltraitienė sakė, kad vakarienė kainavo apie 300 eurų.

„Kažkur nepilnai 300 eurų kainavo. Paprastai, lietuviškai, po porą cepelinų, kas po vieną, kas po du suvalgė“, - teigė ji.

Ministrė teigė, kad apie Stumbrynėje vyksiančią medžioklę ją informavo J. Milius.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba BNS informavo, kad už liepos 27-osios pasibuvimą Panevėžio rajone tarnyba nieko nemokėjo.

Medžioklę vakarienės metu pagal pradinę ministrės versiją organizavo J.Milius, tačiau penktadienį ministrė pateikė kitą versiją - kad medžioklę organizavo verslininkas „Dojus agro“ vadovas Pranas Dailidė.

Penktadienį V.Baltraitienė pažadėjo kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, „kad būtų išsklaidytos bet kokios abejonės dėl galimo interesų konflikto per oficialios Latvijos delegacijos vizitą Lietuvoje“.

Ji teigė, kad keli Lietuvos verslo atstovai į pasibuvimą liepos 27 dieną buvo pakviesti Latvijos žemės ūkio ministro Janio Duklavo iniciatyva, o vienas iš jų - „Dojus agro“ vadovas P.Dailidė ir organizavo medžioklę.

Anksčiau ministrė sakė, kad medžioklę Panevėžio rajone organizavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius J.Milius.

Portalas 15min.lt penktadienį rašo, kad dėl susitikimo Panevėžio rajone galėjo būti susitarta liepos 23 dieną vykusioje buvusio žemės ūkio ministro konservatoriaus Kazimiero Starkevičiaus gimtadienio šventėje. Portalo žiniomis, būtent K.Starkevičiaus jubiliejaus šventėje J.Duklavas asmeniškai pakvietė žinomus Lietuvos verslininkus su juo susitikti dar kartą. Šie verslininkai ir ėmėsi organizuoti Latvijos ministro pramogas Panevėžio rajone, Petriškių stumbryne suplanuoto susitikimo metu. K.Strakevičius neatsakė, ar jo jubiliejuje dalyvavo minėti du verslininkai, tačiau neigė, kad jo jubiliejuje galėjo būti tariamasi dėl būsimos vakarienės - medžioklės.

Latvijos ministras neigia V. Baltraitienės žodžius ir tikina apie verslininkus nežinojęs

Latvijos žemės ūkio ministras Janis Dūklavas teigia iš anksto nežinojęs, kad Lietuvoje vyksiančioje vakarienėje su medžiokle dalyvaus Lietuvos verslininkai.

Tai jis sakė praėjus kelioms valandoms po to, kai Lietuvos žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pareiškė, kad keli Lietuvos verslo atstovai buvo pakviesti Latvijos ministro iniciatyva.

J. Dūklavas teigė, kad į vakarienę ir medžioklę liepos pabaigoje jį pakvietė V.Baltraitienė.

J. Dūklavas sakė neįžvelgiantis interesų konflikto dėl to, kad tarp svečių buvo mėsos produktų gamintojos „Biovela Group“ vadovas Virginijus Kantauskas.

Pasak ministro, Latvijos žemės ūkio ministerija neturi tiesioginių reikalų su „Biovela“, nors su Lietuvos įmone gali palaikyti ryšius Latvijos maisto ir veterinarijos tarnyba.

J.Dūklavas sakė manantis, kad vakarienę ir medžioklę apmokėjo V. Baltraitienės vyras - jis tikino apie tai girdėjęs iš Lietuvos žiniasklaidos.

Žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė iš pradžių BNS svarstė, kad vakarienėje su medžiokle prie Panevėžio keli Lietuvos verslo atstovai buvo pakviesti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus arba Latvijos ministro iniciatyva. Penktadienį ministrė patikslino, kad „Biovela Group“ vadovą V. Kantauską ir verslininką „Dojus Agro“ vadovą Praną Dailidę į vakarienę - medžioklę pakvietė Latvijos ministras.

J. Dūklavas: atsibodo jūsų kvaili klausimai

Latvijos žemės ūkio ministras J. Dūklavas pareiškė, kad neatsakinės į „kvailus“ žurnalistų klausimus apie jo, Lietuvos žemės ūkio ministrės, poros verslininkų ir kitų asmenų vakarienę ir medžioklę Panevėžio rajone.

„Man visa tai jau atsibodo ir šioje vietoje mes pabaigsime mūsų pokalbį, ar ne? Man visa tai visiškai atsibodo. Aš atvažiavau į svečius (Lietuvą), o paskui visą savaitę čia atsakinėsiu į kvailus klausimus? Pas save namuose ir aiškinkitės, kas ir kaip“, - BNS penktadienį sakė J. Dūklavas ir padėjo ragelį.

Latvijos žiniasklaidai penktadienį jis teigė iš anksto nežinojęs, kad Lietuvoje vyksiančioje vakarienėje su medžiokle dalyvaus Lietuvos verslininkai.

Opozicija abejoja dėl interpeliacijos prasmės baigiantis kadencijai

Seimo opozicijos atstovai išsako poziciją, jog žemės ūkio ministrės „darbietės“ Virginijos Baltraitienės veiksmai yra rimtas pagrindas jos interpeliacijai, tačiau vertindami interpeliacijos iniciatyvą kelia klausimą ir dėl tokios procedūros prasmės likus porai mėnesių iki kadencijos pabaigos.

„Žemės ūkio ministrės „nuodėmių“ yra susikaupę nemažai, ne kartą spauda aprašė skandalus, susijusius su jos pavaldumu, paskirtais pareigūnais, rinkos reguliavimo agentūros pirkimais, D.Gineikaitės istorija, daug galima vardinti. Blaškymasis dėl veterinarijos tarnybos vadovo, galimi interesų konfliktai dalyvaujant neaiškioj medžioklėj tikrai sudarytų svarų pagrindą interpeliacijai. Kitas klausimas dėl prasmės, kai iki kadencijos pabaigos liko pusantro mėnesio, be abejo, frakcijoje svarstant ir šį argumentą reikia aptarti, ką duoda ta interpeliacija tokiu laiku“, – BNS iniciatyvą komentavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma.

Rengti interpeliaciją V.Baltraitienei partiečiams siūlo opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkas Gabrielius Landsbergis. G.Landsbergis sako tokį siūlymą teiksiąs dėl „nuolatinių korupcijos skandalų ir iškilusių abejonių dėl visos maisto saugos sistemos Lietuvoje“.

„Dėl nuolatinių korupcijos skandalų ir iškilusių abejonių dėl visos maisto saugos sistemos Lietuvoje patikimumo siūlysiu frakcijai Seime prasidėsiančioje Seimo sesijoje inicijuoti interpeliacijos procedūrą V.Baltraitienei“, – BNS teigė konservatorių lyderis.

Opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas BNS sakė, jog nuo interpeliacijos procedūros svarstymo nusišalins, nes V.Baltraitienė yra jo sesuo, privačiu interesų deklaracijoje nurodyta kaip asmuo, dėl kurio jam gali kilti interesų konfliktas, tad ir iniciatyvos nekomentuosiantis.

Jo pavaduotojas liberalas Gintaras Steponavičius tvirtina, jog ministrė turėtų trauktis, bet kartu kelia klausimą, ar interpeliacijos procedūra būtų tikslinga dabartinei Vyriausybei dirbant paskutinius porą mėnesių.

„Dar pavasarį Liberalų frakcija kvietė V.Baltraitienę ir labai aiškiai formulavo jos atsakomybės klausimą dėl skandalų pavaldžiose institucijose, tiek dėl maisto produktų pirkimo, tiek dėl Nacionalinės žemės tarnybos neskaidrių sprendimų, o dabartiniai įvykiai tik sustiprina įspūdį, kad ministrė V.Baltraitienė ne tik nesusitvarko ir nesugeba kontroliuoti savo kuruojamos srities institucijų ir pareigūnų, bet yra atsaini ir nerūpestinga (Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo) J.Miliaus skandalo atžvilgiu“, – BNS sakė G.Steponavičius.

„Mes manome, kad ministrė turi trauktis iš pareigų kaip nereikli, neprincipinga ir nesusitvarkanti su pareigomis, ir mūsų frakcija šį klausimą svarstys pirmomis rugsėjo dienomis. Bet natūralus klausimas, ar yra prasmė liekant dviem mėnesiams benueinančiai Vyriausybei ir darbą baigiančiai ministrei organizuoti tokią procedūrą, kuri reikalaus ir daug laiko, ir dėl to mes taip pat turėsime apsispręsti“, – pridūrė parlamentaras.

V.Baltraitienę į pareigas delegavusios Darbo partijos vadovas Valentinas Mazuronis tuo tarpu sako nesureikšminantis „V.Baltraitienės vakarienės fakto“, kuriam paaiškėjus G.Landsbegis pasiūlė pradėti interpeliaciją.

„Darbietė“ V.Baltraitienė BNS šią savaitę patvirtino liepos pabaigoje kartu su Latvijos žemės ūkio ministru, Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovu Jonu Miliumi bei bendrovės „Biovela Group“ vadovu Virginijumi Kantausku liepos pabaigoje dalyvavusi neformalioje vakarienėje-medžioklėje Panevėžio rajone.

„Ministro darbas yra su visais bendrauti ir iš visur susirinkti informaciją, kol nėra pažeidžiami įstatymai. Nematau nieko blogo, kad ministrė dalyvavo neoficialiuose susitikimuose su kitų šalių politikais ir verslo atstovais. Ar jau Lietuvoje uždrausta žmonėms susitikti ir bendrauti? Jeigu paaiškėtų, kad susitikimų metu buvo daromi kažkokie neleistini susitarimai, veiksmai ar pažeidžiamos etikos normos – vertinčiau kitaip, tačiau šiandien tokios informacijos nėra“, – Darbo partijos išplatintame pranešime cituojamas V.Mazuronis.

Pati ministrė žada kreiptis į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, „kad būtų išsklaidytos bet kokios abejonės dėl galimo interesų konflikto per oficialios Latvijos delegacijos vizitą Lietuvoje“.„Ministerija derino oficialios Latvijos bei Lietuvos žemės ūkio ministerijų atstovų vakarienėje dalyvavusių asmenų sąrašus. Mano žiniomis, keli Lietuvos verslo atstovai buvo pakviesti Latvijos ministro iniciatyva, o vienas iš jų – Pranas Dailidė ir organizavo medžioklę“, – pranešime spaudai teigė V.Baltraitienė.

Ministras pirmininkas socialdemokratų vadovas Algirdas Butkevčius reaguodamas į paskelbtas neformalios vakarienės-medžioklės aplinkybes sakė, kad žemės ūkio ministrė V.Baltraitienė turi paneigti abejones dėl galimo interesų konflikto.

„Neturiu jokios informacijos nei apie straipsnyje minimą vakarienę, nei apie medžiokles, man sunku vertinti tai, ko nežinau. Bet mano nuomone, Žemės ūkio ministrė turi atsakyti į visus klausimus, kurie susiję su šia tema, kad nekiltų jokių įtarimų, ir paneigti abejones, jei tokios yra dėl galimo interesų konflikto. Tikiu, kad ji tai ir padarys“, – teigė premjeras A.Butkevičius komentare, kurį BNS perdavė ministro pirmininko atstovė spaudai Evelina Butkutė Lazdauskienė.
Seimo statutas numato, kad interpeliaciją ministrui reikalaudami paaiškinti priimtų sprendimų motyvus ne mažiau kaip penktadalis Seimo narių gali pateikti sesijos metu. Seimo rudens sesija prasidės rugsėjo 10 dieną.

Pagal Statutą, gavęs interpeliaciją Vyriausybės narys privalo ne vėliau kaip per dvi savaites turi pateikti atsakymus, o Seimas juos gavęs turi apsvarstyti ne vėliau kaip per penkias darbo dienas. Tuomet Seimas balsuoja, ar pritarti ministro atsakymams, o tuo atveju, jei siūloma nepritarti ir ministrui reiškiamas nepasitikėjimas, tokiam sprendimui priimti už balsuoti turi ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

Ministrės, J.Miliaus ir „Biovela Group“ vadovo vakarienė-medžioklė vyko dieną prieš teisėsaugai atliekant kratas J.Miliaus vadovaujamoje Maisto ir veterinarijso tarnyboje. J.Miliui yra pareikšti įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu. Teisėsauga įtaria, kad kai kurie tarnybos pareigūnai už atlygį galėjo nuslėpti pažeidimus su Seimo nariu „tvarkiečiu“ Petru Gražuliu siejamoje šaldytų maisto produktų bendrovėje „Judex“.

Žemės ūkio ministrė V.Baltraitienė prasidėjus teisėsaugos tyrimui ne kartą teigė J.Miliui priekaištų dėl darbo neturinti, jo vadovaujamos tarnybos veiklą vertinanti gerai. Prezidentė ir premjeras A.Butkevičius yra paraginę trauktis J.Milių iš pareigų, tačiau šis kaltinimus atmeta ir pats trauktis neketina.

V.Baltraitienė žemės ūkio ministrės pareigas eina dvejus metus – per šį laikotarpį ministerijoje ir jai pavaldžiose institucijose Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) sulaikė du tarnautojus, iš pareigų pasitraukė viceministras bei dviejų įstaigų vadovai.

Be to, šių metų pradžioje buvo kilęs „auksinių miltų“ skandalas, kai skurstantiems buvo perkami maisto produktai didelėmis kainomis. Tam paaiškėjus atsistatydino Lietuvos žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūros vadovė Aldona Miliuvienė ir žemės ūkio viceministras Vilius Martusevičius.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (92)