Latvijos vyriausybės sprendimas dėl būtinosios karinės tarnybos atsisakymo turėtų tapti pavyzdžiu Lietuvai, teigia opozicinės Liberalų ir centro frakcijos Seime seniūnas Eligijus Masiulis.
Eligijus Masiulis
© ELTA
"Mes sveikiname tokį kaimynų sprendimą ir tikimės, jog mūsų Vyriausybė taip pat imsis rimtai svarstyti šį klausimą", - cituojamas E.Masiulis ketvirtadienį išplatintame partijos pranešime.

Anot jo, Liberalų ir centro sąjunga sieks, kad nuostata dėl šauktinių kariuomenės atsisakymo būtų įrašyta parlamentinių partijų susitarime dėl šalies gynybos politikos ir išlaidų krašto apsaugai, kurį ketinama pasirašyti rudenį. Šiame dokumente ketinama iki 2008 metų pratęsti įsipareigojimą kasmet krašto apsaugai skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto.

Parlamentaro teigimu, Latvijos apsisprendimas atsisakyti šauktinių kariuomenės paneigia kai kurių Lietuvos politikų teiginius, kad profesionalioji kariuomenė yra brangesnė už šauktinių, nes Latvija krašto apsaugai skiria mažiau lėšų nei Lietuva.

"Liberalai jau seniai pasisakė už būtinybę atsisakyti būtinosios karinės tarnybos, kuri, kaip pripažįsta NATO vadovai, nėra efektyvi pasikeitus geopolitinei padėčiai pasaulyje ir pagrindiniu civilizuotų valstybių ir žmonijos saugumo priešu tapus terorizmui", - teigia opozicinės frakcijos seniūnas.

Krašto apsaugos ministerijos (KAM) sekretorius Povilas Malakauskas, BNS komentuodamas šią savaitę Latvijos vyriausybės priimtą sprendimą pritarti atsisakymui būtinosios karinės tarnybos ir pereiti prie profesionalios kariuomenės, teigė, kad dėl perėjimo nuo šauktinių prie profesionalios kariuomenės turi apsispręsti politikai.

Anot P.Malakausko, perėjimas prie profesionalios kariuomenės nulemtas keleto priežasčių, iš kurių esminės - Europoje pasikeitus geopolitinei situacijai, pastebima armijų mažėjimo tendencija, kariai turi vykdyti aukštesnio technologijų lygio užduotis, taip pat didėja kariuomenės parengties lygis, kuris reikalauja, kad NATO pajėgos būtų pasiruošusios vykdyti kovines užduotis per kelias dienas.

Be to, kariai vis dažniau dalyvauja ne tik taikos palaikymo, bet ir kovinėse operacijose. Seimas birželį priėmė įstatymą, numatantį laipsnišką kariuomenės, taip pat - ir šauktinių, mažinimą ir kitus ginkluotųjų pajėgų struktūros pakeitimus 2003 - 2008 metais.

2003 metais bendras ribinis krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių ir aktyviojo kariuomenės rezervo karių skaičius sieks 22 tūkst. karių. Iš šio skaičiaus profesinės karo tarnybos karių bus iki 8,1 tūkst., o privalomosios pradinės karo tarnybos karių - 4,5 tūkstančio.

Iki 2008 metų bendras ribinis krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių ir aktyviojo kariuomenės rezervo karių skaičius turėtų sumažėti iki 17 tūkstančių. Ruošiamasi, kad profesinės karo tarnybos karių 2008 metais bus iki 8,3 tūkst., o šauktinių - sumažės iki 2 tūkstančių. Kariuomenė savo dydžiu mažės, tačiau profesionalų, nors ir nežymiai, daugės.

Būtinosios karinės tarnybos jau atsisakė arba svarsto šią galimybę tokios NATO šalys, kaip JAV, Didžioji Britanija, Kanada, Nyderlandai, Prancūzija, Belgija, Ispanija, Vengrija. Kitais metais prie profesionalios armijos ketina pereiti Italija ir Čekija.

Tarp pakviestųjų į NATO šalių būtinoji karinė tarnyba tebėra Latvijoje, Lietuvoje, Estijoje ir Bulgarijoje, jos jau atsisakė Slovėnija, Slovakija ir Rumunija.

NATO valstybės Vokietija ir Danija neplanuoja atsisakyti būtinosios karinės tarnybos. Atsisakyti šauktinių nežada ir neutraliteto politikos besilaikantys švedai bei suomiai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

SEB paskelbė naujus įkainius – kai kas brangs dukart (226)

Kaip ir kiti komerciniai bankai, SEB bankas pranešė kad netrukus didins dalies paslaugų...

Gyvai / Vienuoliktasis Dakaro etapas: Žalą ištiko krachas, finišavo Juknevičius ir Vanagas (300)

Vienuoliktajame jubiliejinio 40-ojo Dakaro ralio etape sportininkams trečiadienį reikėjo iš Beleno...

Lietuvio įspūdžiai iš audringiausio Hamburgo rajono: radau viską, nuo ko valdžia saugo mūsų šalies žmones (301)

Įsijautęs į nuo alkoholio, prostitucijos, rūkalų ir marihuanos išvalytos Lietuvos įvaizdį...

Gyvai / Brolių Ballų ir „Vytauto“ kelyje – į LKL besitaikanti „Vyčio“ ekipa tiesioginė vaizdo transliacija (16)

Prienų-Birštono „Vytautas“ su naujokais broliais LiAngelo ir LaMelo Ballais „Big Baller...

Kaip mylimajam pasakyti, kad vienas jo sekso judesys jums visai nepatinka? (10)

Kiekvieną mėnesį „Women`s Health“ svetainė su trimis „Men`s Health“ atstovais analizuoja...

Vasario 16-ąją bus leista valgyti mėsą (298)

Vasario 16-oji – Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metis – šįmet sutampa su pirmuoju gavėnios...

Jauna moteris dėl tampono neteko ir antros kojos (22)

Amerikietei manekenei, kuri dėl higieninio tampono sukelto toksinio šoko sindromo neteko dešinės...

Mokslininkai aptiko dar vieną vyrų ir moterų skirtumą: kas susijaudinus darosi jų galvose?

Tai, kad moterys ir vyrai yra labai skirtingi, žino visi. Evoliucija ir per tūkstantmečius...

Gyvai / Žūtbūtinis mūšis Turine: „Fiat“ – „Lietuvos rytas“ (45)

Finalas – taip įvardino „Lietuvos ryto“ strategas Rimas Kurtinaitis Europos taurės F grupės...

Rytuose kriptovaliutoms dedamas apynasris (94)

Kinijos vyriausybė ketina sugriežtinti prekybos kriptografinėmis valiutomis kontrolę. Šį...