aA
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) penktadienį panaikino ankstesnį sprendimą parlamentaro Vytauto Bako ir koncerno „MG Baltic“ ginče dėl reputacijos ir grąžino bylą iš naujo nagrinėti Vilniaus apygardos teismui, BNS informavo teismo atstovė Olga Kungienė.
LAT panaikino VAT sprendimą ir nurodė Bako ir „MG Baltic“ ginčą nagrinėti iš naujo
© DELFI / Domantas Pipas

„Apeliacinės instancijos teismo nutartis priimta nenustačius ir neįvertinus visų bylai teisingai išspręsti turinčių reikšmės aplinkybių, o jų nenustačius nėra galimybės tinkamai pritaikyti materialiosios teisės normos“, – rašoma LAT nutartyje.

Bylą nagrinėję teisėjai nusprendė, kad nors V. Bako pasisakymas yra laikomas nuomone, o ne žinia, tačiau juo „neturi būti siekiama įžeisti, pažeisti dalykinę reputaciją, nuslėpti ir iškraipyti faktus ir duomenis“.

Nutartyje taip pat pabrėžiama, kad prievolė įrodyti, jog V. Bako išsakyti teiginiai atitinka tikrovę ir, kad jais nebuvo siekiama įžeisti ar pakenkti reputacijai, tenka pačiam parlamentarui, o ne savo teises ginančiai bendrovei.

Anot Aukščiausiojo Teismo, anksčiau bylą nagrinėję teismai neįvertino, ar Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) parlamentinio tyrimo išvada suteikia faktinį pagrindą susiformuoti V. Bako nuomonei, taip pat, ar ši nuomonė pareikšta sąžiningai, nesinaudojant tarnybine padėtimi ar siekiant pakenkti koncernui.

LAT taip pat atkreipė dėmesį, kad teismai turėtų įvertinti ir tai, jog, atsižvelgiant į V. Bako užimtas pareigas ir funkcijas, visuomenė gali ne taip kritiškai vertinti jo pasisakymus, tad jo nuomonė turėtų būti apgalvota ir formuluojama apdairiai.

Koncernas „MG Baltic“ tikina ir toliau teisinėmis priemonėmis sieksiantis V. Bako atsakomybės už reputacijai padarytą žalą.

„Kol tokio tipo politikams kaip Vytautas Bakas apsimokės šmeižti ir meluoti, tikintis kad Seimo nario imunitetas apsaugos nuo atsakomybės, tol jie taip ir elgsis. Jo pasisakymus galima laikyti neadekvačiais išpuoliais, tačiau jie pažeidžia kitų asmenų teises“, – BNS atsiųstame komentare teigė koncerno advokatas Romanas Raulynaitis.

V. Bakas BNS sakė tikintis, kad šis teismo sprendimas įkvėps ir daugiau žmonių priešintis korupcijai ir jos apraiškoms valstybinėse ir verslo struktūrose.

„Aš pasiekiau savo – kad visuomenei tapo žinomi oligarchinių grupuočių ir politikų bei žiniasklaidos kai kurios ryšiai ir tai leido sveikti visuomenei, leido priimti tam tikrus įstatymus (...) tai yra mano tikslas. Aš esu sakęs ne kartą, kad čia nėra mano asmeninio intereso“, – teigė Seimo narys.

Koncerno inicijuotą teismo procesą jis vertina kaip puolimą, bandymą išvarginti bei atgrasyti nuo pasipriešinimo, tačiau sakė neketinantis nutraukti savo antikorupcinės veiklos.

„Jeigu mums atrodo, kad koncernas, jo savininkai elgiasi nusikalstamai, neleistinai, yra visi korupcijos požymiai ir institucijos nereaguoja, tai mes turime tai ir įvardinti, pasakyti labai aiškiai ir ieškoti, kodėl tos institucijos nesuveikė. Čia yra politiko misija“, – tvirtino parlamentaras.

Sprendimą iš pradžių planuota skelbti ketvirtadienį, tačiau teismas nusprendė dar dienai pratęsti nutarties rašymą.

Ginčas tarp koncerno ir parlamentaro kilo po to, kai bendrovė teismui apskundė buvusio Seimo NSGK pirmininko teiginius, kad „MG Baltic“ veikla atitinka organizuotos nusikalstamos grupės požymius ir jis padarė valstybei apytiksliai 500 mln. eurų žalą.

Tiek Vilniaus miesto apylinkės, tiek Vilniaus apygardos teismai pernai pripažino, kad parlamentaras padarė žalą koncerno „MG Baltic“ reputacijai, kai lygino įmonių grupę su organizuota nusikalstama grupe ir kalbėjo apie koncerno žalą valstybei.

Aukščiausiajam Teismui pateiktame kasaciniame skunde V. Bakas teigė, kad koncerno atstovai savo nuožiūra apibendrino jo duotų interviu ištraukas ir ginčo teiginius sukonstravo patys. Parlamentaras taip pat aiškino, kad žemesnės instancijos teismų sprendimai pažeidė jo saviraiškos laisvę, o bylą nagrinėję teisėjai nepatikrino jo žodžių faktinio pagrindo.

Koncernas „MG Baltic“ teismo prašė V. Bako skundą atmesti ir pabrėžė, kad šiame ginče turi būti keliamas esminis klausimas dėl teisės į saviraiškos laisvę ir asmens reputacijos gerbimo teisingos pusiausvyros.

Rugsėjį V. Bakas bandė nuo bylos nušalinti kolegijos pirmininką Antaną Simniškį ir teisėjus Gediminą Sagaitį bei Donatą Šerną dėl galimo šališkumo. Seimo nario teigimu, A. Simniškis prieš dvejus metus nagrinėjo palankiai koncernui pasibaigusią bylą, todėl gali būti neobjektyvus. Šis V. Bako prašymas buvo atmestas.

Ankstesniuose teismuose „MG Baltic“ taip pat siekė, kad V. Bakas atlygintų 20 tūkst. eurų neturtinės žalos, tačiau koncernui priteistos tik beveik 1,5 tūkst. eurų bylinėjimosi išlaidų. Pirmosios instancijos teismas šių pinigų nepriteisė, motyvuodamas, kad V. Bako teiginių pripažinimas neatitinkančiais tikrovės turėtų būti pakankama priemonė tenkinti „MG Baltic“ ieškinio tikslus.

Kaip Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas V. Bakas prieš kelerius metus vadovavo parlamentiniam tyrimui. Po jo padaryta išvada, kad „MG Baltic“ veikla kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Koncernas tyrimą pavadino politiniu farsu.

Vilniaus apygardos teismas šiuo metu nagrinėja politinės korupcijos bylą, kur įtarimai pateikti keliems politikams, buvusiam „MG Baltic“ viceprezidentui Raimondui Kurlianskiui ir pačiam koncernui.

Pareigūnai įtaria, kad R. Kurlianskis kyšius politikams davė mainais už koncernui naudingų sprendimų priėmimą. Kaltinamieji įtarimų nepripažįsta ir sako, kad tyrimas vykdytas tendencingai.

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(8 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Vilniuje prie namų užpulti gėjai nesijaučia saugūs: niekada nežinai, kas tavęs laukia (398)

Prie nuomojamo buto sostinės centre užpulti netradicinės seksualinės orientacijos vaikinai teigia,...

Nepriklausomų tiekėjų pasiūlymai parodė, kiek brangsta elektra: kaina gali būti ir dviguba (267)

150 kilovatvalandžių, dvi laiko zonos po lygiai – dabar mokėti tektų 21,23 euro, o nepriklausomi...

Per savaitę COVID-19 protrūkių išaugo daugiau nei pusantro karto: mato tik vieną kelią to išvengti (142)

Epidemiologinė situacija šalyje ir toliau išlieka sudėtinga, rodo Nacionalinio visuomenės...

Vokietija šokiruota: degalinėje nužudytas kaukę prašęs užsidėti kasininkas papildyta (181)

Vokietija antradienį reiškia šoką ir pasipiktinimą dėl incidento, kai vienoje degalinėje...

Šios „lauktuvės“ iš Italijos gali apkarsti: gresia baudos nuo 500 iki 3 tūkst. eurų (29)

Nepaisant daugkartinių įspėjimų, turistai, atvykstantys pailsėti į saulėtąją Italiją, vis...

„Medicinos bankui“ – įspėjimas, 300 tūkst. eurų bauda ir įpareigojimas (2)

Lietuvos bankas praėjusių metų pabaigoje atliko tikslinį planinį „Medicinos banko“ veiklos...

Ar gali kvepalai sugesti? Trys kriterijai, kurie padės nuspręsti, ar jūsų kvepalams jau laikas keliauti į šiukšlių dėžę

Mėgstamas aromatas yra rimta investicija. Kol mes juo kvėpinamės, atrodo, kad brangūs kvepalai...

Turkija po „rinkimų“ supykdė Rusiją (2)

Turkijos atsisakymas pripažinti Rusijos parlamento rinkimų rezultatus Kryme sukėlė Maskvos pyktį.

Hussein Ibish | D+

Šalis, kurios bankai pritrūko pinigų

Po 13 mėnesių trukusio šalies egzistavimo ją valdant laikinai pareigas ėjusiems ministrams...