aA
Pareikšdamas, kad Seime suburta parlamentinė tyrimo komisija dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istorijos yra nelegali, prezidentas yra šališkas, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda
© EPA - ELTA

„Turbūt, nenueisiu labai toli nuo tiesos, pasakydamas, kad prezidentas yra šiek tiek šališkas, vertindamas komisijos darbą“, – ketvirtadienį Seime žurnalistams teigė G. Landsbergis, vertindamas Prezidentūros poziciją.

Kaip pranešta anksčiau, trečiadienį šalies vadovas LNK televizijai pareiškė, kad Seimo laikinoji tyrimo komisija, skirta galimai neteisėtai VSD veiklai tirti, yra nelegali, nes jos pirmininkas Vytautas Bakas neturi leidimo dirbti su įslaptinta informacija.

Pats V. Bakas, reaguodamas į G. Nausėdos komentarus, nurodė, kad tokios abejonės yra nepagrįstos ir klaidinančios. Politikas nurodė, kad įstatymiškai nėra numatyta būtinybė komisijos pirmininkui turėti leidimą dirbti su įslaptinta informacija.

Be to, trečiadienį posėdžiavusi tyrimo komisija susitiko su Generalinės prokuratūros atstovais, kurie paragino V. Baką nusišalinti nuo pirmininko pareigų, mat, pasak jų, taip gali būti neužtikrintas tyrimo objektyvumas. Po posėdžio V. Bakas žurnalistams patikino nusišalinti neketinąs.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę tyrimo komisija buvo susirinkusi į pirmąjį posėdį ir nutarė paprašyti atsakingų institucijų su pranešėjo istorija susijusios informacijos. Taip pat nutarta kreiptis į Generalinę prokuratūrą, žvalgybos kontrolierių.

Seimo įsteigta specialioji VSD pranešėjo komisija sieks atsakyti į klausimus, ar 2019 m. prezidento rinkimų kampanijos metu žvalgyba teisėtai rinko informaciją apie kandidatus, jų aplinką, kaip tvarkė ir ar kam nors perdavė tokią informaciją. Taip pat būtų siekiama išsiaiškinti, ar pastarojoje kampanijoje buvo panaudoti SEB banko klientų duomenys, kokias rinkimines išlaidas patyrė kandidatai.

Keliami klausimai ir dėl rinkimus laimėjusio prezidento Gitano Nausėdos ryšių su Baltarusijos trąšų verslo atstovais. Be to, komisija sieks išsiaiškinti, ar po pranešėjo kreipimosi teisėsaugos institucijos – Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) bei Generalinė prokuratūra – tinkamai įvertino gautą informaciją.

Komisija turės pateikti savo išvadą ir nutarimo projektą Seimui iki kitų metų kovo 10 d.

Pirmąjį kartą pranešėjo istorija sulaukė parlamento dėmesio 2019 m. Tuomet pranešėjo perduota informacija pasiekė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK), tačiau šis įvertinęs situaciją pripažino, kad VSD veikė savo kompetencijų ribose.

Pranešėjo istorija grįžo į politinių debatų epicentrą pasirodžius žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knygai „Pranešėjas ir Prezidentas“, kurioje atskleidžiamas VSD vykdytas galimai neteisėtas duomenų rinkimas apie privačius asmenis prezidento rinkimų kampanijos metu.

Čmilytė-Nielsen ragina valstybės vadovus susilaikyti nuo komentarų apie parlamentinę VSD pranešėjo tyrimo komisiją

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad valstybės vadovai turėtų susilaikyti nuo komentarų apie parlamentinę tyrimo komisiją, nagrinėjančią Valstybės saugumo departamento (VSD) pranešėjo istoriją. Pasak politikės, svarbu, kad ši specialioji komisija išliktų nepriklausoma ir nepatirtų jokio spaudimo iš šalies.

„Manau, kad kuo mažiau valstybės vadovai komentuos šią istoriją, tuo bus geriau, nes komisija, žinoma, geriausiai, kad liktų nepriklausoma, kad tie Seimo nariai, kurie ėmėsi šio sudėtingo darbo – kad jie patirtų kuo mažiau spaudimo iš šono“, – ketvirtadienį Seime Eltai teigė V. Čmilytė-Nielsen.
Todėl savo ruožtu politikė nesiėmė vertinti komisijos darbo bei generalinės prokuratūros išsakytų raginimų jos pirmininkui Vytautui Bakui nusišalinti.

„Nekomentuosiu komisijos darbo. Seimas apsisprendė dėl komisijos sudėties ir, manau, ta sudėtimi ir turėtų tęsti darbus“, – kalbėjo ji.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.4286

Top naujienos

Protu nesuvokiama: neįgalią moterį prievartavo ir žagino jos globėjas (7)

Mažeikiuose – šokiruojanti istorija. Jaunas vyras, prižiūrėjęs judėjimo negalią turinčią...

Blogos žinios Naujuosius norintiems sutikti užsienyje: beveik neliko pigių bilietų, bet dar yra vienas ypatingas variantas už 70 Eur

Iki Naujųjų metų liko šiek tiek daugiau nei trys savaitės. Pats laikas susimąstyti tiems, kas...

Karo ekspertai: Rusija yra pasirengusi pradėti plataus masto kampaniją (13)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai neatmeta, kad...

Rusų apsuptas Ukrainos karys nurodė smogti ten, kur buvo ir pats (2)

Rusų apsuptas Ukrainos karys perdavė priešo koordinates savo bendražygiams, kad šie surengtų oro...

Pergalė – privaloma: „Žalgiris“ svečiuojasi pas blogiausią Eurolygos komandą analizė (1)

Į pergalių kelią sugrįžęs, tačiau Arno Butkevičiaus netekęs Kauno „Žalgiris“ (5-6)...

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė su ilgamete partnere Jūrate Juškaite laukia šeimos pagausėjimo (64)

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė su ilgamete partnere, Lietuvos žmogaus...

Apie baltą žiemą ir šaltį skelbiantys sinoptikai įspėja ir dėl itin pavojingo reiškinio

Artimiausios paros orus Lietuvoje lems ciklono šiaurės rytinė dalis.

Ko sovietmečiu buvo mokomi mūsų tėvai: protinga žmona nekels isterijų vyrui panorėjus sukti į kairę

Lengva valandų valandoms nugrimzti į senąją literatūrą bei spaudą. Senieji laikraščiai,...

Legendinis dainininkas Valdemaras Frankonis: apie prarastą gyvenimo meilę ir vienatvės baimę

„Padariau išvadą, kad reikia save mylėti, prižiūrėti ir negalima leisti savęs stumdyti“,...