aA
Premjero Sauliaus Skvernelio teiginį, kad po siūlytos kandidatūros į aplinkos ministrus atmetimo jis nebeteiks prezidentei Daliai Grybauskaitei kito pasiūlymo, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis vadina neatsakingu ir kaltina jį sąmoningo konflikto sukėlimu.
Gabrielius Landsbergis ir Saulius Skvernelis
© DELFI / Andrius Ufartas

S. Skvernelio veiksmus kritikuoja ir TS-LKD iškelta kandidatė į prezidento postą Ingrida Šimonytė. „Prezidentės sprendimas nėra netikėtas, o premjeras jau pats paklydo savo politikų ir profesionalų priešinimo žabangose. Nėra netikėta ir Karbauskio transliuojama pasaulio pabaiga apie tai, kad šis atvejis įrodo, jog ne Skvernelį išrinkus prezidentu Lietuvoje kils konstitucinė krizė. Tai rodo, deja, tik jo paties supratimą apie Konstituciją ir daugiau nieko kito“, – „Facebook“ tinkle rašė I. Šimonytė.

Landsbergis: vieno asmens įgeidžių įkaitais tampa valstybės institucijos, valstybės piliečiai

G. Landsbergis teigia, kad konfliktas keliamas norint jį panaudoti kaip rinkimų šou dalį. „Užuot vykdęs tiesiogines pagal Konstituciją ir Vyriausybės įstatymą jam privalomas pareigas tinkamai organizuoti vyriausybės darbą bei „teikti siūlymus Respublikos Prezidentui dėl ministrų skyrimo“ S. Skvernelis sąmoningai eskaluoja konfliktą su Prezidente, tikėdamasis tokį paties sukurtą konfliktą naudoti kaip savo rinkiminės kampanijos dalį“, – teigiama G. Landsbergio išplatintame pranešime spaudai.

TS-LKD pirmininkas įvardijo, kad jei premjeras neatsies rinkimų kampanijos ir pareigų vykdymo – ragins premjerą pasirinkti tik vieną kelią. „Tikimės, kad Premjeras ras būdų atsieti rinkimų kampaniją nuo pareigų vykdymo, nes kitu atveju teks Premjerą ir vėl raginti trauktis arba iš pareigų, arba iš kampanijos, – rašoma TS-LKD pranešime spaudai. – Konstitucijos normų pažeidinėjimas, įstatymų laužymas – tai ne plakato iškabinimas judrioje miesto sankryžoje. Vieno asmens įgeidžių įkaitais tampa valstybės institucijos, valstybės piliečiai.“

Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Andrius Ufartas

Po to, kai prezidentė D. Grybauskaitė atmetė S. Skvernelio siūlytą kandidatūrą į aplinkos ministrus, S. Skvernelis pareiškė, kad nebesiūlys jokios kitos kandidatūros. Jam pritarė ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis BNS teigdamas, kad kol prezidentė baigs savo kadenciją, Vyriausybė turėtų dirbti be vieno ministro.

R. Karbauskis D. Grybauskaitės žingsnį pavadino „politiniu šou“, nors tokiu pačiu epitetu G. Landsbergis pavadino S. Skvernelio atsaką D. Grybauskaitei.

Šimonytė: premjeras jau pats paklydo savo politikų ir profesionalų priešinimo žabangose

„Kas gali paneigti, kad pasiūlydamas į ministrus jokios patirties konkrečioje srityje neturinčią moterį, kai visi į tave bado pirštu dėl itin vyriškos vyriausybės, sąmoningai eini į riziką, kad ji susimaus. O tada jau sakysi: matot, aš jums sakiau, kad svarbu profesionalumas“, – S. Skvernelio kandidatūrą į aplinkos ministrus kritikavo įrašą „Facebook“ tinkle paviešinusi kandidatė į prezidentus Ingrida Šimonytė.

„Būčiau tikra keistuolė, jeigu kraipyčiau galvą dėl p. Irmos Gudžiūnaitės siūlymo į aplinkos ministrus vien dėl jos jauno amžiaus – pati kažkada tapau ministre 34-rių. Tiesa, prieš tai 12 su viršum metų žaidusi toje savo aikštelėje, ledo ritulio terminais kalbant. Tikrai žinau, kad Lietuvoje yra daug iniciatyvių, išsilavinusių, Tėvynę mylinčių ir jai dirbti norinčių jaunų žmonių ir turime jiems suteikti galimybę pateisinti pasitikėjimą visais įmanomais būdais, – rašė I. Šimonytė. – Visgi, šis atvejis nebuvo įmanomas, nes nemanau, kad siūlydamas ponią I. Gudžiūnaitę ministre premjeras norėjo pademonstruoti pasitikėjimą jauna ir gabia Lietuvos piliete. Visų pirma, toks skyrimas niekaip nederėjo su jau gana nugrota, bet vis dar bandoma toliau groti profesionalų Vyriausybės plokštele – gal ponia Irma labai gabi, guvi ir iniciatyvi, bet ji tikrai nėra aplinkos srities profesionalė. Vadinasi, tai jau būtų buvęs labiau klasikinis politinis paskyrimas, kai koalicijos partneriai pagal savo supratimą pasiūlo ministro kandidatūrą.“

Ingrida Šimonytė
Ingrida Šimonytė
© DELFI / Kiril Čachovskij

I. Šimonytės vertinimu, S. Skvernelis moters kandidatūrą pasirinko dėl aplinkos spaudimo, kad ministrų kabinete neliks nė vienos moters: „Kitas aspektas yra „moteriška tema“: kas gali paneigti, kad pasiūlydamas į ministrus jokios patirties konkrečioje srityje neturinčią moterį, kai visi į tave bado pirštu dėl itin vyriškos vyriausybės, sąmoningai eini į riziką, kad ji susimaus. O tada jau sakysi: matot, aš jums sakiau, kad svarbu profesionalumas, geriau jau mylėkim jas, tas moteris. Ir niekas jau nebeprisimins, kad tai buvo tavo siūlymas, tiesą sakant“.

„Tad Prezidentės sprendimas nėra netikėtas, o premjeras jau pats paklydo savo politikų ir profesionalų priešinimo žabangose. Nėra netikėta ir Karbauskio transliuojama pasaulio pabaiga apie tai, kad šis atvejis įrodo, jog ne Skvernelį išrinkus Prezidentu Lietuvoje kils konstitucinė krizė. Tai rodo, deja, tik jo paties supratimą apie Konstituciją ir daugiau nieko kito“, – „Facebook“ tinkle rašė I. Šimonytė.

Skvernelis Grybauskaitę kaltina „savų“ propagavimu

Trečiadienio rytą prezidentė D. Grybauskaitė pranešė, kad atmeta premjero kandidatūrą į aplinkos ministres. Su kandidate Irma Gudžiūnaite prezidentė buvo susitikusi pirmadienį, po susitikimo teigė, kad „įspūdžiai įvairūs“.

Po pranešimo apie atmetamą kandidatūrą premjeras S. Skvernelis „Facebook“ tinkle pranešė, kad sprendimas jį nustebino ir pažėrė kritikos. „Su prezidente buvo aptarta ne viena ir ne dvi galimos aplinkos ministro kandidatūros. Deja, nei dėl vienos iš jų rasti sutarimo nepavyko. I. Gudžiūnaitės kandidatūra su šalies vadove buvo suderinta iš anksto – todėl ir pateikta. Maža to, prezidentė kandidatei po pokalbio sakė, kad sprendimas bus teigiamas, todėl šiandienos pareiškimas iš tikrųjų stebina“, – socialiniame tinkle rašė S. Skvernelis.

Landsbergis: Skvernelis sąmoningai kelia konfliktą su Grybauskaite
© DELFI / Andrius Ufartas

Premjero teigimu, kandidatūros atmetimas – požiūrio į Vyriausybę pademonstravimas: „Akivaizdu, kad taip prezidentė eilinį kartą parodė savo požiūrį į šią Vyriausybę. Esu tikras, jog Aplinkos ministerijai ypatingai reikia aukštos kvalifikacijos teisininko, kuris nebūtų susijęs korupciniais ryšiais su šios srities interesų grupėmis“.

Politologas teigia, kad konfliktas dar aštrės

Politologas Lauras Bielinis teigė, kad toks S. Skvernelio ir D. Grybauskaitės konfliktas nestebina. „Susikerta du gana ryškūs konfliktiniai charakteriai. Akivaizdu. Ko gero, Skvernelis šiuo atveju išsakė tai, kas realiai ir yra: tarp Skvernelio arba jo atstovaujamos valdančiosios daugumos ir prezidentės susitarimas arba dalykiškas komunikavimas yra labai sudėtingas, – teigė L. Bielinis. – Ir tai tęsis iki Dalios Grybauskaitės prezidentavimo pabaigos.“ Politologo teigimu, tai normalus reiškinys.

„Matome ir istorijoje, ir iš šio atvejo, kad konfliktiškumas yra neišvengiamas“, – teigė L. Bielinis.

Politologas teigia, kad artėjant rinkimams konfliktas tarp D. Grybauskaitės ir S. Skvernelio gali ir dar labiau paaštrėti. „Gali paaštrėti iš Skvernelio pusės, nes jam tai, matyt, rinkimiškai yra naudinga. Grybauskaitei šiandien tai nenaudinga, jai nenaudingi jokie konfliktai, bet užtenka ir vienos, pusės, kuri to norėtų“, – teigė L. Bielinis.

Grybauskaitės patarėjams jau ruošiamos vietos ambasadose

Prieš žinią apie atmetamą S. Skvernelio siūlytą kandidatūrą DELFI paviešino D. Grybauskaitės planus savo patarėjus įdarbinti ambasadose.

DELFI žiniomis, du prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausiuosius patarėjus – Liną Antanavičienę, kuri pataria šalies vadovei ekonomikos ir socialinės politikos klausimais, ir užsienio politikos grupės vadovą Nerijų Aleksiejūną ketinama skirti ambasadoriais Izraelyje ir Prancūzijoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(48 žmonės įvertino)
3.2708

Top naujienos

Oligarchai nusamdė aukščiausios kategorijos mušeikas, gyventojai įtūžo – galiausiai įsikišo Putinas (5)

Istorija apie nepastatytą bažnyčią Uralo kalnų mieste Jekaterinburge pasižymi visais elementais,...

Pirmadienį dalyje Lietuvos viršyti šilumos rekordai (25)

Pirmadienį dalyje Lietuvos viršyti šilumos rekordai – sinoptikai žada, jog prie jų bus...

Lauras Bielinis. Labai, labai sunkus valstiečių-žaliųjų pasirinkimas prieš balsavimus (163)

Jau tampa aksioma nuomonė , kad valstiečiams-žaliesiems palaikyti Ingridą Šimonytę reiškia...

Vaida Kurpienė – apie nedovanotinas lietuvių klaidas: mano, kad gamina sveikai, o iš tiesų mirtinai sau kenkia (46)

Pastaraisiais metais Lietuvoje grilinimo mada išpopuliarėjo tiek, kad kepti maistą ant žarijų...

Pranckiečio prognozė: „valstiečiai“ viešai neparems nei vieno kandidato į prezidentus (26)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis prognozuoja, kad antrajame Prezidento rinkimų ture Lietuvos...

Gentvilas: Valdybos sprendimas remti Nausėdą – tik patarimas (39)

Liberalų sąjūdžio partijos pirmininkas Eugenijus Gentvilas teigia, kad formalaus partijos...

Viena svarbi taisyklė, kurios būtina laikytis valgant pievos žalumynus ir ruošiant iš jų kokteilius

Nuo pavasario iki pat rudens gamta mums dovanoja itin daug naudingų sveikatai dovanų. Nemažai jų...

„Akropolio“ darbuotojus papiktino vadovybės prašymas: nejaugi klientai pirmiausia? (30)

Gegužės 24 - 26 d. Lietuvos „Akropoliuose“ vyks daug nuolaidų medžiotojų sutraukianti akcija...

Chodorkovskis apie Zelenskio inauguraciją: man gyvenime nėra taip buvę (103)

Rusijos opozicijos veikėjas Michailas Chodorkovskis savo paskyroje socialiniame tinkle...

Stebisi vairuotojų įpročiais: girdi, kad mašina bilda, bet tik pasigarsina muziką (21)

Kelyje netikėtai sprogusi padanga, išsikrovęs akumuliatorius , pasibaigę degalai ar automobilio...