aA
Suirutė valstiečių gretose kelia įtampą visoje koalicijoje, o mažiau nei po dviejų savaičių vyksiantys rinkimai parodys, kokių pokyčių sulauks visa Lietuva. Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis laidoje „DELFI diena“ sakė, kad yra pataręs Ramūnui Karbauskiui pailsėti ir pripažinti savo klaidas. Taip pat konservatorių lyderis išsakė savo nuomonę apie abu kandidatus į Prezidento postą.

Ar tikrai konservatoriai vengia valdžios ir kas bus, jeigu Ingrida Šimonytė laimės Prezidento rinkimus? Interviu su G.Landsbergiu.

– Jūs suprantate, kodėl taip staiga – per kelias dienas pasikeitė tiek pačios „valstiečių“ frakcijos, tiek jos vadovo nuomonė?

Aš manau, kad Karbauskio pozicija skirta mobilizuoti rinkėjus. Manau, kad ta pozicija iš esmės atsisuko prieš jį patį, galų gale frakcija suprato, kad tai nepadėjo laimėti Skverneliui. Tokių žaidimų žaisti nevalia. Jie paprieštaravo savo lyderiui, manau, kad tai vienas didžiausių Karbauskio pralaimėjimų. Su tuo, ką jis pasakė, frakcija nesutiko.

– Tik tuomet kyla klausimas, kiek mes galime tikėti pačios frakcijos ir jos vadovo žodžiais, nors jie – žodžio žmonės: rinkimus laimėjo, su teistais asmenimis ir partijomis reikalų neturi, dabar irgi laikosi žodžio?

Man gaila, kad ta formuluotė tokia devalvuota. Kiekvienas žmogus, kuris galėtų pasakyti, kad yra „žodžio žmogus, bus priimtas dviprasmiškai, nes Ramūnas Karbauskis šį žodį tarsi sugadino nebeatstatomai. Arba žodis labai silpnas, arba tai yra blefas, kai nebėra sugalvojama, kaip žaisti toliau. Beje, panašus atvejis buvo su Gintautu Palucku. Kai būdamas vicemeru jis pasakė, kad išves savo frakciją į opoziciją, labai daug kas manė, kad nepavyks, tarp jų ir aš, visgi jis ištesėjo savo žodį. Kaip politikas jis išliko garbingoje pozicijoje. Manau, kad jis įsitvirtino, nes parodė, pasakė ir padarė.

Arnas Mazėtis, Gabrielius Landsbergis
Arnas Mazėtis, Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Andrius Ufartas

– Jeigu frakcija sugebėjo priimti kitokį sprendimą, ką tai rodo: Karbauskis nevaldo frakcijos ar jie sugebėjo jį perkalbėti dėl buvimo valdžioje, nes daugeliui tai, matyt, pirma ir paskutinė kadencija?

Liko labai nedaug iki Seimo rinkimų. Tai yra frakcija, kuri daugiausia yra sudaryta iš vienmandatininkų, kurie, akivaizdu, net ir apygardose nėra labai stipriai nuskambėję. (…) Jie turėtų pagalvoti, ar jiems verta toliau laikytis tos rizikingos Karbauskio taktikos, va bank žaidimo, jeigu jau dabar aišku, kad rezultatų nėra. Gal geriau pusantrų metų žaisti saugiai, o dabar panašu, kad riedama nuo kalnelio.

– Pasikalbėkime apie jus: kodėl Jūs atsisakote perimti valdžią ir formuoti naują Vyriausybę po liepos 12 dienos?

Tai yra Ramūno Karbauskio formuluotė, kad „jis atsisako“. Mes jau ne kartą esame kalbėję, kad Ramūnas Karbauskis neįvykdys savo pažado, todėl žiūrėjome gana nuosaikiai ir ramiai. Antras dalykas, mes paskelbėme scenarijus, apie kuriuos būtų galima diskutuoti Seime, vyko diskusijos. Akivaizdu, kad jeigu Karbauskis būtų kažkaip sureagavęs į visa tai, Seimas nebūtų sudegęs, stabilumo būtų pakakę. Šiandien Karbauskis ieško atpirkimo aukų, o kas geriau, nei Landsbergis, panašu į desperaciją.

– Ramūnas Karbauskis sako, kad asmeninio pokalbio su Jumis nebuvo dėl galimybės perimti valdžią. Norėtumėte tokio pokalbio?

Landsbergis prisimena savo derybas su Nausėda: manau, mano pozicija jį išgąsdino
© DELFI / Andrius Ufartas

Vienareikšmiškai. Jeigu jis mano, kad yra apie ką kalbėti, aš irgi manau, kad yra. Klausimas, ar kas nors keisis po Europos Parlamento rinkimų, nes Saulius Skvernelis irgi atsiima savo žodžius. Reikia turėti omenyje, kad įgaliojimų grąžinimas nėra atsistatydinimas. Jis turi aiškiai pasakyti. Dėl valstybės visada gerai kalbėti.

– Ar teisingai suprantu, kad, galima sakyti, jog frakcija bene visiškai atsiriboja ir tas pasitraukimas yra tik Karbauskio pareiškimai?

Tai buvo paskutinis šansas Karbauskiui, nes frakcijoje buvo bijoma sukelti maištą ir pakenkti Sauliui Skverneliui. Manau, kad frakcija tiesiog pasikliovė Karbauskiu ir atidavė per didelį pasitikėjimo kreditą ir dėl to šiandien Karbauskis moka tokią kainą.

– Koks Sauliaus Skvernelio vaidmuo šioje istorijoje, Jūsų nuomone?

Manau, jis tapo įkaitu, taip pat kaip likusi frakcija. Pasikliauti gudriu žaidėju, bet ir Skvernelis turėtų sau iškelti klausimą, ar jo politinė karjera dėliojasi taip, kaip jis norėtų? Ar jis tiesiog vedamas į bedugnę, kuri baigisi netrukus.

– Ar jūs kalbėjote su Sauliumi Skverneliu?

Ne, paskutiniu metu nekalbėjome. Jis buvo užsiėmęs, bet noriu pasikalbėti, nors nenoriu išskirti nei vieno politiko, manau, reikia kalbėti su visais. Buvau kalbėjęs apie tai, kad dėl stabilumo valstybėje, galėtume svarstyti apie paramą mažumos Vyriausybei, kaip tai buvo 2007 metais. Aš tai buvau ne vieną kartą viešai pasakęs. Jeigu yra kažkas, kas kelia chaosą valstybėje, kažkas turi tai stabilizuoti.

– Jūs manote, kad Skvernelis galėtų tai padaryti?

– Gal ir galėtų, bet jis vienas to nepadarys. Ir aš vienas nepadarysiu.

– Jūsų žiniomis, kas vakar vyko už uždarų „valstiečių“ frakcijos durų? Ponas Karbauskis suprato, kad kad yra nepajėgus valdyti? Skvernelis laimėjo ar dauguma nusprendė?

Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Andrius Ufartas

Manau, Skvernelis laimėjo ir dabar frakcijoje girdėsime daug daugiau balsų, kurie buvo nutilę ar nutildyti. Tie žmonės, kurių įspėjimas pasitvirtino, gaus daugiau pasitikėjimo. Kita vertus, Ramūnas Karbauskis ne tik patyrė politinį pralaimėjimą, bet dabar daugelis žmonių manys, kad mes jau juo pasitikėjome ir patyrėme, ką reiškia, kai jis neatsako už savo žodžius. Todėl reikia kito lyderio, o gal kitų lyderių.

– Ką jūs šiuo atveju patartumėte Ramūnui Karbauskiui?

Manau, kad artimiausiu metu niekas nepasikeis. Mane nustebino pono Remigijaus Žemaitaičio ir Lietuvos lenkų pozicija, man įdomus toks žaidimas. Matyt, jie irgi pajuto savo svarbą ir svorį. Manau, pirmiausia Ramūno Karbauskio klaida yra ta, kad tiesiog nebuvo paprasto žmogiško atsiprašymo. Daug kas sakė, aš sakiau ir prezidentė patarė nesikarščiuoti. Gal reikia poilsio ir tai būtų labai paprasta, gal jam reikėjo pasikalbėti su kolegomis ir pasakyti žmonėms, kad buvo pasikarščiavęs, bet to nebuvo. Bandymas išsisukti su negarbingais argumentais tik didina krizę. Aš manau, kad pritrūko žmogiškumo.

– Ponas Karbauskis teigia, kad tiek Nausėda, tiek Šimonytė yra konservatorių kandidatai. Koks jums susidarė įspūdis apie Nausėdą, ar jis tikrai yra konservatorius?

Pačioje pradžioje, kai buvo pirmi mūsų rinkimai, tai turėjome diskusiją su Nausėda, jis buvo iškeltas 28 skyrių. Tuomet tikrai nemažas žmonių jį rėmė ir palaikė. Ponas Nausėda domėjosi ir svarstė dalyvauti, bet galbūt nebuvo iki galo suderintas procesas ir lūkesčiai, kokie bus tie pirmalaikiai rinkimai. Gal jis įsivaizdavo, kad partijos vadovų žodis galėtų lemti jam pergalę tuose rinkimuose tuomet prieš pasisakiusį Vygaudą Ušacką. Mano pozicija visada buvo tokia, kad reikia eiti drąsiai, su aiškia žinia, būti politiku. Manau, tas jį gal ir išgąsdino. Beveik paskutinėmis minutėmis jis persigalvojo. Tam tikra prasme Karbauskis yra teisus, jeigu mes žiūrėtume į tą startinį momentą. Manau, kad daugelis žmonių taip ir žiūri, kad yra du konservatoriai, kurie atsidūrė jau paskutiniame etape. Esu šiek tiek subjektyvus, palaikau Ingridą.

Landsbergis prisimena savo derybas su Nausėda: manau, mano pozicija jį išgąsdino
© DELFI / Karolina Pansevič

– Koks jūsų įspūdis apie Nausėdą?

Aš manau, kad pirmiausia, matyt, patarėjų patartas Nausėda mėgino paimti patį plačiausią spektrą. Jo elektoratą sudarė ir valstiečiai, ir konservatoriai ir net socdemai, bet visa problema nutiko tada, kai pasimetė žinutės, tapo nebeaišku, kas tai yra per žmogus, nes norėdamas būti geru visiems, nebetampi geru niekam.Tiesą sakant, yra tas katės maiše efektas. Manau, kad daugelis žmonių tiesiog atidavė savo pasitikėjimą žmogui, apie kurį labai mažai žino. Pavyzdžiui, kaip jis elgtųsi krizės akivaizdoje, ką jis atstovautų, kokiais argumentais sutelktų žmones.

– Ponas Karbauskis anksčiau yra minėjęs, kad jiems bus sudėtinga dirbti tiek su vienu, tiek su kitu kandidatu. Bet su kuriuo valdantiesiems būtų geriau dirbti – Šimonyte ar Nausėda?

– Manau, kad paskutiniai Šimonytės pasisakymai buvo labai aiškūs. Ji nedviprasmiškai leido suprasti, kad jai Konstitucija ir Konstitucijos reikalavimas, kad premjeras ateina iš daugumos, yra visiškai aiškus. Iš Seimo daug geriau matosi, koks yra politinis veikimas, nei iš šalies. Prezidentas yra politikas ir turi suprasti politinius procesus, taip parodydamas politinę lyderystę.

Visą interviu žiūrėkite DELFI laidoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(77 žmonės įvertino)
3.4935

Top naujienos

Teks pasistengti, kad negrįžtume į karantiną: ragina dirbti nuotoliniu būdu bent 7 dienas (79)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ( NVSC ) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė...

Masinė avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai ir traktorius, sužaloti trys vaikai (66)

Šeštadienį Trakų rajone įvyko didelė avarija - susidūrė trys lengvieji automobiliai ir...

Verslą Alytuje pradėjo garaže: nuo tinklelių nuo vabzdžių gaminimo iki stalų kalimo iš to, ką rasdavo

Garažas, ar namų rūsys yra mistinė, o kartu ir labai ypatinga vieta. Čia gimsta muzikos...

Šie simptomai gali ištikti vos 30-ties: širdies permušimai, karščio bangos – tik visko pradžia (6)

Karščio bangos – tipinis menopauzės paveikslas. Tačiau ar žinojote, kad nemiga bei odos...

Mama išvirė žemaitišką grybų sriubą: tokios skanios niekur kitur nerasite (3)

Iki šalnų dar pats tinkamiausias laikas pasimėgauti grybais . O ką dar įdomaus iš jų galima...

Ukrainiečiai stebisi įvykiais Baltarusijoje: pagrindinis klausimas nuvylė (180)

Jauna, tačiau pakankamai populiari Kijevo grupė „Piriatin“ įrašė Baltarusijos protestus...

Paulius Jurkevičius. Vakcina už 40 eurų. O gal geriau švęsto vandens? (48)

Štai jis – didysis Lietuvos paradoksas: mums pasiūlė gintis. Nuo ko? Nuo to, kas artimoje...

Ne viskas, kas sakoma reklamose, yra tiesa: štai, ką turite žinoti apie keptuves keraminiu paviršiumi (6)

Keptuvės keraminiu paviršiumi išpopuliarėjo visų pirma dėl to, kad jose kepamas maistas...

Pirmoje mačo pusėje siautėjęs „Rytas“ sutalžė „Pieno žvaigždes“ (22)

Pirmoje rungtynių pusėje puolimo mašiną įspūdingai užkūręs Vilniaus „Rytas“ (3-0) po...

Gediminas Gasiulis | D+ nariams

Ekspertas išskyrė TOP3 ateities profesijas: šių specialistų reikės visiems

Renkantis karjerą ar planuojant jos pokyčius, kyla klausimai, kas bus aktualu ateityje, kokių...

|Maža didelių žinių kaina