aA
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis tvirtina, kad šiuo metu tarp Lietuvos ir Europos Komisijos (EK) vyksta nuolatinė diskusija didele apimtimi, primenanti teisinį pokalbį dėl to, kaip turėtų būti taikomos sankcijos rusiškai produkcijai, keliaujančiai tranzitu į Kaliningradą.
Gabrielius Landsbergis
Gabrielius Landsbergis
© DELFI / Andrius Ufartas

Pasak jo, Lietuva šiuo metu yra pasiūliusi savo matymą dėl tam tikrų EK nuostatų, tačiau jos gali būti ir nepateiktos.

„Noriu pabrėžti, kad Lietuva neturi teisinės kompetencijos kaip nors vetuoti papildomą išaiškinimą, tai yra EK nuostata ir teisė sankcijų reglamentus aiškinti taip, kaip ji mano esant reikalinga. Tai nėra kokia nors valstybės kompetencija, tai yra EK kompetencija ir nepaisant to, kad viena ar kita valstybė gali turėti labai stiprią nuomonę šiuo klausimu, atsakomybė išlieka EK“, – antradienį LRT radijui teigė G. Landsbergis.

„Galiu tik pakartoti, kas ne kartą buvo sakyta anksčiau, Lietuva vienašališkai sankcijų neįveda, lygiai taip pat sankcijų neatšaukia, jų netaiso ir nekeičia. Mes vadovavomės tuo, kas yra išaiškinta EK ir tai yra išskirtinė EK kompetencija“, – pridūrė jis.

Ministras aiškina, kad Lietuva, kaip Europos Sąjungos (ES) narė vadovaujasi ES teise ir yra delegavusi dalį savo kompetencijų prekybos srityje EK, todėl vadovaujasi Komisijos teikiamos nuostatomis dėl sankcijų įgyvendinimo ir ketina tą daryti ir toliau.

„Pagrindinė pozicija yra tai, kad sankcijos neturi palengvinti agresoriaus gyvenimo, jos yra tam, kad agresoriui būtų apribos galimybės efektyviai veikti ir taip pat efektyviai kariauti karą. Tai pamatinė dalis ir mes palaikėme sankcijų įvedimą ir visas nuostatas, kurios anksčiau buvo įvestos“, – sakė politikas.

„Galėčiau pasakyti dar daugiau, kad Lietuva nemanė ir nesiekė kažkokio papildomo išaiškinimo, mes manėme, kad tas, kuris buvo pateiktas, yra pakankamas ir aiškus, dabar iniciatyva ateina iš EK“, – pridėjo jis.

G. Landsbergio manymu, jeigu dabar esantys EK pamąstymai virstų teisiniu dokumentu, tuomet jie galėtų sukurti naujas ir papildomas teisines problemas. Jam kelia nerimą faktas, kad potencialiai yra galimybė, jog tokie svyravimai gali būti matomi kaip tam tikras silpnumo ženklas.

„Mūsų pagrindinė nuostata yra tokia, kad Rusija negali reikalauti sankcijų peržiūrėjimo ar kažkokių sau nuolaidų. To reikia išvengti ir tas labai aiškiai EK pasakyta ir aš esu asmeniškai girdėjęs pasakymų, kad EK taip pat mano, jog Rusija negali turėti diplomatinės pergalės dėl sankcijų“, – tvirtino konservatorius.

Jis tikino, kad nuolaidos agresoriui skatina jį toliau elgtis agresyviai ir tas galioja tiek geopolitikoje, tiek diplomatijoje, tiek teisėje.

„Manau, kad EK turėtų laikytis maksimaliai stipriai ir nesudaryti regimybės, jog yra daromos nuolaidos dėl kokių nors galimų grasinimų“, – teigė G. Landsbergis.

ELTA primena, kad įsigaliojus ES sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą. Kaip tvirtina atsakingos institucijos, šis Lietuvos valdžios institucijų draudimas sankcionuotas prekes gabenti į Kaliningradą yra grįstas ES sankcijomis, numatytomis dar pavasarį. Tuo metu Rusija tranzito į Kaliningradą sustabdymą laiko neteisėtu ir beprecedenčiu bei pagrasino atsaku, turėsiančiu poveikį visiems Lietuvos gyventojams.
ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis spaudai teigė, jog Lietuva nesiėmė jokių vienašalių nacionalinių apribojimų ir laikosi tik Bendrijos sankcijų, todėl pareikšti kaltinimai tėra propaganda. Visgi, kaip rašė tarptautinė žiniasklaida, Briuselis yra nusiteikęs dar kartą tikrinti šio sprendimo teisinius aspektus ir gali pateikti papildomų nurodymų dėl sankcijų taikymo.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(165 žmonės įvertino)
3.1455

Top naujienos

Baltarusio nuotraukos iš Palangos užminė mįslę: kaip toks žmogus pateko į Lietuvą? (4)

Baltarusijos opozicijos informacinis kanalas skelbia, jog Lietuvoje atostogauja baltarusiškos...

Delfi PliusJonathan Tirone

Pareigūnai: dėl Rusijos renginys Amerikoje gali pavirsti į diplomatinį košmarą

JAV pastangos susilpninti Kremliaus įtaką pasaulinėms atominės energijos rinkoms baudžiant už...

Kauno rajone nukrito ir užsidegė sportinis lėktuvas: pranešama, kad žuvo du žmonės (2)

Policijos departamentas informavo, kad Kauno rajone įvyko tragiškas įvykis.

Skandalingoji ataskaita dėl Ukrainos Rusijai visiškai atlaisvino rankas: civiliams iškilo dar didesnė grėsmė (10)

Nusistebėjimas, pyktis ir pažadai nutraukti finansinę paramą „Amnesty International“, o taip...

Delfi PliusSniego pilys

Per Chruščiovo laidotuves nepasirodė nė vienas aukšto rango pareigūnas: liaudis jį vadino „kukurūzniku“, o šeimą lydėjo tragedijos

Nikitos Chruščiovo šeimą nelaimės persekiojo visą gyvenimą. SSKP generalinis sekretorius...

Kaime Lietuvos pajūryje dėl prancūzo kepamų blynelių šią vasarą driekiasi eilės: tokie puikūs, kad išparduoda viską

Keliolika kilometrų nuo Baltijos jūros, visai netoli Šventosios esančiuose Darbėnuose, gyvena...

Nutolusi ar ant nuosavo stogo: ESO pataria, kaip išsirinkti saulės elektrinę

Geopolitinei įtampai didinant energijos kainas, vis didesnė dalis Lietuvos gyventojų ir įmonių...

Karas Ukrainoje. Ukraina vėl smogė Antonivkos tiltui, Melitopolyje – didžiuliai rusų nuostoliai Rusijos karinėje vadovybėje – dideli pokyčiai (4)

Rusijos karinė vadovybė patyrė rimtų pokyčių dėl kariuomenės nesėkmių Ukrainoje.