Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos posėdyje trečiadienį jis sakė, kad tokia galimybė aptarta su Irako bei Irako Kurdistano atstovais.

„Kalbėjome apie tai, kad kai mes identifikuojame žmones, sutvarkome jų dokumentus, įtikiname grįžti, prasideda procesas, tai ir Lietuvos Vyriausybė gali užtikrinti skrydžius. Jau yra pavieniai atvejai, kai yra išsiunčiami žmonės, jau tokių yra. Jie yra išsiunčiami komerciniais skrydžiais, per Stambulą daugiausiai“, – kalbėjo G. Landsbergis.

„Bet lygiai taip pat mes galime, turėdami didesnę grupę, patys lėktuvą užtikrinti. Kalbėjome apie tai su ministrais, kad jų lėktuvai, ypatingai jeigu jie yra tušti dabar, Vilniaus oro uostas tikrai priimtų Irako avialinijų lėktuvą. Jis atskrenda čia, mes atsimojuojame, padėkojame už tą trumpą draugystę ir palydime namo“, – sakė jis.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė teigė, kad neteisėtų migrantų laukia dvi alternatyvos: arba savanoriškai grįžti į kilmės šalį, arba baudžiamoji atsakomybė dėl neteisėto sienos kirtimo. Vis dėlto teisiniai veiksmai prieš juos yra sudėtingi, nes migrantai neturi asmens dokumentų.

G. Landsbergis tvirtino, kad atsižvelgiant į tai, jog pradėjus baudžiamąjį persekiojimą, žmogus negali būti išsiunčiamas iš šalies, stengiamasi migrantus „išlaikyti maksimaliai išsiunčiamame statuse“.

Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, maždaug du trečdaliai migrantų yra irakiečiai, daugumą jų sudaro kurdai. Irako Kurdistanas yra autonominis regionas šiaurinėje šalies dalyje.

G. Landsbergis anksčiau šią savaitę pakvietė tarptautines organizacijas ir institucijas dirbti su Baltarusijos institucijomis, kad šios liautųsi trukdę dokumentus turintiems užsienio piliečiams, kurie buvo apgręžti prie Lietuvos sienos, grįžti į Minską ir skristi namo į kilmės šalis.

„Ne visi lėktuvai grįžta pilni – turime tą suprasti, grįžta apie pusė jų užpildytų. Mūsų žiniomis, taip yra ne tik dėl to, kad žmonės nenori grįžti, bet dėl to, kad jiems neleidžiama grįžti“, – trečiadienį teigė ministras.

Lietuva pastaruoju metu susiduria su išaugusia neteisėta migracija iš Baltarusijos. Dėl to šalyje paskelbta ekstremali padėtis, taip pat priimtas sprendimas atvykėlius apgręžti.

Šiemet į Lietuvą per sieną su Baltarusija pateko per 4 tūkst. migrantų. Lietuvos pareigūnai išaugusius jų srautus vadina Minsko režimo hibridine agresija.