aA
„Prižiūrite skęstantį laivą. Kaip jaučiatės?“ Taip Seimo opozicijos susitikime socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio klausė Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos lyderis Gabrielius Landsbergis.
Linas Kukuraitis
© DELFI / Karolina Pansevič

„Akivaizdu, kad pinigų trūksta visam viešajam sektoriui. Sunku į Vaiko teisių apsaugos sistemą pritraukti darbuotojų, nes nėra pinigų, daug kainuoja darbuotojų kvalifikacijos ugdymas, bendros Vaiko teisių apsaugos sistemos palaikymui taip pat reikalingi didžiuliai pinigai“, - vardijo G. Landsbergis, teiraudamasis, kokius argumentus svarstant biudžetą ministrui išsakė premjeras ir ką pažadėjo, kad buvo pritarta sumažintam biudžetui.

Kaip skelbė ELTA, Vyriausybės patvirtintame kitų metų biudžeto projekte numatoma, kad valstybės biudžeto pajamos kitąmet turėtų siekti 10 mlrd. 587 mln. eurų, o išlaidos - 11 mlrd. 682 mln. eurų. Socialinei apsaugai numatyta 5 mlrd. 472 mln. eurų biudžeto lėšų, švietimui - 1 mlrd. 517 mln. eurų, sveikatos apsaugai - 2 mlrd. 155 mln. eurų, ekonomikai - 2 mlrd. 214 mln. eurų, gynybai - 1 mlrd. 026 mln. eurų.

Numatoma, kad daugiausiai papildomų lėšų kitais metais sulauks sveikatos apsaugos (279 mln. eurų), švietimo (185 mln. eurų) ir socialinės apsaugos (151 mln. eurų) sritys.

Seimo nariui Andriui Kubiliui rūpėjo galimybės didinti atlyginimus socialiniams darbuotojams iki tokio lygio, kad į šį darbą ateitų kvalifikuoti žmonės.

„Norime tiesiogiai iš ministro išgirsti, kodėl tiek problemų iškyla vykdant vaiko teisių apsaugos reformą, kuriai nebuvo tinkamai pasirengta, kokių veiksmų imasi SADM iškilusiai situacijai spręsti. Pagaliau, kokią asmeninę atsakomybę dėl nesklandumų prisiima pats ministras, prieš įsigaliojant naujai Vaiko teisių pasaugos sistemai tikinęs, kad viskam bus spėta pasirengti“, - klausė Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Julius Sabatauskas.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos konservatorių frakcijos narys Jurgis Razma kritikavo L. Kukuraitį už asmeninės lyderystės stygių, kad lemiamais momentais nestoja į pirmas gretas.

„Yra atvejų, kai aiškios lyderystės reikia“, - pabrėžė J. Razma, pateikdamas konkrečių pavyzdžių, kai tos lyderystės trūko, ir klausdamas ministro, ar rastų savyje resursų imtis lyderio vaidmens, priešingu atveju, kaip kad sakė socialdemokratų senbuvis Algimantas Salamakinas, siūlydamas L. Kukuraičiui atsistatydinti.

Seimo nario Arūno Gelūno nuomone, šaukštas deguto neturėtų sugadinti medaus statinės, turėdamas omenyje Vaiko teisių apsaugos reformą, kuri, jo nuomone, yra reikalinga ir gera, nepaisant įgyvendinimo trukdžių.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Vaiko teisių apsaugos reformą taip pat vadino teigiamu žingsniu, nes pagaliau pradėti spręsti dešimtis metų nejudinti klausimai.

Kaip priminė L. Kukuraitis, smurtas prieš vaikus Lietuvoje uždraustas tik pernai, nors mūsų kaimynai tai yra padarę kur kas anksčiau. „Suprantame, kad smurtauti prieš moteris negalima, prieš gyvūnus - taip pat, o dėl smurto prieš vaikus vis dar diskutuojam“, - apgailestavo ministras.

L. Kukuraičio įsitikinimu, vaiko teisių apsaugos reformos pliusas, kad 60 skirtingų vaiko teisių apsaugos tarnybų šiandien veikia kaip viena. Anksčiau skirtingais principais vadovaujantis būdavo paimami vaikai, sprendžiami kiti klausimai.

„Dabar užtikrinama mobilių komandų institucija, savivaldybės pradėjo esminę šeimai palankią atvejo vadybą. Per 4 tūkst. pradėtų atvejo vadybos procesų reiškia, kad tiek šeimų gauna specialistų komandos pagalbą, kurią anksčiau turėdavo teikti tik socialinis darbuotojas“, - sakė ministras.

Kaip opozicijai priminė L. Kukuraitis, apie galimus sistemos sunkumus buvo kalbama prieš jai įsigaliojant. „Visų pirma tai žmogiškasis faktorius. Taip pat stengiamės kuo labiau sukonkretinti teisinius aktus, kad tie patys dalykai būtų traktuojami vienodai“, - sakė ministras.

Pasak. L. Kukuraičio, darbuotojų stygiaus problema išlieka aktuali, trūksta iki 100 darbuotojų, kad vaiko teisių apsaugos sistema tinkamai funkcionuotų.

„Deja, žmogiškų klaidų padarome, ir tai parodė Kauno atvejis. Tačiau tokie atvejai - išimtiniai, ne masiniai“, - pabrėžė ministras, pridurdamas, kad visiems vaikų teisių apsaugos specialistams labai aiškiai iškomunikuota - vaiko paėmimas yra pati sudėtingiausia situacija vaikui ir šeimai.

Kita vertus, pasitaiko, kad kuo skubiau paimti vaiką iš šeimos - vienintelė išeitis. L. Kukuraičio žodžiais, tokiais atvejais kiekvienas mūsų pasakytų, kad reikia gelbėti vaiką.

Ministro teigimu, paėmimų skaičius penktadaliu sumažėjo lyginant liepą su spalio mėnesiu.

Po rezonansą visuomenėje sukėlusio atvejo Kaune, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija inicijavo vaiko teisių apsaugos sistemos pakeitimus.

Pasak ministro, tikslinamas Atvejo vadybos tvarkos aprašas, kad iš šeimų nebūtų reikalaujama pasirašyti konfidencialumo pasižadėjimų.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba specialistus, kurie atvyksta į vietą siekdami išsiaiškinti pranešimo apie įtariamą smurtą prieš vaiką aplinkybes, aprūpins kompaktiškomis mobiliosiomis vaizdo kameromis ir patvirtins aiškią įrašų saugojimo bei naudojimo tvarką.

„Specialistų aprūpinimas specialiomis vaizdo kameromis sudarys sąlygas objektyviai ištirti situacijas, kai šeimos atstovų ir vaiko teisių apsaugos specialistų teiginiai vieni kitiems prieštarauja. Tokie įrašai galėtų būti naudojami ir teismuose“, - sakė L. Kukuraitis.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje planuojama kurti atskirą skyrių, kuris nagrinės šeimų ir atskirų piliečių skundus dėl grėsmės vaikui lygio nustatymo pagrįstumo ir dėl vaiko teisių apsaugos specialistų darbo etikos.

Siūlymai apie poreikį keisti įstatymus arba poįstatyminius teisės aktus apibendrinami Tarpžinybinėje vaiko gerovės taryboje.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prezidentiniai reitingai: atsakius į šiuos keturis klausimus galima eiti lažintis dėl rinkimų rezultato (103)

Lapkričio mėnesio prezidentiniuose reitinguose toliau savo pozicijas tvirtina jų lyderis Gitanas...

Pensijų reformai ruošiamas planas B (21)

Dar šių metų liepą Seimo parlamentinė opozicija kreipėsi į Konstitucinį Teismą (KT) dėl nuo...

Visą naktį kelius valę kelininkai perspėjo vairuotojus – eismo sąlygos nepagerės pasitikrinkite maršrutą internete (19)

Sekmadienį prasidėjusi pūga sukėlė sunkumų visos Lietuvos vairuotojams. Tiesa, ne visiems. Kol...

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (16)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Itin nuožmus diktatorius savo aukų ramybėje nepaliko net po kankinančios mirties (119)

Idi Aminas ne be pagrindo įtraukiamas į nuožmiausių pasaulio diktatorių sąrašą. Tai...

Nestreikuojančios švietimo profsąjungos vadovas įspėja: jei bus uždaromos mokyklos, mes streikuosim (5)

Dėl mokytojų streiko tiek mokytojų, tiek visos Lietuvos bendruomenė skaidosi į dvi šalis, LRT...

Švedijoje siaučiantys gaisrai perspėja Europą, kas laukia mūsų visų (2)

Hannele Arvonen, vieno didžiausių pjautinės medienos sandėlių savininkė, žiemos mėnesius...

Trys labai skanių sumuštinių receptai, kuriuos norėsite neštis net į darbą

Prasidėjus Kalėdų laukimui, esame užsiėmę ne tik darbais, bet ir šventiniais rūpesčiais, tad...

Sąrašas, kuriame slapta norėtų atsidurta visos garsenybės: nutekinta informacija apie jų kūną (4)

Žmones kartais labai paprasta atpažinti dėl tam tikrų jų išskirtinių ar į akis labiausiai...

Sabonis sustiprino savo pozicijas lygos lyderių sąraše, „Pacers“ pratęsė pergalių seriją (1)

Ilgiausią savo šio sezono pergalių seriją NBA pirmenybėse pratęsė Indianos „Pacers“...