aA
„Žmonės, kurie rūko tabaką, dažniau pabando kanapių“, – teigė Lietuvos teisės instituto mokslo darbuotojas Mindaugas Lankauskas, skaitydamas pranešimą konferencijoje „Kanapės: sumeluota ir nesumeluota tiesa“.
Kanada pradėjo prekybą marihuana rekreaciniais tikslais
© AP / Scanpix

Skaitydamas pranešimą „Socialinių mokslų tyrimai apie kanapes: rekreacija ir kriminalizacija“ M. Lankauskas kėlė klausimą, ar pasidalinimas suktine yra lygus pavojingam plėšimui ar išžaginimui? Už pasidalijimą suktine šiuo metu Baudžiamajame kodekse numatoma iki 8 metų laisvės atėmimo bausmė, už plėšimą – iki 6, o už išžaginimą – iki 7.

Pranešėjo teigimu, jaunuolių baudimas pasiunčiant į kalėjimą už suktinės rūkymą yra „nusikaltėlių gaminimas“.

M. Lankauskas, palaikantis marihuanos dekriminalizavimą, taip pat teigė, kad Lietuvai per daug kainuoja ikiteisminių ir teisminių procesų kaštai, taip pat esą neatsižvelgiama į tarptautinių organizacijų rekomendacijas.

Pranešėjo teigimu, Lietuvoje kanapių problema esą yra pernelyg sureikšminta. „Lietuvoje yra mažas vartojimas, vienas mažiausių Europoje. Kaimynai lenkai turi dvigubai didesnį vartojimą, – teigė M. Lankauskas. – Dėl to Lietuvoje tai nėra problema.“

Labiausiai paplitęs narkotikas Lietuvoje: nors ir ne mirtinas, bet silpnėja atmintis, prastėja rezultatai
© DELFI / Domantas Pipas

Lietuva turi Jurgelio meistrelio sindromą. Sako: pažiūrėkite, kaip užsienyje yra, – tvirtino M. Lankauskas. – Nesakau, kad tai blogai, gerai, kai paimamas geros praktikos pavyzdys, bet nereikia daryti implantų. Reikia turtėti savarankišką politiką.“

Ar kanapės – mirtinas narkotikas?

Pranešimo metu M. Lankauskas pristatė užsienio šalių tyrimus, kuriais buvo aiškinamasi apie kanabinoidų poveikį bei vartojimo priežastis.

„Kanapės pagal priklausomybės skalę – vidutinio lygmens, bet pagal letalumą, absoliučiai neįmanoma suvartoti tiek, kad tai būtų mirtina dozė, kaip, beje, ir haliucinogenų“, – teigė pranešėjas, pasiremdamas tyrimo, kuriame buvo nagrinėjama efektyvios ir mirtinos narkotikų dozės santykis, rezultatais. Vieni pavojingiausių – sintetiniai kanabinoidai.

M. Lankausko teigimu, didesnis narkotikų vartojimas įprastai būna fiksuojamas didmiesčiuose, o to priežastis aiškina nedarbu ir žmonių demoralizavimu.

Kanapės pagal priklausomybės skalę – vidutinio lygmens, bet pagal letalumą, absoliučiai neįmanoma suvartoti tiek, kad tai būtų mirtina dozė, kaip, beje, ir haliucinogenų.
Mindaugas Lankauskas

Kai kurie tyrimai buvo atlikti net prieš daugiau nei pusę amžiaus. Štai amerikiečių sociologas tyrė džiazo muzikantų įpročius 1963 metais. Tyrimo rezultatuose matyti, kad tuos muzikantus, kurie nevartojo jokių narkotinių medžiagų, kiti vadindavo „kvadratais“.

2007 metais atlikto tyrimo metu kanapių poveikis buvo įvertintas 1,5 balo iš 3. „Pagal šitą skalę jos yra mažiau žalingos nei alkoholis“, – pabrėžė pranešėjas.

Vis dėlto, tiriant kanapes taip pat nustatoma ir neigiamo poveikio apraiškų. „Kalbant apie kanapių negatyvų poveikį, tyrimų yra įvairaus pobūdžio, bent keletą man yra tekę matyti dėl kanapių įtakos paauglių kognityvinių funkcijų susilpnėjimo: mokymosi rezultatai, atmintis ir panašūs dalykai“, – įvardijo pranešėjas.

M. Lankauskas įvardijo, kad įvairių tyrimų rezultatuose galima įžvelgti ryšį tarp tabako ir marihuanos vartojimo. „Žmonės, kurie rūko tabaką, dažniau pabando kanapių. Siečiau su paprastu dalyku: jei tau įprasta rūkyti, tai natūralu, kad tau ta suktinukė bus artima“, – apibūdino pranešėjas.

Švedijoje buvo atliktas tyrimas marihuanos ir šizofrenijos ryšiui nustatyti. Buvo tiriami kareiviai, pabandę marihuanos daugiau nei pusšimtį kartų.

„Buvo nustatyta, kad tarp tų dažnų vartotojų rizika (susirgti šizofrenija – DELFI) padidėja iki kelių kartų. Bet tai tie, kurie turi genetinį polinkį“, – teigė M. Lankauskas.

Žmonės, kurie rūko tabaką, dažniau pabando kanapių. Siečiau su paprastu dalyku: jei tau įprasta rūkyti, tai natūralu, kad tau ta suktinukė bus artima.
Mindaugas Lankauskas

O kas lemia vartojimo mastą ir reguliavimą? M. Lankaukas vardijo, kad daug lemia istorinės priežastys, kultūriniai ypatumai, mada ir populiarioji kultūra, subkultūros ir panašiai. Pranešėjas pabrėžė, kad kultūriniai ypatumai ypač ryškūs islamo valstybėse, mat jose draudžiamas alkoholis, todėl dauguma asmenų jį keičia marihuana.

Marihuana Lietuvoje

Pranešėjo teigimu, Lietuvoje tyrimai dažniausiai apibrėžiami nedideliu laiko tarpu: kiek asmenų vartojo per pastaruosius metus ar mėnesį ir panašiai. Taip pat esą informacija tiriama ne išskaidant, o „suplakant į vieną vietą“.

„Lietuva turi Jurgelio meistrelio sindromą. Sako: pažiūrėkite, kaip užsienyje yra, – tvirtino M. Lankauskas. – Nesakau, kad tai blogai, gerai, kai paimamas geros praktikos pavyzdys, bet nereikia daryti implantų. Reikia turtėti savarankišką politiką.“

Lietuvoje, anot M. Lankausko, marihuanos vartojimas nėra plačiai paplitęs. „Galiu pasakyti tiems, kurie sako, kad čia jau darosi Jamaika ir panašiai – Lietuvoje yra mažas vartojimas, vienas mažiausių Europoje, – teigė pranešėjas ir įvardijo, kad kaimyninėje Lenkijoje fiksuojamas dvigubai didesnis marihuanos paplitimas. – Nekalbu apie Prancūziją, Ispaniją, Italiją, Jungtines Amerikos Valstijas. Lietuvoje tai nėra problema.“

Pranešėjas teigė, kad Lietuvoje taip pat per stipriai baudžiama už marihuanos vartojimą ar turėjimą. Už pasidalijimą suktine šiuo metu Baudžiamajame kodekse numatoma iki 8 metų laisvės atėmimo bausmė, už plėšimą – iki 6, o už išžaginimą – iki 7.

Labiausiai paplitęs narkotikas Lietuvoje: nors ir ne mirtinas, bet silpnėja atmintis, prastėja rezultatai
© DELFI / Domantas Pipas

Jo teigimu, daugiau nei pusė bylų dėl narkotinių medžiagų yra už marihuanos turėjimą ar vartojimą be tikslo platinti.

„Visi kalba apie narkotikų žalą, o aš noriu pakalbėti apie kriminalizacijos žalą, – teigė pranešėjas ir klausė. – Ar vartojimas savo reikmėms yra baudžiamosios teisės klausimas?“

M. Lankausko teigimu, griežtos bausmės neatgraso nuo noro vartoti draudžiamas medžiagas.

Marihuana – labiausiai Lietuvoje paplitęs narkotikas

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atliktame psichoaktyvių medžiagų paplitimo tyrime buvo nustatyta, kad marihuana – labiausiai paplitusi narkotinė medžiaga.

2016 m. atlikto tyrimo duomenimis, 23 proc. apklaustųjų nurodė asmeniškai pažįstančių asmenų, vartojančių hašišą, marihuaną arba „žolę“. Penktadalis teigė patys bent kartą gyvenime sulaukę pasiūlymų išbandyti nemokamai ar nusipirkti šios narkotinės medžiagos.

11 proc. 15-64 m. amžiaus respondentų teigė bent kartą gyvenime vartoję marihuanos, hašišo ar „žolės“.

Lietuvoje už disponavimą narkotinėmis medžiagomis gresia laisvės atėmimas nuo trejų iki dešimties metų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(91 žmogus įvertino)
3.8022
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Kaip žadama kovoti su geriančiomis nėščiosiomis ir ko imsis mokytojai, jei nebus gerinamos darbo sąlygos? vyksta apklausa

Kaip valdžia žada kovoti su geriančiomis nėščiosiomis? Kas padėtų apsaugoti dar negimusius...

Pritarė atlyginimų biudžetininkams didinimui: kai kurių darbuotojų algos kils 15 proc. (92)

Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė darbo grupės parengtai viešojo sektoriaus...

Norintiems įsirengti saulės elektrinę – nemenka valstybės parama, tačiau reikia paskubėti (63)

Artėjant gegužės mėnesiui Energetikos ministerija ragina individualių namų gyventojus...

Rusijos žurnalistas: Putinui – trigubas iššūkis. Ir veikti reikia jau dabar (114)

Balandžio 21-ąją Ukraina galutinai ir negrįžtamai tapo demokratija. Nuo šios istorijon...

Įspėja: Lietuvos link nuo Baltarusijos atslenka dūmai padidėjusi oro tarša, rekomenduoja vengti atvirų erdvių miestuose (255)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba trečiadienį pranešė, kad 7 val. ryto Lietuvos laiku...

Mėnulis tampa ambicingu siekiu automobilių gamintojams (11)

Kita nauja dar neatrasta žemė automobilių gamintojoms galėtų būti Mėnulis .

Restoranų gidas: 47 vietos, kur skaniai pavalgyti Vilniuje (2)

Kulinarinės patirtys tampa vis svarbesne kelionių dalimi. Garsas apie išskirtinius restoranus...

Tragedijos buvo galima išvengti: Indijos žvalgyba teigia perdavusi informaciją apie planuojamus sprogdinimus ir netgi įvardino organizatorių „nusikalstamas aplaidumas“ (10)

Iš anksto pateikti įspėjimai, kuriuos Indijos žvalgybos tarnybos perdavė Šri Lankos...

Streikavę mokytojai vėl nubudo: reikalauja naujų algų ir bent dvigubai didesnių įkainių (647)

Pernai streikavusios profsąjungos mokytojai trečiadienį vėl reikalavo valdžios didinti algas ir...

Ugnė Galadauskaitė pasidalijo jai itin brangia nuotrauka iš sesers vestuvių: niekam nekyla klausimų, kad esame giminės (92)

Televizijos laidų vedėja Ugnė Galadauskaitė gana retai atvirauja apie savo asmeninį gyvenimą,...