aA
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Lenkijoje kilusios iniciatyvos dėl „lietuviško nacionalizmo“ toliau interpretuoti neverta – lenkai pripažino klaidą ir šis „klausimas uždarytas“.
Linas Linkevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

„Tikėjomės, ir ne be pagrindo, kad nesusipratimas, vadinkime taip, bus išspręstas. Taip ir įvyko. Vakar, kuomet aptikome, kad vyksta tokie dalykai, ukrainiečiai, kaip žinote, taip pat paminėti, mūsų ambasadoriai dar šiandien buvo susitikę su vicemaršalka Ryszard Terlecki Varšuvoj, ir tikrai buvo pripažinta: pats įstatymas nukreiptas prieš totalitarizmo paminklus, ir jis, matyt, be abejo, toliau bus svarstomas, čia atskiri dalykai. Bet šios pataisos, kurios įnešė sumaištį, tikrai yra netinkamos, tas buvo pripažinta ir pasakyta, kad šis klausimas kaip ir uždarytas. Manau, to daugiau interpretuoti neverta“, – ketvirtadienį žurnalistams sakė L. Linkevičius.

Pagal Lenkijos parlamente registruotą siūlymą, be komunizmo kita totalitarine santvarka būtų laikomi „fašizmas, vokiškas nacizmas, ukrainietiškas ir lietuviškas nacionalizmas, prūsiškas, rusiškas ir vokiškas militarizmas“. Po kilusio triukšmo, ketvirtadienį šis pasiūlymas išbrauktas iš Lenkijos parlamento darbotvarkės.

Tačiau, sakė L. Linkevičius, situaciją reikia stebėti atidžiai. Jo nuomone, pavieniai asmenys, ar tai būtų parlamentarai, ar kiti, nesudrums „noro užmegzti glaudesnius ryšius“ su Lenkija. Tai, sakė jis, kalbėta ir Lietuvos bei Ukrainos ambasadorių susitikime su vicemaršalka.

L. Linkevičiaus teigimu, daugeliu atvejų Lenkija ir Lietuva situaciją vertina labai panašiai. „Vadinasi, mes turime įvertinti tai ir išnaudoti. Apie tai šiandieną kalbame. Paradoksalu, kad įvyko dar ir toks nelabai malonus atvejis, bet vis dėlto jis, kaip ir reikėjo tikėtis, laimingai baigėsi, todėl, manau, ta tema galime pabaigti komentarus ir susitelkti į bendrą darbą“, – dėstė ministras.

L. Linkevičiaus aiškinimu, tai buvo vieno parlamentaro iniciatyva. „Ar pas mus nėra parlamentarų, kurie turi iniciatyvų? Nereikėtų apibendrinti. Jei tai būtų bendra valia ar kolektyvinė nuotaika, tai, be abejo, labai neramintų ir būtų iš tikrųjų visiškai netinkama, tačiau jeigu tai pripažįstama kaip klaida, kas buvo pasakyta, mums to komentaro užtenka“, – dėstė užsienio reikalų ministras.

Svarstė atšaukti ambasadorių

Seimo vicepirmininkas, Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas ketvirtadienio rytą DELFI teigė, kad tai nedraugiškas Lenkijos žingsnis Lietuvos, o taip pat ir kitų kaimynų atžvilgiu.
Jo aiškinimu, ketvirtadienį gali būti imtasi griežtesnių veiksmų – Lietuvos ambasadorius Lenkijoje Šarūnas Adomavičius gali būti „atšauktas konsultacijoms“.

DELFI gautame Lietuvos ambasados Lenkijoje kreipimesi reiškiamas susirūpinimas tokiomis kaimyninės šalies įstatymdavystės naujovėmis.

Kaip teigiama ambasados rašte, 2016 m. gruodžio 15 d. Lenkijos Seime numatoma svarstyti Lenkijos Senato pateikto įstatymo „Dėl draudimo propaguoti komunizmą arba kitą totalitarinę santvarką pastatų, objektų ir viešojo naudojimo įrenginių pavadinimuose“ pataisas, kurios gali būti priimtos.

Pažymėtina, jog įstatymo projekto 1 str. 3 dalyje teigiama: „Kita totalitarine santvarka laikomi, ypatingai fašizmas, vokiškas nacizmas, ukrainietiškas ir lietuviškas nacionalizmas, prūsiškas, rusiškas ir vokiškas militarizmas“. Toks sugretinimas, ambasados teigimu, yra nepriimtinas. Nerimą mūsų šalies diplomatams kelia ir šis sulyginimas, ir tai, jog Lenkijoje iškils pavojus kone visiems lietuviškiems paminklams ar istorinių įvykių įamžinimo vietoms.

Rezoliuciją inicijavo Lenkijos valdančiųjų atstovas parlamentaras Jacekas Kurzępa. Jis yra pirmą kadenciją Seime dirbantis partijos „Įstatymas ir teisingumas“ narys, edukologijos ir sociologijos mokslų daktaras, buvęs žuvusio prezidento Lecho Kaczynskio visuomeninio judėjimo koordinatorius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Arūnas Milašius. Jau aiški geriausia ateities profesija

Nelengvai, žingsnis po žingsnio, rinkimai po rinkimų, tačiau Lietuva tampa civilizuota valstybe....

Lietuvos bankas: Lietuvos skola toliau auga (8)

Ketvirtadienį Lietuvos bankas paskelbė 2018 m. antrojo ketvirčio mokėjimų balanso duomenis. Jie...

JAV planuose – grandioziniai pokyčiai: tik tada šalis galėtų dalyvauti didelio masto kare (3)

Jungtinių Valstijų karinės oro pajėgos suskaičiavo, kad joms reikia beveik 25 proc. padidinti...

Į darbą Kauno tardymo izoliatoriuje grįžusi Kazėnienė pakliuvo į spąstus (256)

Korupciją ir nepotizmą Kalėjimų departamente demaskavusi Rasa Kazėnienė , grįžusi į darbą,...

„Kauno energija“ vartotojams grąžins 15 mln. eurų (21)

Centralizuotai šilumą Kaune tiekiančios bendrovės „ Kauno energija “ nepagrįstai gautas 14,6...

Tūkstančiai gyventojų sulaukė „Sodros“ priminimo: laikas susimokėti (3)

12 000 šalies gyventojų, kuriems rugsėjį pirmą kartą atsirado pareiga patiems sumokėti...

Tiesiogiai iš moderniųjų technologijų ir verslumo renginio #SWITCH!: Idėja Lietuvai studija

Didžiausiame Baltijos regione moderniųjų technologijų ir verslumo renginyje „#SWITCH!“...

„Alfa vyras“ laiške iš Lukiškių skundžiasi bado sąlygomis: atrodau kaip pažemintas kalinys (325)

Išžaginimu ir santykiavimu su jaunesniu nei šešiolikos metų asmeniu kaltinamas „ Alfa vyras “...

Nauja tyrimų komisija skinasi kelią Seime: liko paskutinis išbandymas (121)

Seimas po svarstymo pritarė siūlymui sudaryti komisiją politikų ir verslo ryšiams tirti.

Uždrausta prekiauti šokoladų „Kinder“ partija: skonis ir kvapas priminė muilą (42)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad iš rinkos surenkama šokoladų...