Reikėtų galvoti ir apie sprendimų ES priėmimo tvarkos keitimą, ir apie esminių, giluminių ES problemų sprendimą, kurios kliudo vieningai pozicijai. Taip LRT.lt sako užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius po to, kai ES nepavyko pasiekti vieningos pozicijos dėl laisvosios prekybos su Kanada (CETA) susitarimo.
Linas Linkevičius
© DELFI / Andrius Ufartas

„Nesklandumai dėl sutarties su Kanada kelia grėsmę ir Transatlantinės laisvos prekybos susitarimui (TTIP) tarp ES ir JAV, o kliuvinių ir opozicijos ten ir taip yra daug. Daugeliu atvejų priešininkų argumentai yra nepagrįsti, tačiau jie sukuria emocijų bangą ir žmonės iš inercijos protestuoja, patys tiksliai nežinodami prieš ką“, – kalba L. Linkevičius.

Reikėtų keisti sprendimų priėmimo tvarką

ES ir Kanada atšaukė planus ketvirtadienį Briuselyje surengti viršūnių susitikimą, nes Belgija paprašė daugiau laiko, kad galėtų pritarti istorinei sutarčiai su Kanada.

„Vertinu tai blogai, nes šis susitarimas buvo rengiamas septynerius metus. Maža to, jis buvo laikomas pavyzdiniu kalbėjimu su strategine Europos partnere Kanada, kuri, nors ir yra užjūryje, yra svarbi Europos ekonominė partnerė, vertybių atžvilgiu europietiška šalis.

Tačiau sprendimas užkliuvo vienoje Belgijos provincijų, todėl atšauktas viršūnių susitikimas. Susitikimo atšaukimas yra suprantamas, kaip ir tai, kad nėra paskirta kitų jo datų. Belgijos vicepremjeras ir užsienio reikalų ministras šį vakarą ketina vėl kalbėtis ta tema su regiono lyderiais“, – kalba L. Linkevičius.

Lietuvos užsienio reikalų ministro teigimu, tai rodo ES nesugebėjimą priimti svarbius sprendimus. Pasak jo, tai nėra vienintelis tokio nesugebėjimo pavyzdys.

„Neseniai susitikinėjau Nyderlandų parlamente su frakcijų atstovais ir parlamentarais dėl kito sprendimo, kuris gali užstrigti dėl vienos ES šalių, Olandijos, pozicijos –ratifikuoti ar ne asociacijos susitarimą su Ukraina. Tai dar vienas netikėtas kliuvinys Sąjungos viduje. Mums reikia rimtai susirūpinti dėl sprendimų priėmimo procedūrų ES. Šalys turėtų suprasti, kad absoliuti mažuma negali diktuoti valios pusei milijardo ES piliečių“, – pažymi užsienio reikalų ministras.

Kelia grėsmę kitiems susitarimams

Pasak L. Linkevičiaus, ES reikėtų galvoti ir apie sprendimų ES priėmimo tvarkos keitimą, ir apie esminių, giluminių ES problemų sprendimą, kurios kliudo vieningai pozicijai.

„Suprantu, kai stabdant kažkokį procesą, pateikiami svarūs argumentai, bet daugybe atvejų tie argumentai yra populistiniai, nepagrįsti. Tai neramina ir, matyt, sprendimų priėmimo mechanizmas turėtų būti tobulinamas. Beje, apie tai vyksta diskusijos. Jei tokia praktika tęsis, kokią matome sutarties su Kanada atveju, tai gali būti, kad mums apskritai daugiau nepavyks sudaryti jokių prekybos susitarimų“, – teigia pašnekovas.

L. Linkevičiaus teigimu, nesklandumai dėl sutarties su Kanada kelia grėsmę ir TTIP, kadangi kliuvinių ir opozicijos šiam susitarimui taip pat yra daug.

„Daugeliu atvejų priešininkų argumentai yra išgalvoti ir nepagrįsti, tačiau jie sukuria emocijų bangą ir žmonės iš inercijos protestuoja, patys tiksliai nežinodami prieš ką. Žinoma, yra ir argumentuotos opozicijos, tačiau nemažai – sugalvotos.

Bėda ta, kad mes pasyviai stebime tą kritiką, o po to bandome atremti, paneigti kai kuriuos neteisingus faktus. Tai yra kur kas sunkiau, nei patiems aiškinti žmonėms laiku, o ne per vėlai, ką tai reiškia, kiek kainuoja ir kokia naudą duoda“, – sako L. Linkevičius.

Kalbant apie sutartį su Kanada, anot užsienio reikalų ministro, kitų kliuvinių, kaip tik Belgijos Valonijos regionas, sutarčiai nėra. L. Linkevičiaus teigimu, Belgijoje svarbu išsiaiškinti argumentus ir pasiekti susitarimą. „Belgijos federalinei valdžiai reikėtų veikti efektyviau, ką jie ir ketina daryti“, – sako L. Linkevičius.

LRT.lt primena, kad CETA yra ambicingiausias ES laisvosios prekybos susitarimas. Jis panaikintų beveik visus Europos rinkos su 508 mln. žmonių ir dešimtos didžiausios pasaulio ekonomikos prekybos tarifus. Tačiau Belgijos Valonijos regionas sutarčiai prieštarauja ir nori tvirtesnių garantijų dėl darbo ir aplinkos apsaugos bei aiškesnių vartotojų standartų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

V. Danauskienė. Į šipulius dūžtanti „Remigijaus legenda“ (1)

Ar dar prisimenate 2004-ųjų kovo 24-ąją? Paksogeite besikapanojanti Lietuva gauna tarsi šlapiu...

R. Šimašius atsistatydina, partijai gresia skilimas nuolat pildoma (216)

Remigijus Šimašius atsistatydina iš Liberalų sąjūdžio pirmininko pareigų.

Dingusio baikerio artimieji imasi šukuoti Trakų apylinkes: ieškoma bent drabužių   (236)

Baikerio Aivaro Kilkaus artimieji imasi šukuoti Trakų rajono apylinkes, kur gyvena asmuo, įtariamas...

Tūkstančių gyventojų laukia nemalonūs laiškai (33)

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) pirmą kartą gyventojams išsiųs pranešimus su pagal...

Papildomi milijonai, kuriuos galėtų gauti Lietuva: pavyzdį siūlo imti iš Švedijos (11)

Pastaruoju metu susirūpinta, kodėl valstybės valdomos įmonės neduoda šaliai grąžos, kurią...

Vilniaus apskrities policijos viršininkas: dar tikime, kad gyvas (62)

Vilniaus apskrities vyriausiajame policijos komisariate penktadienio popietę surengtoje spaudos...

Paviešinta nauja „Buk“ nuotrauka: abejonių nebekyla (341)

Ekspertinė-žurnalistinė grupė „Bellingcat“ mano, kad naujoji „ Buk “ sistemos nuotrauka,...

Laukiama NT burbulo sprogimo (42)

Švedijos statybų sektorius perėjo nuo grandiozinių planų ir užmojų statyti iki realių darbų....

Buvusi balerina atskleidė Didžiojo Maskvos teatro užkulisius: jis virtęs „milžinišku oligarchų viešnamiu“ (20)

Tebesitęsiant Harvey Weinsteino seksualinio priekabiavimo skandalui, pasipylė ir daugiau istorijų,...

Unikali patirtis: lietuvė stebėjo palydovo paleidimą (3)

Nuo „Sputnik“ palydovo laikų į Žemės orbitą buvo paleista daugiau kaip 2200 palydovų. Jie...