aA
Kūčių vakarienė yra labai intymi patirtis. Juk tai – pati tikriausia mūsų tikrovė. Žmonės su kuriais esame, stalas prie kurio sėdime, maistas, kurį valgome – visa tai yra nesuvaidintas mūsų gyvenimas. Kita patirtis – sakralumas. Kūčios yra mažoji liturgija, o stalas prie kurio sėdime – mažasis altorius“, – pasakoja kunigas Ričardas Doveika, kurio interviu bus rodomas Kūčių rytą TV3 televizijos laidoje „Pasaulis pagal moteris“.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Pokalbyje laidos vedėja ir Ričardas Doveika aptars ne tik Kūčių prasmę, bet ir dalinsis mintimis, ką galėtume pakeisti, kad kiti metai būtų šviesesni.

Kūčios – gyvenimo atspindys

Anot R. Doveikos, būtent lietuviškos Kūčių tradicijos yra vienos unikaliausių pasaulyje, todėl privalome jomis didžiuotis ir jas išsaugoti.

Kūdikis ėdžiose – Dievo prisilietimas prie mūsų darbo
R. Doveika puikiai paaiškina pagoniškų ir krikščioniškų tradicijų persipynimą.

„Jeigu pasidomėtume tikėjimo evoliucija, visiškai nesistebėtume, kad kai kurie simboliai iš senųjų laikų išlieka. Juk laikų kaita, šviesos laukimas, artumas gamtai, žmogaus darbo pagerbimas yra bendroji vertybė ir ji keliauja per kartų kartas.

Štai, pavyzdžiui, kūdikis ėdžiose, kūdikis šiene reiškia Dievo atėjimą į mūsų visų metų pastangas. Juk mes visus metus triūsėme, tą šieną auginome, pjovėme, džiovinome ir mūsų sunkus darbas yra vertas dieviškos pagarbos“, – šieno ant Kūčių stalo prasmę aiškina R. Doveika.

Metas prisiminti savo šeimą

Laidos „Pasaulis pagal moteris“ vedėjai Kristinai Rimienei paklausus, kaip Kūčių prasmę paaiškinti patiems mažiausiems, R. Doveika pabrėžia, kad ši diena – viena svarbiausių šeimai.

„Kaip jau minėjau, tai šeimos liturgija. Ir tuo pačiu pats geriausias metas kelionei per savo šaknis, per savo šeimą. Pasiimkite albumus, nupūskite dulkes nuo prisiminimų, parodykite vaikams senelius, prosenelius, papasakokite, kuo jie buvo, kur dirbo, ką veikė. Įtraukite juos į valgio gaminimą, perduokite šeimos receptų paslaptis ir, žinoma, tikėjimo paslaptis“, – idėjų pateikia R. Doveika ir prideda, kad pirmoji Šv. Kalėdų diena yra taip pat šeimos šventė, šeimos džiaugsmo šventė, o antroji, kai jau subrandiname džiaugsmą, skirta dalintis juo su draugais ir kitais žmonėmis.

Svarbu ne bijoti karo, o tikėti taika

„O ką kiekvienam reikėtų padaryti, kad kiti metai būtų geresni?“, – pasiteiraus laidos vedėja Kristina, o R. Doveika pritars, kad pradėti reikėtų nuo savęs. „Reikia ne bijoti karo, o tikėti taika.

Tikėti, kad gali būti kitaip ir užtikrinti taiką kas dieną, čia pat: palinkėjus kaimynui laimingų Šv. Kalėdų šventinį rytą, užtikrinti taiką kelyje saugiai vairuojant šventinį vakarą, pakvietus tą, kuris laiko pyktį ant jūsų, arbatos ir pasiūlius drauge pabūti, kad ir tyloje“.

Šį sekmadienį, šventinį Kūčių rytą, TV3 laidoje „Pasaulis pagal moteris“, 10 val. R. Doveika papasakos ir apie savo vaikystės Kūčias, o laidos vedėja ir floristikos dizainerė Kristina Rimienė pasiūlys šventinę idėją stalo žvakės papuošimui gyvomis gėlėmis.

Visą pokalbį taip pat bus galima rasti laidos Facebook paskyroje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kručinskai vaiko teisių į namus nebeįsileis: gyvename baimėje (207)

Eglė ir Gintaras Kručinskai atgavo vaikus po to, kai sutiko su Vaiko teisių apsaugos tarnybos...

Premjeras dėl galimos įtakos konservatoriams kreipėsi į specialiąsias tarnybas papildyta Landsbergio ir VSD komentarais  (859)

Premjeras Saulius Skvernelis neatsiima savo žodžių, kad konservatoriams galimai įtaką galėjo...

Seimas taiso savo klaidas: padidino mokesčius turtingiesiems (39)

Priimdami mokesčių reformą parlamentarai praleido pro akis faktą, jog dideles pajamas...

Streikuojantys mokytojai sulaukia ir finansinės paramos (213)

Penktą savaitę streikuojantys mokytojai sulaukia ne tik moralinės, bet ir finansinės paramos.

Juozo Statkevičiaus ir Julijos Janus konfliktas internete sukėlė audrą: lietuviško kaimo šaknys išlindo (66)

Lietuviškosios mados korifėjus Juozas Statkevičius itin aštriai pakomentavo, ką mano apie...

Sumaištis Prancūzijoje: Maskva grįžta ir gali smogti daug taikliau (257)

Emmanuelis Macronas sėkmingai išsisuko nuo kibernetinių atakų ir melagingų pranešimų, kurie...

DELFI TV Gyvai: kaip reikia suprasti NT rinką — didžiausios pirkėjų ir pardavėjų klaidos (1)

Kur geriausia ieškoti informacijos apie NT rinką? Kokios didžiausios būsto pirkėjų klaidos? Kaip...

Vyriausybė nenori Vėlinių paskelbti nedarbo diena (52)

Vyriausybė ketina trečiadienio posėdyje nepritarti Seimo narių siūlomoms Darbo kodekso...

Neramios kojos gali išvaryti iš proto: sindromas atsiranda dėl kelių medžiagų trūkumo (14)

Jei nuolat maudžia, trūkčioja, dilgčioja kojas, norite jas judinti, kad nors trumpam nieko...